Hoci sa o filme Václava Marhoula Pomaľované vtáča asi najviac diskutovalo počas tohtoročného MFF v Benátkach, nakoniec ho „prebil“ americký film JOKER.


Filmový festival v Benátkach patrí medzi najstaršie a najprestížnejšie. Tohto roku sa konal v období od 28. augusta – do 7. septembra bol to už 76. ročník. Pre našu kinematografiu bol výnimočný aj tým, že sa do prehliadky Hlavnej súťaže dostala čiernobiela snímka Pomaľované vtáča. Už samotný fakt, že sa česko-slovensko-ukrajinský film Václava Marhoula dostal do Benátok, je obrovským úspechom. Naposledy sa to totiž podarilo Jurajovi Jakubiskovi v roku 1989 s jeho (dnes už kultovou) tragikomédiou Sedím na konári a je mi dobre. A keď si vezmeme celkový pohľad na tri najvýznamnejšie svetové festivaly – Benátky, Berlín a Cannes, česká kinematografia na nich nemala zastúpenie už celé roky. Úspech snímky ocenila aj Zuzana Mistríková, slovenská producentka filmu: „Gratulujeme Václavovi, ktorý tento film doslova odniesol na svojich pleciach a niesol ho ako producent, scenárista a režisér celých desať rokov. Gratulujeme celému štábu a tvorivému tímu a sme ako producentky hrdé, že sme vďaka tomuto úspechu vrátili Slovensko na mapu najdôležitejších festivalových súťaží sveta.“


O Zlatého leva spolu s ním zabojovali Hirokazu Koreeda s filmom The Truth, Roman Polanski s novinkou J’accuse (snímka hovorí o známej Dreyfusovej afére), Todd Phillips s očakávaným Jokerom v hlavnej úlohe s Joaquinom Phoenixom či Švéd Roy Andersson s drámou Om det oändliga (O nekonečne) a mnoho ďalších filmov. Predsedkyňou medzinárodnej poroty bola tohto roku argentínska režisérka, scenáristka a producentka Lucrecia Martel.
Cenu Zlatý lev za najlepší film na tohtoročnom medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach si napokon odniesol (podľa predpokladov aj podľa šumov v kuloároch ešte počas festivalu) film Joker amerického režiséra Todda Philipsa. Ide o temný príbeh, ktorý hovorí o zrodení rivala komiksového hrdinu Batmana. Snímka ťaží z vynikajúceho hereckého výkonu Joaquina Phoenixa.


Film Pomaľované vtáča si síce nakoniec neodniesol ani jednu z hlavných cien, zato neobišiel naprázdno. Získal cenu UNICEF: tú udelili filmu študenti. Nielen skutočnosť, že Pomaľované vtáča sa dostalo do áčkového festivalu do hlavnej súťaže je taká významná pre našu kinematografiu, ale aj fakt, že práve študenti tento film zaregistrovali a vyhodnotili ho ako nesmierne silný. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že keď si ho po projekcii v Benátkach pozrel známy herec Stellan Skarsgaard, ktorý snímke aj hrá, neubránil sa slzám v očiach. Film o ľudskej brutalite podčiarkuje kameraman Vladimír Smutný, ktorý pridal aj vďaka čiernobielemu snímaniu filmu surovú realitu. Mimochodom, cesta čiernobielej snímky, ktorú už onedlho uvidíme aj v slovenských kinách ešte pokračuje. Uvedú ju na festivale v Toronte a potom aj vo veľkej Británii.


A ktoré ďalšie filmy boli ocenené v Benátkach – okrem predpokladaného Jokera? Druhé najvyššie ocenenie, Hlavnú cenu poroty, získal Polanského film J’accuse. Strieborného leva za réžiu si odniesol švédsky režisér Roy Andersson za drámu Om det oändliga (O nekonečne). Volipho pohár pre najlepšieho herca porota udelila talianskemu hercovi Lukovi Marinellimu, ktorý hrá hlavnú úlohu v snímke Martin Eden (podľa románu Jacka Londona). A cena pre najlepšiu herečku sa dostala do Francúzska – získala ju Ariane Ascaride, ktorá stvárnila hlavnú postavu v sociálnej dráme Gloria Mundi.

Redakcia: mojakultura.sk
Foto: Anton Faraonov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno