Do slovenských kín prichádza snímka Správa o záchrane mŕtveho, ktorá má za sebou premiéry v už viacerých svetových metropolách a ocenenia na rozličných filmových festivaloch. Kritici film hodnotia veľmi pozitívne. Do kina naň môžete ísť od 24. marca.

Otec (Petr Salavec) po silnej mozgovej mŕtvici upadne do kómy. Matka (Zuzana Mauréry) a syn (Vojtěch Dyk) zrazu stoja nad jeho bezvládnym telom. Osoba, ktorú milujú, je znenazdania ďaleko a nikto nevie, či sa vráti späť. Lekári im veľa nádejí nedávajú. Matka so synom teda sústredia všetky svoje sily a začnú konať. Pokorne prijímajú diagnózu, ale vzdorujú konečnému verdiktu. Pri lôžku chorého hľadajú tie správne slová, ktoré by mu povedali. Najprv prehovárajú k jeho bezvládnemu telu, neskôr pochopia, že svoje slová musia smerovať do omnoho väčšej diaľky. Snaha vrátiť otca späť do života ich núti k tomu, aby prekonali strach a prijali akt vzkriesenia.


Osobná výpoveď Václava Kadrnku


Režisér snímky, Václav Kadrnka, sa s Marekom Šindelkom a Jiřím Soukupom spolupodieľal aj na scenári. Film je do veľkej miery jeho vlastnou výpoveďou o tom, čo pred pár rokmi s rodinou zažívali. “V lete roku 2016 dostal môj otec vážnu mozgov[ mŕtvicu,” hovorí, “I keď to boli dni naplnené napätím a strachom, zapisoval som si všetko, čo sa okolo môjho otca, matky a mňa dialo. Snažil som sa zachytiť obrazy, zvuky, emócie, ktoré sa odohrávali okolo nás alebo v nás. Tie rozprestreté okamžiky, kedy sa čas scvrkával a súčasne naťahoval, som nedokázal skrotiť. Nemal som ich pod kontrolou, a najhoršie bolo, že som na sebe cítil neustály tlak, aby som im prisúdil významy, ktoré by ich urobili znesiteľnejšími. Slová strácali svoj zmysel a gúľali sa priestorom. A to ma znepokojovalo, ťahalo ma to stále ďalej, nútilo ma to k chôdzi. Nie k úteku, ale k chôdzi pre záchranu mŕtveho…”


Slávnostnú slovenskú premiéru mala snímka iba tento víkend na Febiofeste, zúčastnila sa jej nielen herečka Zuzana Mauréry, ale aj samotný režisér Václav Kadrnka.


 

Celosvetovo úspešná tvorba

Správa o záchrane mŕtveho je treťou celovečernou snímkou režiséra Václava Kadrnku. Debutoval filmom Osmdesát dopisů v roku 2011, ktorý mal premiéru na festivale v Berlíne a následne sa premietal na množstve rozličných svetových filmových podujatí. V roku 2017 prišiel film Křižáček, ktorý zvíťazil na MFF v Karlových Varoch. Zatiaľ posledná celovečerná snímka Správa o záchrane mŕtveho mala svetovú premiéru tiež v Karlových Varoch. Nasledovalo viacero ďalších svetových filmových festivalov a ocenení – cena za najlepšiu réžiu na International Film Festival of India, hlavná cena na kolumbijskom festivale Al Este, cena HAF Goes to Cannes a cena Best Project Award na Asia Film Financing Forum Hong Kong.

Snímku Správa o záchrane mŕtveho si môžete pozrieť v kinách už od 24. marca v distribúcii spoločnosti CinemArt SK. Producentom je Sirius Films, koproducentami spoločnosť Silverart, Česká televize a RTVS, a film vznikol za podpory Státního fondu kinematografie, Audiovizuálneho fondu a európskeho fondu Eurimages.

 

Zdroj: TS Perla Žinčíková

Zdroj foto: CinemArt SK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno