Film Hluché dni je víťazom festivalu Jeden svet

Jubilejný 20. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, v nedeľu večer – 13. októbra 2019, vyvrcholil záverečným slávnostným ceremoniálom.


Počas ceremoniálu porota v zložení Alexandra Kandy Longuet, Jan Gebert a Marek Kuboš zverejnila víťazný film festivalu, ktorým sa stal dokument režiséra Pavla Pekarčíka, Hluché dni.

Porota udelila aj dve špeciálne ceny. Jednu si odniesol film Dálava a druhú snímok Kibera: Príbeh slumu.


Režisér Martin Mareček dostal špeciálnu cenu poroty.

Český film Dálava (Diaľava) nakrútil režisér Martin Mareček. Ten počas preberania ceny vyzdvihol, že na festivale Jeden svet sa stretávajú české a slovenské filmy, čo v Čechách prakticky neexistuje.
Anotácia snímky: Vít s Gríšom, otec a syn, sa pred koncom prázdnin vydávajú do Ruska, kde žije chlapcova matka a sestra. Čo však na východe Európy skutočne hľadajú? A prečo sa spočiatku harmonická rodina rozdelila vo dvoje? Osem rokov po úspechu filmu Pod slnkom tma, príbehu o patáliách dvoch českých rozvojových expertov v Zambii, prichádza Martin Mareček s komornou dokumentárnou road movie. Tentoraz rozpráva o diaľke medzi dvoma slovanskými krajinami, vzdialenosťami dávnych spomienok, ťažkostiach otcovstva i puberty, ale aj o pomyselnej odľahlosti tých, ktorí by k sebe mali vôbec najbližšie. Pomôže im dlhá cesta z Brna do Divejeva k vzájomnému zblíženiu?


Ďalšiu špeciálnu ceny porota udelila českému režisérovi, Martinovi Pávovi za snímku Kibera: Príbeh slumu.

Režisér Martin Páv si prevzal špeciálnu cenu poroty festivalu jeden svet.

Anotácia filmu:
Kibera je jeden z najväčších slumov v Afrike. Nachádza sa v Nairobi, hlavnom meste Kene. Ide o neformálne osídlenie, kde chýbajú štátom sprostredkované služby ako tečúca pitná voda alebo kanalizácia. Na fungujúce zdravotníctvo, školstvo alebo políciu sa miestni spoľahnúť nemôžu. To však neznamená, že sú všetci odsúdení k životu v nešťastí. Umelci zo skupiny Maasai Mbili sa svojím umením pokúšajú dať Kibere identitu a jej obyvateľom pocit, že niekam patria. HIV pozitívna učiteľka Benta vo svojom dome založila škôlku pre deti z HIV pozitívnych rodín, aby im pomohla vyrovnať sa so stigmatizáciou, ktorej v živote čelia. Ďalšou z postáv je Tanker, bývalý profesionálny boxer, ktorý pre mladých ľudí zo slumu postavil boxerskú školu, kde ich učí disciplíne a sebeobrane. Rozprávačom filmu je mladý fotograf Don, ktorý strávil v slume celý život. Svojimi fotografiami sa snaží dokázať, že Kibera je miesto s veľkým potenciálom a je plné kreatívnych jedincov, ktorí sa naučili prostredie slumu využiť na maximum, usilovať sa o lepšiu budúcnosť a obhajovať tak svoje práva.

„Rád by som sa poďakoval porote festivalu Jeden svet za to, že ocenila príbehy rómskych detí. Možno budú teraz trošku menej ‚neviditeľné‘. Ďakujem aj samotným hlavným hrdinom a ich rodinám za to, že nám, filmárom, dovolili zachytiť ich životy v ich plnej autenticite,“ povedal režisér Pavol Pekarčík, ktorý nakrúcal a navštevoval svojich protagonistov už od roku 2012.

„Bol by som rád, ak by sme si aj vďaka nášmu filmu uvedomili, že tie decká majú rovnaké sny a radosti ako naše deti. Nezáleží na tom, či je dieťa čierne, biele, fialové alebo marťanské, či počuje alebo nie, či rozpráva alebo nie. A o tom by tento film mal byť: mal by spájať,“ dodal Pekarčík.

Tento rok festival ponúkol viac než 40 filmov, vrátane štyroch slovenských a jednej celosvetovej premiéry. Hlavná téma festivalu znela „Stratení v súčasnosti“ a v jej duchu sa niesli aj všetky diskusie, ktoré už druhý rok patria k jadru festivalu.

Otváracím filmom festivalu bol dokument režisérky Zuzany Piussi, Ukradnutý štát. Záštitu nad festivalom tento rok prevzali prezidentka SR Zuzana Čaputová, primátor mesta Bratislava Matúš Vallo a starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

TS: Človek v ohrození – správa bola doplnená redakciou mojakultura.sk
Foto: Rudolf Baranovič

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno