Film Pomaľované vtáča bude mať veľkolepú premiéru v Benátkach!

Najstarší filmový festival na svete v Benátkach zverejnil výber filmov do svojej hlavnej súťaže – jednej z najprestížnejších filmových súťažných sekcií vôbec.


Vo výbere filmov, ktoré 76. ročník festivalu uvedie v období 28. – 7. augusta, je i česko-slovensko-ukrajinský film Václava Marhoula Pomaľované vtáča.


Režisér, scenárista a producent Václav Marhoul v reakcii povedal, že v takýto úspech neveril. „Přiznávám, že jsem v to nevěřil. Naděje, že by to mohlo vyjít, že by se Nabarvené ptáče dostalo právě do Benátek, mně přišla až pošetilá. Ale jsem tak rád, že se to podařilo, tak to tomu filmu přeji, přeji to všem mým koproducentům, partnerům, sponzorům, hercům a štábu. Jsem moc rád, že jsem nezklamal jejich očekávání v tomto směru, a byť nikdo z nich zatím film neviděl, tak i jejich důvěru, kterou do mě a do samotného filmu po celou tu dlouhou dobu vkládali.


Pozrite si reportáž TV 213 práve o tejto snímke, ktorej súčasťou sú aj rozhovory s Václavom Marhoulom a slovenskou producentkou filmu Zuzanou Mistríkovou. O tejto snímke sa vyjadril aj herec Udo Kier. Reportáž redakčne spracoval šéfredaktor nášho portálu Anton Faraonov:


V hlavnej súťaži MFF v Benátkach bude Pomaľované vtáča uvedené vo svetovej premiére spolu s ďalšími dvadsiatimi filmami z celého sveta. Český film sa stal súčasťou exkluzívneho výberu po dlhých dvadsiatich piatich rokoch, slovenský film sa v hlavnej súťaži neobjavil dokonca viac ako tridsať rokov. Marhoulov film sa v súťaži o Zlatého leva stretne s filmami svetovo uznávaných režisérov akými sú Roman Polanski, Steven Soderbergh, Noah Baumbach alebo Hirokazu Kore-eda. Predsedkyňou medzinárodnej poroty je argentínska režisérka, scenáristka a producentka Lucrecia Martel.

Premiéra v Benátkach je pre nás výnimočná udalosť. Už to, že sme sa na filme Václava Marhoula Pomaľované vtáča mohli podieľať, bolo samo o sebe pre nás sviatkom. A treba povedať, že nebyť rozhodnutia Rozhlasu a televízie Slovenska, nakrútiť s nami tento film a podpory Audiovizuálne fondu, nikdy by sa tak nestalo. Mali sme dokonca možnosť časť filmu nakrúcať na Slovensku – v štúdiách RTVS a pri vodnom mlyne v Tomášikove sme nakrúcali okrem iného aj s hollywoodskym hercom nemeckého pôvodu Udom Kierom,“ hovorí slovenská producenta filmu Zuzana Mistríková a dodáva: „Gratulujeme Václavovi, ktorý tento film doslova odniesol na svojich pleciach a niesol ho ako producent, scenárista a režisér celých desať rokov. Gratulujeme celému štábu a tvorivému tímu a sme ako producentky hrdé, že sme vďaka tomuto úspechu vrátili Slovensko na mapu najdôležitejších festivalových súťaží sveta.
Spolu s informáciou, že svetová premiéra filmu Pomaľované vtáča sa uskutoční v Benátkach, prišla správa i o tom, že 44. ročník Medzinárodného filmového festivalu v Toronte (5. – 15. 9.) uvedie film niekoľko dní po jeho premiére v jednej zo svojich dvoch najdôležitejších sekcií: Special Presentations.
Vzápätí po svetovej premiére filmu v Benátkach a severoamerickej premiére v Toronte vstúpi film do českej kino distribúcie 12. septembra a o týždeň neskôr – 19. septembra si ho budú môcť vychutnať aj slovenskí diváci.

TS: Magic Film Slovakia – správa bola doplnená redakciou mojakultura.sk
Zdroj foto a video: Magic Film Slovakia, mojakultura.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno