Film Europe prinesie na Slovensko nový film Thomasa Vinterberga Chľast!

Prestížny filmový festival v Cannes sa tento rok z dôvodu pretrvávajúcej pandémie neodohrá tak ako ho poznáme. Bez červených kobercov a slávnostných premiér, festival oznámil svoj oficiálny výber. Medzi filmy so značkou Cannes label sa dostala aj najnovšia snímka Thomasa Vinterberga s názvom Chľast. Hlavnú úlohu si v ňom zahral Mads Mikkelsen a vďaka Film Europe sa film už čoskoro dostane do slovenských kín.


Dánsky režisér sa pri práci na tomto projekte opäť spojil so scenáristom Thomasom Lindholmom a svetoznámym hercom Madsom Mikkelsenom, s ktorými pracoval aj na divácky obľúbenej snímke Hon. Tá získala nomináciu na Cenu Akadémie – Oscara v kategórii cudzojazyčný film a odniesla si tri ceny z festivalu v Cannes, ktorý sa uskutočnil v roku 2012.


V roku 2020 sa na festival v Cannes vracia s modernou drámou v dánčine v originálnom názve Druk / Another round. Aj napriek tomu, že sa ceny nebudú udeľovať, film získal značku oficiálneho výberu. S rozpočtom okolo 5 miliónov dolárov sa snímka začala nakrúcať 1. mája 2019 a spolu so štábom sa presúvala po Kodani, severnom Zélande a švédskej Västra Gotäland. Okrem Mikkelsena si vo filme zahrá aj Thomas Bo Larsen, Lars Ranthe a Magnus Millang.


Už samotný názov filmu napovedá, čomu sa Vinterberg chce venovať. Existuje teória, že sa rodíme s malým podielom alkoholu v krvi. Táto mierna intoxikácia otvára našu myseľ svetu okolo nás, zmenšuje problémy a zvyšuje kreativitu. Povzbudený touto teóriou sa Martin a jeho traja priatelia, unavení stredoškolskí učitelia, pustia do experimentu udržať miernu hladinu intoxikácie počas pracovného dňa. Ak dokázal Churhill vyhrať druhú svetovú vojnu značne podgurážený, ktovie, čo môže spôsobiť pár kvapiek im a ich študentom. Prvotné výsledky sú pozitívne a tento malý učiteľský projekt je povýšený na skutočnú akademickú štúdiu. Výsledky sa zlepšujú a skupina sa cíti opäť plná života. Keď to však preženú, experiment pre niektorých pokračuje a iní sú z neho vyradení. Je čoraz jasnejšie, že zatiaľ, čo alkohol viedol k výborným výsledkom, niektoré odvážne činy majú svoje následky.


Snímku uvedie Film Europe v špeciálnej premiére ešte v tomto roku počas podujatia Be2Can, ktoré každoročne prináša to najlepšie z troch najprestížnejších festivalov v Berlíne, Benátkach a Cannes. Jeho distribučná premiéra je však naplánovaná na jar roku 2021.

Cannes label je ocenenie, ktoré vzniklo ako reakcia na opatrenia, ktoré vo Francúzsku vládnu. Predstavitelia Cannes si boli vedomí, že vytvoriť oficiálny výber festivalu v takýchto podmienkach je takmer nemožné. Cannes label je tak variant, ako vytvoriť selekciu a vyjadriť hodnotu, kvalitu a dôležitosť vybraných filmov, ktoré by boli hitom festivalu a rozhodne by získali niektoré z cien.

Zdroj text a foto: Film Europe SK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno