Práve prebieha druhá polovica košického Art Filmu, najväčšieho filmového festivalu na Slovensku. Prinášame vám festivalové tipy aj na dnešný deň.

ZBOHOM JÚLIA

Príbeh drámy Zbohom Júlia, prvého celovečerného hraného filmu režiséra Mohameda Kordofaniho, sa odohráva v celkom nedávnom období sudánskej histórie, kedy pred rokom 2011 sa kresťanskí južania usilovali o odčlenenie od moslimského severu. Vo filme, ktorý môžete vidieť o 14:00 v košickom Kulturparku, sa bohatá moslimka a bývalá speváčka Mona ujme južanskej vdovy Julie a jej syna Daniela, aby po smrti otca rodiny nezostávali na ulici. Medzi ženami vzniká silné priateľstvo, a to aj napriek ich rozdielnemu náboženskému a kultúrnemu pôvodu. Jedna z nich však v sebe drží tajomstvo, ktoré by vrúcny vzťah mohlo fatálne zasiahnuť. Snímka sa v roku 2023 stala vôbec prvým sudánskym titulom zaradeným do sekcie Un certain regard na festivale v Cannes a hneď získala aj Cenu slobody. Príbeh o vine a priateľstve sa odvtedy teší medzinárodnej chvále a uznaniu.


INVÁZIA

Film Invázia nakrútený v priebehu dvoch rokov zachytáva život civilného obyvateľstva na celej Ukrajine a predstavuje jedinečnú a konečnú výpoveď o ukrajinskej odolnosti voči barbarskej ruskej invázii. V druhej časti svojho ukrajinského diptychu Sergej Loznica maľuje monumentálne plátno národa odhodlaného brániť svoje právo na existenciu. Svetová premiéra filmu sa uskutočnila v sekcii Zvláštne uvedenie na tohtoročnom filmovom festivale v Cannes. Film môžete vidieť o 17:30 v KUNSTHALLE


Režisér ho predstavuje slovami: „Tento film som nakrúcal s hlbokou bolesťou v srdci a s veľkou láskou k svojej krajine. Tento film sa zrodil zo súcitu.“


VIA SLOVAKIA

Mnohí si myslia, že Cesta hrdinov SNP je najdlhšou turistickou magistrálou Slovenska. Príbeh turistu a dobrodruha Slavomíra Duchoviča zachytáva dokumentárny film Via Slovakia, ktorý má názov zhodný s projektom novej najdlhšej turistickej trasy v našej krajine. Tá vedie po hraniciach okolo Slovenska a jej dĺžka je 1870 kilometrov. Púť Slavomíra Duchoviča, jeho osobný príbeh, adrenalínové dobrodružstvá zo slovenského pohraničia aj početné stretnutia s ľuďmi z tejto oblasti filmovo zmapoval režisér Víťazoslav Chrappa. Tento film uvedie MFF Art Film v svetovej premiére o 18:30 v Kine Úsmev.
Zdroj: MFF Art Film

Titulná foto: Peter Stas

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno