Český film o láske a tarote A potom prišla láska… je prvým filmom, ktorý spoločnosť Filmtopia nasadzuje v roku 2023 do slovenských kín. Na plátne excelujú štyri herečky, ktoré sa spolu s režisérom Šimonom Holým podpísali aj pod scenár filmu, ženy – tvorkyne stoja aj za kamerou, zvukom, strihom a kostýmami. Úspešná snímka na hranici medzi komédiou a drámou sa bude premietať spolu s krátkym slovenským filmom Zjavenie Jána režiséra Andreja Kolenčíka od štvrtku 12. januára.

„Snímka A potom prišla láska… je štúdiou prijatia pravdy, lásky a osudu života. Rozpráva príbeh štyroch žien, ktoré majú pred sebou dôležité zmeny a rozhodnutia. Chcú sa im vyvarovať, ale aj tak im musia čeliť. Samotná téma ezoteriky v dnešnej dobe ma fascinuje už dlhší čas a chcel som sa pokúsiť spracovať ju cez viac osobnú štúdiu ženy, ktorá tomuto prepadne, aj keď má všetky predpoklady pochopiť, ako je podľahnutie kartám či rodovým liečbam nebezpečné,“ povedal režisér Šimon Holý, ktorého lákalo vyskúšať si režírovať hereckú improvizáciu. „Vychádzali sme zo štvorstranového treatmentu, ktorý sme počas nakrúcania ohýbali, menili a pretvárali na niečo, čo má podľa mňa v mnohom naozaj silnú autentickú hodnotu.“


Psychologička Kristína (Pavla Tomicová) zúfalo hľadá lásku a šťastie. Rozhodne sa preto odísť so svojou dospelou dcérou Sárou (Sára Venclovská) na ozdravný víkend za kartárkou Zdenou (Tereza Hofová). Cez pochybné rodové liečenie a výklady kariet zistí viac nielen o svojom problematickom vzťahu k okoliu, ale aj k dcére a sebe samej. Príde na konci liečby konečne aj láska?


Film v svetovej premiére uviedol MFF Karlovy Vary v rámci súťaže Proxima. Snímka bude od štvrtka 12. januára 2023 nasadená v širokej distribúcii po slovenských mestách – v multikinách, jednosálových kinách, klubových a alternatívnych priestoroch.


„Som rada, že nový rok, v ktorom si pripomíname 30. výročie rozdelenia Československa a vzniku dvoch samostatných republík, otvárame dvojicou filmov – slovenským a českým, ktoré môžu vidieť diváci v jeden večer. Je to symbolické a zároveň plne v súlade s dramaturgiou Filmtopie, ktorá prináša súčasný film, súčasné témy, ktoré sú spracované originálnym spôsobom, aj táto dvojica je toho dôkazom,“ povedala riaditeľka Filmtopie Silvia Učňová Kapustová.  


Štyri herečky, ktoré sa spomínanou metódou podieľali aj na tvorbe scenára sú: Pavla Tomicová, Sara Venclovská, Tereza Hofová, Eliška Soukupová. Kamera: Jana Hojdová, zvuk: Hana Kašpárek Vyšínská, strih: Sabina Mladenová, kostýmy: Lucie Vejvodová, Anežka Karasová.

Šimon Holý je absolventom FAMU v Prahe. Jeho celovečerný debut Zrkadlá v tme (2021) mal tiež premiéru na Medzinárodný festival Karlove Vary (MFF Karlovy Vary). Intímna čiernobiela snímka zožala divácky úspech a Holý bol nominovaný na Cenu českej filmovej kritiky v kategórii Objav roka. Pravidelne spolupracuje s kameramankou Janou Hojdovou, do viacerých filmov robil aj hudbu a pôsobí aj ako moderátor v Českom rozhlase.

Film A potom prišla láska… sa bude premietať spolu s krátkym slovenským filmom Zjavenie Jána režiséra Andreja Kolenčíka. Oficiálna anotácia ho uvádza ako „prchavú letnú spomienku na odvrátenú stranu Mesiaca. Prežiť svoje dni v pokoji, naplnení a v prítomnosti milovanej osoby. Svetlo a bzukot vesmírnych telies ako sprievodca konečnosťou. Tichý, pomaly plynúci film, ktorý sa odvracia od konzumného sveta liekov a vzdáva hold pokojnej starobe s nádychom spirituality a intimity.“

Krátkometrážny film vznikol v koprodukcii FTF VŠMU a Admiral Films, svetovú premiéru mal na festivale Riga International Film Festival; medzičasom sa film predstavil na viacerých festivaloch v zahraničí – v Česku, Taliansku, Grécku, Turecku, Poľsku, Rumunsku, USA. Na Slovensku ho uviedol festival Cinematik v Piešťanoch i študentské Áčko.

Réžia: Andrej Kolenčík, scenár: Juro Šlauka, Andrej Kolenčík, kamera: Michaela Klanicová, strih: Andrej Kolenčík, zvukový dizajn: Adam Matej, zvuk: Samuel Perunko, dizajnér produkcie: Sabína Savková, grading: Michaela Klanicová, hudba: Adam Matej, hrajú: Eva Pavliková, Viliam Hriadel, Marek Obuch.

Andrej Kolenčík je filmový režisér a výtvarník. Momentálne študuje na doktorandskom štúdiu na Vysokej škole výtvarných umení a popritom sa venuje réžii hraných, animovaných a dokumentárnych filmov a taktiež videoklipom. V roku 2014 ho vybrali z viac ako 4000 uchádzačov na podujatie Berlinale Talents. Filmy na ktorých sa režijne podieľal boli ocenené na viacerých medzinárodných filmových festivaloch. Aktuálne pripravuje svoj debutový hraný film Spievajúci dom. Filmografia: 2022 – Zjavenie Jána – krátky hraný film, 2019 – Mohyla – TV miniséria, 2014 – Play! – krátky dokumentárny film, 2013 – Výstava – krátky hraný film (spoluréžia), 2012 – Hviezda – krátky dokumentárny film.

 

Zdroj: TS Zuzana Golianová, PR manažérka distribučnej spoločnosti Filmtopia

Zdroj foto/video: Filmtopia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno