Talianska režisérka Alice Rohrwacher sa po úspešných snímkach Zázraky (2014) a Šťastný Lazzaro (2018) vracia opäť na plátna slovenských kín a prináša magickú mozaiku o hone za chimérami zasadenú do slnkom zaliatych talianskych scenérií. Stretávame sa s mladým archeológom so zlomeným srdcom a vykrádačmi hrobov na dobrodružnom putovaní medzi živými a mŕtvymi. Snímka bola nominovaná na prestížne ocenenie Zlatá palma na minuloročnom filmovom festivale v Cannes. Denník Guardian označil Chiméru za okúzľujúcu fantastickú komédiu o stratenej láske v osobitom štýle Alice Rohrwacher.

Chiméra, v hlavnej úlohe oshom O’Connorom, ktorého slovenskí diváci poznajú zo seriálu Koruna (2016-2023) alebo športovej drámy Súperi (2024), s legendárnou herečkou Isabellou Rossellini a staršou sestrou režisérky Alice Rohrwacher, talentovanou Albou Rohrwacher, rozpráva príbeh o lovcoch pokladov, členoch partie Tombaroli. Jeden z nich, Arthur, vyniká zvláštnym darom – schopnosťou nájsť miesta, kde sú ukryté staré etruské poklady. Arthur urputne hľadá stratenú lásku Beniaminu. Hľadá všade, dokonca aj pod zemou. Dúfa, že nájde dvere do posmrtného života, o ktorom hovoria mýty. Ostatní len využívajú jeho jedinečný talent na splnenie svojho sna o ľahko nadobudnutom bohatstve. Hon za chimérami ich dovedie až na hranicu medzi svetmi živých a mŕtvych.


„Tam, kde som vyrastala, bolo bežné počuť príbehy o tajomných nálezoch, tajných vykopávkach a tajomných dobrodružstvách. Stačilo zostať v bare do neskorej noci alebo sa zastaviť vo vidieckom hostinci, aby ste počuli o tom, kto odkryl hrobku z obdobia villanovskej kultúry svojím traktorom, alebo o niekom inom, kto raz v noci kopal pri nekropole a objavil zlatý náhrdelník taký dlhý, že by s ním mohol obísť celý dom. Alebo o niekom, kto zbohatol vo Švajčiarsku predajom etruskej vázy, ktorú našiel vo svojej záhrade,“ hovorí o filme Alice Rohrwacher.


Režisérka v roku 2011 debutovala svojím prvým celovečerným filmom Nebeské telo, ktorý mal premiéru v Cannes. Jej druhý film Zázraky získal Grand Prix v Cannes v roku 2014 a jej tretí film Šťastný Lazzaro získal cenu za najlepší scenár. V roku 2015 režírovala krátky film De Djess a v roku 2016 operu La Traviata v Teatro Valli. V roku 2023 bola nominovaná na Oscara za film Le Pupille, ktorý je dostupný na Disney+.


Staršie tituly ZázrakyŠťastný Lazzaro do slovenských kín taktiež priniesla Asociácia slovenských filmových klubov. Šťastný Lazzaro bude opäť uvedený v obľúbenom letnom cykle Európske filmy za euro, ktorý sa začne 15. júna a potrvá celé leto. Slávnostná premiéra filmu Chiméra sa uskutoční vo štvrtok 6. júna o 19.00 v Kine Lumière a divákom ponúkne zážitok v podobe hľadania stratených pokladov.


 

Zdroj: TS Nataša J. Findrová, Asociácia slovenských filmových klubov

Zdroj foto: ASFK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno