Jeden z najprestížnejších filmových festivalov v Cannnes zverejnil oficiálny výber aktuálneho 75. ročníka. Spoločnosť Film Europe s veľkou radosťou zverejňuje, že z hlavnej súťaže privezie minimálne štyri filmy a jeden ďalší z nesúťažnej sekcie. Diváci budú môcť tieto filmy vidieť v rámci 9. ročníka prehliadky Be2Can, ktorá sa na Slovensku bude konať od 24. – 30.10. 2022.

„Deň vyhlásenia hlavnej súťaže je vždy veľký sviatok, zábava a risk zároveň. Vždy s napätím čakáme, či sa filmy, ktoré sme zakúpili pred rokom alebo dvomi na základe scenára alebo mena režiséra, objaví v hlavnej súťaži a my budeme môcť divákom doviesť to najlepšie z festivalového sveta. Máme veľkú radosť, že z Francúzskej riviéry prinesieme minimálne štyri filmy z hlavnej súťaže a budeme radi ak budú aj ďalšie. Teraz začína balenie kufrov do Cannes, ďalšie kolo rozhovorov na práva ostatných filmov a my sa tešíme, ako to dopadne,“ popisuje kreatívny riaditeľ Film Europe Dominik Hronec a dodáva: ”Zároveň je nám ľúto, že ani tento rok nie je v hlavnej súťaži nominovaný žiaden český alebo slovenský film.“


Ivan Hronec s manželkou Silviou Hroncovou a synom Dominikom, kreatívnym riaditeľom spoločnosti Film Europe.

Holy Spider, réžia Ali Abbasi


Iránsky režisér, v tejto chvíli žijúci v Dánsku,  Ali Abbasi po absolútne nezabudnuteľnej trollskej krimi romanci Tina a Vore, ktorá získala cenu Un Certain Regard, pricháda s ďalšou dávkou svojho talentu v príbehu o Saeedovi, ktorý má svoje božské posolstvo – vyčistiť iránske ulice od skorumpovaných prostitútok.


Milovníci videohier ho budú poznať ako režiséra pripravovaného seriálu The Last of Us.


The Stars at Noon, réžia Claire Denis

V novom filme režisérky Claire Denis sa diváci prenesú do Nicaraguy s anglickým businessmanom a americkou novinárkou, ktorí sa usilujú dostať z krajiny, aby sa zachránili. Film bol nakrútený na motívy románu Denisa Johnsona. V hlavnej úlohe sa predstaví Margaret Qualley, ktorú diváci poznajú z Tarantinového filmu Vtedy v Hollywoode. Nezastaviteľná 75-ročná Claire Denis sa slovenským divákom predstavila už filmami High Life, Parchanti dobre spia alebo Nechce sa mi spať, minulý rok získala Strieborného medveďa za jej poslednú snímku Fire.

Brother and Sister, réžia Arnaud Desplechin

Arnaud Desplechin po filmoch Klam, ktorý je práve v kinách, alebo Ismaelové prízraky prináša nový film o sestre a bratovi, v ktorom sa inšpiroval svojim vlastným životom a nezhodami v rodine. V hlavných úlohách si zahrajú Marion Cotillard (Ismaelové prízraky, Anette, Dva dni a jedna noc) a Golsifteh Farahani (Paterson, Bojovníčky slnka)

R.M.N, réžia Cristian Mungiu

Rumunský režisér Cristian Mungiu je divákom dobre známy  filmami Skúška dospelosti, Za kopcami alebo 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni, úspešnými titulmi z Cannes, za ktoré získal Zlatú palmu, cenu za najlepšiu réžiu i za najlepší scenár. R.M.N. je aj preto veľmi očakávaný film tohto kľúčového predstaviteľa rumunskej novej vlny.

Z (comme Z), réžia Michel Hazanavicius

Film známy aj pod názvom Final Cut bude otváracím filmom festivalu. Režisér filmov Umelec, Obávaný a Hľadanie prichádza s komediálnym remakom slávnej japonskej snímky o nakrúcaní zombie filmu, kde štáb napadnú tí reálni. V hlavných úlohách diváci uvidia Romaina Durisa a Bérénice Bejo.

Ďalšie filmy z festivalu v Cannes, ktoré Film Europe predstaví na prehliadke Be2Can v októbri, spoločnosť oznámi po skončení festivalu v Cannes, ktorý končí 28. mája.

O Film Europe:

Film Europe je mediálna spoločnosť, ktorá v Česku a na Slovensku distribuuje európske a festivalové filmy. Snímky je možno vidieť v slovenských a českých kinách, v online videotéke Edisonline, aj na televíznych staniciach Film Europe a Film Europe +. Film Europe tento rok plánuje otvoriť prvé butikové kino v Bratislave  po vzore českého Edison Filmhubu v Prahe, kde diváci môžu vidieť to najlepšie z festivalového a európskeho filmu.

 

Zdroj: TS Marek Suchitra, PR manažér spoločnosti Film Europe

Zdroj foto: Film Europe

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno