Festival Art Film Fest Košice, ktorý sa koná 16. –23.6.2023, uvedie v tomto roku až 7 celovečerných a jeden krátky film z portfólia distribučnej spoločnosti Filmtopia.

V predpremiére uvedie Art Film Fest dva tituly. Prvým z nich je svieži festivalový hit Aftersun /Aftersun, UK/US, 2022/ debutujúcej škótskej režisérky Charlotte Wells, ktorý budú diváci mať možnosť uvidieť 16. júna v kine Úsmev a 17. júna v kine Veritas.


Dej filmu Aftersun sa odohráva v 90. rokoch v prímorskom rezorte, kde trávi dovolenku mladý otec Calum so svojou jedenásť ročnou dcérou Sophiou. Za herecký výkon v tomto filme bol Paul Mescal nominovaný na Oscara a cenu BAFTA pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe a na Európsku filmovú cenu pre najlepšieho herca.


Štylisticky odvážny, emocionálne prenikavý a krásne nenápadný príbeh o láske a strate,‘ napísal pre Gaurdian filmový kritik Mark Kermode. Film Aftersun bude mať distribučnú premiéru 6.7. 2023.


Surreálna hororová komédia On sa bojí /Beau is afraid, US, 2023/ režiséra Ariho Astera bude uvedená 18.júna v Kunsthalle a 20. júna v Kulturpark Joj Cinema. Divoká freudovská jazda podvedomím hlavného hrdinu, ktorého si zahral Joaquin Phoenix, je pohlcujúcim filmovým zážitkom boriacim bariéry žánrov aj diváckych očakávaní.


Režisér filmu On sa bojí Ari Aster je je výrazne etablovaný na poli autorského hororu. Jeho debut – hororová dráma Desivé dedičstvo (2018) mal premiéru v Midnight sekcii na festivale Sundance. Po festivalovej predpremiére bude film On sa bojí od 22.6.2023 uvedený aj v slovenských kinách.

V sekcii Panoráma bude uvedený aj film Zázračný aparát / And the King Said, What a Fantastic Machine, SE/DK, réžia: Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck, 2023/

prenikavý sociálne–antropologický pohľad na spoločnosť, prešpikovanú kamerami, ktorý získal Zvláštnu cenu poroty za svetový dokumentárny film na filmovom festivale Sundance 2023.

Ďalším z filmov je francúzska snímka Na lodi Adamant / Sur l’Adamant, FR/JP, réžia: Nicolas Philibert, 2023/ ktorá ponúka nevšedný pohľad na život v centre pre dospelých, trpiacich duševnými poruchami, získala Zlatého medveďa za najlepší film na tohtoročnom Berlinale

Do sekcie Filmy pre deti bol tento rok zaradený hravý rodinný film Mimi Miry Fornay. 

V sekcii Slovenská sezóna si budú môcť diváci pozrieť filmy Moc Matyáša Priklera, Turnus Jara Vojteka, a krátky film Musíme prežiť: Fukušima! Tomáša Krupu.

 

Zdroj: Jana Gombiková, PR a kontakt s médiami, Distribučná spoločnosť FILMTOPIA

Zdroj foto: FILMTOPIA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno