Karlovarský filmový festival tento rok uvedie 33 titulov. Medzi nimi bude 27 svetových premiér.

Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch sa tento rok uskutoční v prvý prázdninový týždeň, presnejšie v termíne od 1. do 9 júla a predstaví dve súťažné sekcie spolu so sekciou Zvláštne uvedenie. Celkovo bude predstavených 33 snímok pochádzajúcich z 5. svetadielov.


Na programe je žánrovo pestrý výber filmov známych režisérov a režisérok, ale aj autorov, ktorí na festivale zažijú svoj debut.


V hlavnej súťaži bude uvedených 12 filmov. Rovnako tak aj v sekcii Proxima, ktorá nahradila predošlú súťaž Na Východ od Západu a tým zmazala teritoriálne obmedzenia pre prihlasovanie filmov. Po novom je tak doplňujúca sekcia otvorená snímkam z celého sveta.

Film Druhoradí režisérky Sophie Linnenbaum

Do hlavnej sekcie je zaradená tragikomédia Druhoradí debutujúcej nemeckej režisérky Sophie Linnenbaum. Príbeh je o vedľajšej postave, 16-ročnej Paule, ktorá sa túži stať hlavnou protagonistkou. Nastáva však problém s hudbou v pozadí, bez ktorej sa žiadna hlavná hrdinka nezaobíde. Film má byť komediálnou oslavou kinematografie a hravým spôsobom nás chce oboznámiť s bežným životom filmových postáv.


Hranice lásky

Do kontroverzných vôd divákov zatiahne dráma poľského režiséra Tomasza Wińskiho Hranice lásky, ktorá vznikla v koprodukcii s Českou republikou a rozpráva príbeh o Hane znudenej monogamným partnerským životom. Autor vo filme skúma hranice partnerského vzťahu aj možnosti intímneho života. Rôznorodosť vybraných filmov rozširuje dystopická sci-fi dráma Vesper (r. Kristina Buožytė, Bruno Samper) zobrazujúca zánik ekosystému na Zemi, v ktorom musí 13-ročná Vesper nájsť obživu pre seba a svojho chorého otca.

Vesper

Druhá sekcia má za úlohu predstaviť filmy tvorené inovatívnym prístupom k filmovej reči. Vystihnúť rozmach tvorivého entuziazmu sa pokúsia filmy ako Lockdown v zoo (r. Andreas Horvath) o pandémii koronavírusu z perspektívy zvierat v Salzburskej zoo. Film Cez čiaru (Marco Berger) zase rozoberá problematiku toxickej maskulinity, avšak vo vnútri jednej partie kamarátov.

Lockdown v zoo

Chorvátsko-srbský film Strýko podáva detské spomienky režisérov Davida Kapaca, Andrija Mardešića na štedrých strýkov z Nemecka, ktorí za svojou rodinou prichádzali iba raz do roka na Vianoce a nosili deťom drahé darčeky. Skutočnú povahu situácie si však mnohé deti uvedomili až v dospelosti. Bohatí strýkovia neboli zas tak bohatí.

Strýko

Festival v Karlových varoch bude okrem iného hostiť aj program Works in Progress filmového festivalu v Odese. Podporí tým ukrajinských filmárov a tamojší filmový priemysel jedinečnou spoluprácou s Medzinárodným festivalom v Odese, ktorý sa kvôli vojne s Ruskom tento rok nemôže konať v tradičnej forme.

„Sme presvedčení, že široká solidarita s vojnou zasiahnutou Ukrajinou musí zahŕňať aj podporu jej kultúrneho života, ktorý bol v tejto chvíli takmer zastavený. Ako filmový festival sme preto hľadali spôsob, ako podporiť ukrajinskú kinematografiu a sme radi, že sa podarilo spoločne s filmovým festivalom v Odese nájsť formu spolupráce, ktorá má zmysel,“ uviedol vedúci Industry oddelenia MFF KV Hugo Rosák.

Program Works in Progress v rámci Odeského festivalu je prezentáciou hraných celovečerných filmov, ktoré idú v rokoch 2022-2023 do distribúcie. Hlavným cieľom programu je predstaviť ukrajinské filmy svetu a lokálnym trhom, pritiahnuť pozornosť medzinárodných distribútorov a tiež nájsť partnerov pre budúce projekty.

Oznámené bolo aj meno osobnosti českej kinematografie, ktorá tento rok získa cenu prezidenta MFF KV. Držiteľom tejto ceny na 56. ročníku festivalu sa stane herec, dramatik a režisér Bolek Polívka. Ten do Karlových Varov jazdí pravidelne, prezident festivalu Jiří Bartoška je jeho niekdajší spolužiak zo štúdií na JAMU. Polívka uvedie v Karlových Varoch drámu Zapomenuté světlo, za ktorú na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary v roku 1997 získal cenu za najlepšieho herca.

 

Spracoval : Matúš Trišč

Zdroj foto: Film Service MFF Karlovy Vary

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno