59. ročník Bratislavských hudobných slávností sa uskutoční tradične na prelome septembra a októbra od 20.9. do 6. 10. 2024. Pozrite si tohtoročný program BHS.

Hosťom na pôde Slovenskej filharmónie bude 5. septembra jeden z najprestížnejších orchestrov The Cleveland Orchestra so špičkovým dirigentom Franzom Welserom-Möstom, hudobným riaditeľom orchestra od roku 2002.


Franz Welser-Möst. Foto: Cleveland Orchestra/FB

Clevelandský orchester, ktorý píše svoju históriu od decembra 1918, označili v The New York Times za najlepší v Amerike, ak nie vo svete, pre jeho virtuozitu, eleganciu zvuku, pestrosť farieb a komornú prakticky bezchybnú súzvučnosť. Slávny orchester účinkoval v Bratislave doteraz iba jediný raz, v roku 1965, kedy festival začínal. V rámci svojho aktuálneho, v poradí už 80. medzinárodného turné, navštívi šesť významných hudobných európskych centier: Berlin, Helsinki, Lucerne, Ansfelden, Bratislavu a Viedeň. Koncert v Ansfeldene, rodnom meste Antona Brucknera, je pri príležitosti 200. výročia narodenia skladateľa a viaže sa na otvorenie Bruckner Festivalu v Linzi. Podľa informácií hlavnej manažérky festivalu Izabely Pažítkovej sa na zorganizovaní tohto koncertu pracovalo približne desať rokov. Sólistom koncertu je skvelý islandský klavirista Víkingur Ólafsson. Výnimoční hostia festivalu sa predstavia Schumannovým klavírnym koncertom a mol, op. 54 a Čajkovského Symfóniou č. 5 e mol, op. 64. Meno tohto klaviristu je už bratislavskému publiku známe, keďže už v našom hlavnom meste raz účinkoval.


Víkingur Ólafsson. Foto: https://www.vikingurolafsson.com/

„Snažíme sa o to, aby sme na festivale dosiahli vyváženosť zahraničných hostí a našich prominentných orchestrov a sólistov. Vieme, že poslucháči Slovenskej filharmónie a návštevníci BHS prirodzene očakávajú v rámci festivalu vystúpenia zahraničných orchestrov a interpretov. Tento rok budeme mať na festivale osem zahraničných orchestrov. Okrem Clevelandského orchestra by som spomenula Českú filharmóniu v súvislosti s Rokom českej hudby a výročím Bedřicha Smetanu. Tento koncert je zaujímavý aj sólistom, ktorým bude Daniil Trifonov. Diváci, ktorí sa dlhodobo o festival zaujímajú, vedia, že figuroval na programe BHS už pred niekoľkými rokmi. Mal mať recitál, no žiaľ, ochorel. Náhradný termín koncertu bol stanovený na nasledujúci rok na február, lebo účinkoval v neďalekej Viedni,“ spomenula úvodom hlavná manažérka BHS Izabela Pažítková. Ako doplnila, ani na druhý termín Trifonov napokon nemohol prísť do Bratislavy, keďže na hoteli po koncerte sa zranil a následne išiel na ošetrenie do New Yorku. „Veríme, že do tretice to dobre dopadne,“ uviedla Izabela Pažítková optimisticky.


Slovenská filharmónia, rezidenčný orchester BHS


Slovenskej filharmónii patria na BHS tri koncerty – otvárací, záverečný, a pokračujúc v obnovenej tradícii z minulého roka, aj koncertné uvedenie opery uprostred festivalu. Na úvod otváracieho koncertu (20.9.) pod taktovkou šéfdirigenta SF Daniela Raiskina zaznie dielo slovenského skladateľa – suita pre veľký orchester Dolu Váhom od Alexandra Moyzesa.

Daniel Raiskin. Foto: Alexander Trizuljak

„Zvažovali sme, aké slovenské dielo na otvárací koncert vyberieme, nakoniec sme zvolili suitu, ktorá zahajovala historicky prvý koncert účinkovania Slovenskej filharmónie v roku 1949. Boli to tóny, ktoré napísal Alexander Moyzes ešte pred druhou svetovou vojnou a jeho tvorbu si chceme pripomenúť práve týmto dielom,“ uviedol generálny riaditeľ SF Marián Turner.

Program ozvláštni mimoriadny sólista na kontrabas Roman Patkoló skladbou Divertimento concertante talianskeho skladateľa Nina Rotu známeho predovšetkým ako autora filmovej a divadelnej hudby, ktorý sa nevyhýbal klasike. Dirigent Daniel Raiskin zaradil na tento koncert aj Symfóniu č. 9 Es dur, op. 70 od Dmitrija Šostakoviča. „Snažili sme sa o to, aby sólistami neboli interpreti len na populárnych nástrojoch ako sú klavír, husle alebo violončelo. Tak, ako minulý rok bol sólistom harfista, tento rok sa predstaví špičkový kontrabasista. Sme veľmi radi, že je to náš sólista, Roman Patkoló. Máme snahu, aby slovenskí sólisti účinkovali v rámci BHS so zahraničnými orchestrami. Tohto roku to bude Stanislav Masaryk alebo Teo Gertler, ktorého si pamätáte ako mladého chlapčeka. Veríme, že bude rovnako krásne hrať aj dnes. Tiež sme radi, ak zahraničný sólista môže účinkovať so slovenským orchestrom – so SOSR si zahrá violončelistka Astrid Siranossian. Našou ambíciou bolo priniesť aj koncerty pre sólové nástroje a orchester jedného autora. Bude to klavírny a taktiež violončelový koncert Antonína Dvořáka, ktoré sa na festivale uvedú,“ informovala na tlačovej konferencii k BHS Izabela Pažítková.

Roman Patkoló. Foto: Alexander Trizuljak

Pokračujúc v obnovenej tradícii koncertného uvádzania opier na BHS a súčasne reflektujúc Rok českej hudby a 200. výročie narodenia Bedřicha Smetanu, zaradila festivalová dramaturgia do programu slávnostnú českú operu Libuše (26.9.). Dielo zaznie v podaní Slovenskej filharmónie, Slovenského filharmonického zboru, zbormajster Jan Rozehnal, s českými a slovenskými sólistami, v hlavnej úlohe s Máriou Porubčinovou, pod vedením dirigenta Jaroslava Kyzlinka. „Podtitulom tohtoročného festivalu je aj Rok českej hudby, ktorý si pripomína tohto roku celý svet. Velikánov českej hudby si pripomínajú historici, hudobní vedci a hudobníci. Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček a mnohí ďalší, ktorých sme akcentovali aj počas sezóny Slovenskej filharmónie a chceli by sme ich pripomenúť aj počas BHS,“ povedal generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner. Ako ďalej poznamenal, zásadou pri výbere koncertného uvádzania operných titulov je výber raritne hrávaného repertoáru, ktoré však má aj súvislosť s aktuálnym dianím v kultúre a druhou je repertoár odlišný od titulov v SND. Minulý rok SF uviedla Jolantu, ktorá súvisela so zahraničnými aktivitami Slovenského filharmonického zboru (uvedenie s Berlínskou filharmóniou).

Na záverečnom koncerte (6.10.) pod taktovkou francúzskeho dirigenta Sylvaina Cambrelinga je na programe  monumentálne dielo Hectora Berlioza, dramatická symfónia Romeo a Júlia. Týmto opusom sa Slovenský filharmonický zbor (Jan Rozehnal, zbormajster) predstaví krátko po BHS na koncerte v Hamburgu.

Sylvain Cambreling. Foto: Marco Borrgreve

Zahraničné orchestre na 59. ročníku BHS

K očakávaným patria na BHS, popri našich významných interpretoch, koncerty zahraničných orchestrov a hostí. Okrem už vyššie spomenutého Clevelandského orchestra sa po dvoch rokoch na BHS opäť vracia ďalší svetový orchester – Česká filharmónia (27. 9.) s výnimočným dirigentom Semjonom Byčkovom. Za klavírom privítame virtuóza Daniila Trifonova, v roku 2011 víťaza Čajkovského súťaže v Moskve, laureáta Grammy a ďalších ocenení, trvalo sídliaceho v New Yorku. V jeho podaní si návštevníci koncertu vypočujú Dvořákov Koncert pre klavír a orchester g mol, op. 33 a v druhej časti sa hostia predstavia Berliozovou Fantastickou symfóniou.

Klavirista Daniil Trifonov patrí vo svete klasickej hudby medzi najžiadanejších sólových umelcov v súčasnosti. Vďaka kombinácii dokonalej techniky so vzácnou citlivosťou a hĺbkou nad jeho interpretačnými výkonmi neustále publikum žasne. „Má všetko a ešte viac,… nežnosť a tiež démonický prvok. Nikdy som nič také nepočula,“ povedala s prekvapením legendárna klaviristka Martha Argerich. Cenu Grammy získal za interpretáciu Lisztovho diela. Ide o v poradí tretí titul exkluzívneho umelca Deutsche Grammophon, za ktorý bol ocenený za najlepší inštrumentálny sólový album roku 2018. The Times of London ho označilo za „bezpochyby najúžasnejšieho klaviristu našej doby“.

Daniil Trifonov

Wiener Symphoniker (21.9.) s dirigentom Petrom Popelkom a sólistkou, „levicou za klavírom“, ako označujú Annu Vinnitskuyu, víťazku prestížnej súťaže kráľovnej Elisabethy v Bruseli. Wiener Symphoniker boli naposledy na BHS v roku 2007, na BHS prichádzajú vzápätí po inauguračnom koncerte Petra Popelku za svojho šéfdirigenta, s rovnakým programom Čajkovského Koncertom pre klavír a orchester b mol a Bartókovým Koncertom pre orchester.

Arménsky národný filharmonický orchester s dirigentom Eduardom Topchjanom (22.9.) sa na BHS vracia po štrnástich rokoch, teraz s našim sólistom, vynikajúcim trubkárom Stanislavom Masarykom. Na programe je Alexander Aruťuňan a Sergej Rachmaninov Symfónia č. 2 e mol, op. 27. „Máme radosť, že sa podarilo dostať tohto výnimočného trubkára, ktorý dnes pôsobí v Česku, na náš festival,“ povedal Marián Turner.

Stanislav Masaryk. Foto: Petra Hajská

English Chamber Orchestra zavíta so švajčiarskym dirigentom Kasparom Zehnderom a mnohými cenami ovenčeným sólistom, škótskym virtuóznym perkusionistom Colinom Curriem (24.9.): zaznejú diela Petra Maxwella, Jamesa MacMillana, Igora Stravinského. „Kaspar Zehnder v Bratislave často vystupoval ako flautista – sólista, ale už dosť často aj ako dirigent. Program, ktorý si vybral, je veľmi pestrý, lebo reflektuje klasickú hudbu už od jej základov. Haydnova symfónia č. 95 c mol je zaujímavá aj tým, že nemá typický pomalý úvod, ktorý tento skladateľ tak často vo svojich symfóniách používa. Potom to budú diela Hudby 20. storočia, raritou koncertu je však perkusionista Colin Carrie, ktorý prichádza do Bratislavy po prvýkrát. Veríme, že koncert pre bicie a orchester, v ktorom bude hrať, bude veľkým lákadlom pre divákov,“ priblížil generálny riaditeľ SF.

Kórejský národný symfonický orchester s dirigentom Davidom Reinlandom (3.10.) predstaví vynikajúcu svetovú sopranistku Sumi Jo s áriami z opier Donizettiho Dcéra pluku, Belliniho Norma a Puritani; v druhej časti programu je zaradená Schumannova Symfónia č. 4 d mol, op. 120. Účinkovanie orchestra je výmenou za prezentáciu SF na záver uplynulého roka v Kórey. „Sumi Jo je legnda opernej scény, ktorá príde do Bratislavy po prvýkrát. Táto koloratúrna sopranistka dosiahla úžasnú slávu vo svete. Hrala aj vo filmoch, kde väčšinou stvárňovala opernú divu,“ zaznelo na tlačovej konferencii.

Sumi Jo. Foto: Wikipedia, kimminet

Po mimoriadne priaznivom ohlase mladých z orchestra Kráľovnej Sophie z Madridu pred tromi rokmi, sa členovia Festivalového výboru BHS rozhodli prijať ponuku Symfonického orchestra mladých z Barcelony (4.10.) s dirigentom Carlosom Checom a sólistom Ilyom Maximovom, víťazom Medzinárodnej klavírnej súťaže Viotti vo Vercelli, Taliansko a laureátom mnohých ďalších; s programom prevažne z diel španielskej proveniencie Eduard Toldrà, Ruperto Chapí, Manuel de Falla.

Určite zaujímavé miesto na BHS 2024 bude mať hosťovanie svetovej mezzosopranistky Magdaleny Koženej so švajčiarskym barokovým orchestrom La Cetra Barockorchester Basel  (2.10.). Pod vedením dirigenta Andreu Marcona uvedie program nazvaný Alcina – Začarovaná láska z diel Georga Friedricha Händla, Arcangela Corelliho, Alessandra Marcella a Francesca Mariu Veraciniho. „Myslím si, že aj tento koncert bude obrovským zážitkom. Publikum môže čakať prvotriedne interpretačné výkony a poučenú interpretáciu barokovej hudby na historických hudobných nástrojoch, ktoré sú buď kópiami alebo pôvodné“.

Organový recitál

Výnimočná lotyšská umelkyňa Iveta Apkalna (29.9.) sa na BHS predstaví s programom z diel skladateľských velikánov: barokového majstra Johanna Sebastiana Bacha a nestora amerického minimalizmu Philipa Glassa – Bach & Glass. „Toto spojenie je veľmi vzácne a je to veľmi dobre dramaturgicky zostavený program, ktorý bude zárukou, že to bude jeden z najkrajších koncertov, ktorý v rámci BHS zaznie,“ priblížil Marián Turner.

Iveta Apkalna. Foto: Ragelis/apkalna.com

Slovenské orchestre a umelci na 59.ročníku BHS

Pod vedením Rastislava Štúra uvedie svoj festivalový koncert jubilujúce najstaršie symfonické teleso na Slovensku Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (5.10.), ktoré si pripomína 95 rokov svojej existencie. Na úvod koncertu sa predstaví premiérou diela Jevgenija Iršaia; do presláveného Koncertu pre violončelo a orchester h mol, op 104 vnesie francúzska mladá umelkyňa Astrig Siranossian určite to, čo v spôsobe jej interpretácie oceňujú kritici – ohnivú vášeň a súčasne poetickú hru. V druhej časti koncertu si romantickou Symfóniou č. 4 Es dur Antona Brucknera, pripomenieme 200. výročie narodenia skladateľa.

Štátny komorný orchester Žilina (28.9.) uvedie Beethovenovu predohru Coriolan a Mozartov Husľový koncert č. 5 A dur v interpretácii Tea Gertlera. Mladý sólista sa už na BHS predstavil, nedávno očaril v Budapešti v televíznej súťaži Virtuózi. Orchester spolu so speváckym zborom Lúčnica, zbormajsterka Elena Matušová, ponúkli do druhej koncertu  Missu Solemnis in C sliezskeho skladateľa Antona Zimmermanna, ktorého život a tvorba boli úzko prepojené na Bratislavu v čase panovania Márie Terézie. Koncert diriguje Leoš Svárovský. Štátny komorný orchester Žilina patrí k stálym umeleckým telesám hosťujúcim na BHS. Tento rok je jeho účinkovanie aj pripomienkou päťdesiatročnej histórie tohto významného reprezentanta slovenskej hudobnej kultúry doma i v zahraničí.

Slovenský komorný orchester s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom (1.10.) sa predstaví s ďalším popredným slovenským interpretom, violončelistom Jánom Bogdanom, niekoľkonásobným držiteľom ocenenia Talent novej Európy. Na programe je Alexander Moyzes, Antonín Dvořák a violončelový koncert lotyšského skladateľa Pēterisa Vasksa.

Japonský tradičný hudobný nástroj koto exkluzívne na BHS!

Na koncerte súboru Quasars Ensemble (21.9.) ponúka dramaturgia vzrušujúci hudobný dialóg troch kontinentov s ich špecifickou kultúrnou identitou: dielo českého hudobného skladateľa a dirigenta Zdeňka Folprechta, ktorý väčšinu svojho tvorivého života pôsobil na Slovensku Concertino pre deväť nástrojov, ktoré zaznie v slovenskej premiére; erbové dielo americkej hudby s názvom Apalačská jar od Aarona Coplanda a spojenie tradičného japonského nástroja koto s vážnou hudbou v diele v Londýne pôsobiaceho hviezdneho japonského skladateľa Daia Fujikuru sľubujú jedinečný hudobný zážitok.

Na 59. ročníku BHS bude divákom predstavený novokonštituovaný komorný súbor Camerata Philharmonica Slovaca založený tento rok z iniciatívy generálneho riaditeľa Slovenskej filharmónie Mariána Turnera. Je komorným zoskupením s variabilným obsadením, zloženým z popredných inštrumentálnych hráčov Slovenskej filharmónie. Hlavnou náplňou a poslaním komorného združenia je podpora a rozvoj spoločného muzicírovania, spojená s uvádzaním náročných titulov slovenskej a svetovej komornej tvorby na našich i zahraničných koncertných pódiách. Na BHS sa Camerata Philharmonica Slovaca (29.9.) predstaví s dielami Mozarta, RavelaMartinů pod taktovkou Ondreja Olosa a s recitátorkou Božidarou Turzonovovou. Kuchynská revue je pre mnohých divákov, ktorí ju sledovali počas pandemických čias len v online svete, dnes už spomienkou.

Božidara Turzonovová

Priestor dostávajú vynikajúci slovenský klavirista Marian Lapšanský a český huslista Ivan Ženatý, ktorý sa predstavia 25. 9.. Chýbať nebude ani komorný koncert z diel slovenských skladateľov, ktorým pokračujeme v tradícii uvedením komornej tvorby pre sláčikové kvarteto – Mucha Quartet a pre kvinteto plechových dychových nástrojov v interpretácii Slovak Brass Quintet. Na koncerte 28.9. si vypočujeme diela siedmich skladateľov.    

Dovedna na 59. ročníku BHS, ktorý sa uskutoční v termíne 20.9. – 6.10. (mimoriadny koncert 5.9.2024) organizátori pripravili 19 koncertov a tri zaznejú aj v Dome umenia v Piešťanoch. Na festivale vystúpi 8 zahraničných orchestrov: The Cleveland Orchestra, Wiener Symphoniker, Česká filharmónia, English Chamber Orchestra, La Cetra Barockorchester Basel, Arménsky národný filharmonický orchester, Kórejský národný symfonický orchester, Symfonický orchester mladých z Barcelony. Sólistkou vokálneho recitálu bude mezzosopranistka Magdalena Kožená. Organový recitál s interpretkou Ivetou Apkalna bude hľadať spojenia medzi dielami, ktoré delia stáročia – Bachom a otcom minimal-music Philipom Glassom.

Na festivale budú účinkovať nasledovné slovenské orchestre (vrátane komorných):Slovenská filharmónia,  Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátny komorný orchester Žilina, Slovenský komorný orchester, Camerata Philharmonica Slovaca, Quasars Ensemble, Mucha Quartet, Slovak Brass Quintet a spevácke zbory: Slovenský filharmonický zbor a Spevácky zbor Lúčnica.

Zahraniční dirigenti, ktorí povedú orchestre na BHS: Franz Welser-Möst, Daniel Raiskin, Petr Popelka, Eduard Topchjan, Kaspar Zehnder, Jaroslav Kyzlink, Semjon Byčkov, Leoš Svárovský, Andrea Marcon,  David Reinland, Carlos Checa, Sylvain Cambreling. Slovenskí dirigenti: Rastislav Štúr, Ondrej Olos, Ivan Buffa, Ewald Danel. Zbormajstri: Jan Rozehnal, Elena Matušová.

Na BHS tohto roku vystúpia zahraniční sólisti – inštrumentalisti: Víkingur Ólafsson, Leo, Anna Vinnitskaya, Colin Currie, Ivan Ženatý, Daniil Trifonov, Iveta Apkalna, Ilya Maximov, Astrig Siranossian a zahraniční vokálni sólisti: Magdalena Kožená, Sumi Jo, Catriona Morison, Edwin Crossley-Mercer, František Zahradníček, Jiří Brückler, Alžběta Poláčková, Michaela Zajmi. Slovenských umelcov budú reprezentovať Roman Patkoló, Stanislav Masaryk, Marian Lapšanský, Ján Bogdan, Teo Gertler a vokálnych sólistov Pavol Bršlík, Mária Porubčinová, Michal Lehotský, Peter Mikuláš, Aleš Jenis a ďalších osem sólistov v dielach Libuše a Missa Solemnis in C. Slovom obohatí program festivalu Božidara Turzonovová

Na umeleckom plagáte je dielo Juraja Čuteka. Festivalovou novinkou je, že počas pondelkov sa budú namiesto koncertov konať muzikologické konferencie. Témami, ktoré sa budú rozoberať, bude aktuálna téma umelej inteligencie v hudbe a problémov, ktoré z tohto spojenia vyplývajú v rámci autorských práv, vytvárania kópií umeleckých diel, ale aj v komponovaní a plagiátorstve s ním spojeným. Druhou témou bude Rok českej hudby.

Predaj vstupeniek sa začal v pondelok 20. mája 2024. Pokladnica Slovenskej filharmónie/Reduta je otvorená: do 15. 7. 2024 a od 20. 8. 2024

 

Zdroj: Izabela Pažítková, hlavná manažérka festivalu BHS, doplnila redakcia mojakultura.sk

Foto: titulná: Cleveland Orchestra/FB

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno