Dňa 21. marca 2019 večer sa slávnostným otvorením začal v poradí už 26. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. Ten každoročne organizuje Asociácia slovenských filmových klubov v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom. Počas otváracieho večera boli už tradične odovzdané aj Výročné ceny ASFK.


Kino Lumière – kino Slovenského filmového ústavu, sa dnes zaplavilo vizuálmi aktuálneho ročníka MFFK Febiofest a otváracieho filmu. Debut slovenského režiséra Jura Šlauku Punk je hned! spustil sedemdňový maratón, 9 sekcií a viac ako 100 filmov pre návštevníkov festivalu. Ide o príbeh tridsaťročného drogovo závislého Kwička, ktorý žije v rozpadajúcom sa podnájme so svojou družkou a dvojročným synom. Jeho idylický svet jedného dňa ostro narazí na hranu všeobecne platných pravidiel. Svojím impulzívnym správaním, , postupne mení svoj život na voľný pád. Film prišli tvorcovia predstaviť divákom aj osobne a od zajtra, teda 21. marca sa dostáva do celoslovenskej kinodistribúcie.
Pravidelne je súčasťou slávnostného otvorenia festivalu aj odovzdávanie Výročných cien Asociácie slovenských filmových klubov. Už jedenásty raz sa rozdali sklenené ceny z dielne umelca Pala Macha v štyroch kategóriách – Najlepší filmový klub, Najlepší klubový film, Cena za prínos slovenskej kinematografii a klubovému hnutiu a Cena za prínos svetovej kinematografii.
Ako prvý si cenu z rúk prezidenta festivalu Petra Dubeckého prevzal zástupca Kinoklubu Tatra v Nitre za Najlepší filmový klub za rok 2018. „Náš klub má už pomaly 30 rokov, začali sme v roku 90, 10.10., a bol to film Morgiana (…) miera divákov sa stále mení, ale našťastie stále existujú filmy, a stále ich je viac, ktoré môžeme v klube uvádzať,“ povedal Richard Kováčik, dramaturg víťazného filmového klubu.
Ďalšou kategóriou bol Najlepší klubový film za rok 2018. Najviac hlasov od zástupcov filmových klubov na Slovensku získala severská dráma Gustava Möllera Tiesňové volanie. Tá získala tento rok aj hlavnú cenu na festivale Art Film Fest v Košiciach. Cenu si režisér, žiaľ, nemohol prísť prevziať osobne, preto mu bude doručená dodatočne.


Snímka Tiesňové volanie bola úspešná na Artfilm Feste v Košiciach aj na Febiofeste.

Následne sa na rad dostala Výročná cena za prínos slovenskej kinematografii a klubovému hnutiu, ktorá bola odovzdaná až trom ľuďom. Prvým oceneným sa stal mesačník o filmovom dianí FILM.SK. Po cenu si prišli šéfredaktori Daniel Bernát a Simona Nôtová. „Chcem poďakovať celému okruhu ľudí, ktorý za Film.sk stáli celých 20 rokov. Film.sk sa posunul z malého čiernobieleho bulletinu na tridsiatich stranách k veľkému časopisu,“ povedala Simona Nôtová, ktorá bola jeho prvou šéfredaktorkou. Výročná cena sa v tejto kategórii ale odovzdala ešte jedna. Získal ju kameraman Dodo Šimončič. Ten má na svojom konte také tituly ako Kristove roky (1967), Slávnosť v botanickej záhrade (1969), Ľalie poľné (1972) a mnoho ďalších. „Veľmi si to vážim, “ povedal pri preberaní ceny. MFFK Febiofest mu vzdá aj poctu a premietne práve titul Ľalie poľné.
Poslednou cenou je Výročná cena za prínos svetovej kinematografii. Tú ASFK udelila Sergejovi Loznicovi, ktorý počas MFFK Febiofest uvedie niekoľko svojich filmov vrátane toho najnovšieho – Proces. Práve pred jeho premietaním, v piatok večer, si cenu preberie osobne. Sergej Loznica je najznámejší ukrajinský tvorca, oceňovaný po celom svete.


Zdroj foto: FEBIOFEST, ASFK


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno