Festival Dotyky a spojenia zverejnil svoj program, dramaturgia 16. ročníka vyberala z dvoch sezón (2019/2020 a 2020/2021), čo sa udialo po prvý raz v jeho histórii. Výsledkom je bohatý program, ktorý počas siedmich dní ponúka to najlepšie z našich divadiel: 41 predstavení, desať inscenácií v Hlavnom programe, 27 divadiel z desiatich slovenských miest, sedem koncertov a 22 rôznych diskusií o divadle. Festival sa uskutoční v netradičnom termíne, od 6. do 12. septembra 2021. Prioritou pre organizátorov je usporiadať bezpečný festival, svoje motto „Budeme tam“ doplnili slovom „zaočkovaní“.

„Hlavný program každoročne púta najväčšiu pozornosť divákov aj odbornej verejnosti. Tento rok po prvý raz vo svojej histórii ponúkneme výber z dvoch sledovaných období. Členovia dramaturgickej rady od apríla 2019 do apríla 2021 videli viac než 100 nových inscenácií, z ktorých sa nakoniec do Hlavného programu festivalu dostalo desať. Po každom predstavení pripravujeme aj diskusiu s tvorcami, ktorá priblíži kontext vzniku inscenácie,“ povedala programová riaditeľka festivalu Monika Michnová. Program je už kompletný, vstupenky sú v predaji od utorka 10. augusta a všetky aktuálne informácie ponúka nová webstránka www.dotykyaspojenia.sk. „Vstupenky je možné zakúpiť si aj priamo na stránke, čoskoro bude dostupná aj mobilná aplikácia, ktorá prinesie program do vrecka a notifikácie o jeho zmenách,“ doplnila Monika Michnová.


Kvinteto, Akadémia umení v Banskej Bystrici

Dotyky a spojenia sú výberovou, nesúťažnou prehliadkou inscenácií slovenských divadiel, hlavným organizátorom je Slovenské komorné divadlo Martin (SKD). Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


V rámci Hlavného programu vystúpia divadlá: Divadlo z Pasáže (Banská Bystrica), Štátne divadlo Košice, Nezávislé divadelné zoskupenie Odivo a Ivan Martinka, Prešovské národné divadlo, Uhol_92, Divadlo Andreja Bagara Nitra, Divadlo Alexandra Duchnoviča (Prešov), Slovenské národné divadlo (Bratislava), Slovenské komorné divadlo Martin, Divadlo Jána Palárika Trnava. Ako hosť festivalu sa predstaví OZ Vlnoplocha s oceňovanou imerznou inscenáciou Kosmopol.


Tvorkyne oceňovanej inscenácie Kosmopol

Program pre mladé publikum ponúka výber z inscenácií, ktoré sú určené pre deti, teenagerky a teenagerov. Okrem zvyčajných priestorov divadla sa bude netradične hrať aj v Záhrade Slovenského národného múzea, divadlo a workshopy dramatickej výchovy organizátori prinesú aj priamo do školských tried.


Koralový svet: Divadlo FÍ

Program Junior uvedie inscenácie poslucháčov vysokých umeleckých škôl, Akadémie umení a Vysokej školy múzických umení. Tento raz nepôjde iba o jeden festivalový deň, ale študentské inscenácie sa budú uvádzať počas celého festivalového týždňa a navyše sa bude o nich aj diskutovať. Vstup na všetky tieto predstavenia je voľný. V rámci Juniora sa po prvý raz predstaví so svojou inscenáciou dramatický odbor na základnej umeleckej škole v Martine.

Sprievodný program pre deti ponúka pouličné divadlo pre celú rodinu, každý deň popoludní na námestí pred divadlom a zadarmo, aby si divadlo mohli užiť naozaj všetci, veľkí aj malí. Divadelné námestie o 22:00 ako každý rok ponúkne kvalitný program, tiež zadarmo, ako darček pre všetkých Martinčanov a ľudí z okolia mesta.

Tohtoročné večerné koncerty opäť spája fenomén divadla. Na Divadelnom námestí zahrajú Duševný experiment, Geišbergovci a Balkansambel, Milo Kráľ a priatelia (s krstom nového CD), Orchester Jeana Valjeana a Morena Band. V pláne je aj autorský divadelno-koncertný program Letných shakespearovských slávností a hudobno-tanečné dielo Édith Piaf Baletu Štátnej opery v Banskej Bystrici. Dotykové koncerty vyvrcholia v Amfiku obľúbeným koncertom SKD pozitív.

Čierna voda – inscenácia Štátneho divadla Košice

Festival sa v roku 2020 neuskutočnil, čo bolo po prvý raz v jeho histórii. Pripravovaný 16. ročník preto z pohľadu dramaturgie spojí dve sezóny (2019/2020 a 2020/2021), čo bude taktiež po prvý raz. Členmi/členkami dramaturgickej rady festivalu, ktorá zostavuje Hlavný program sú: divadelní kritici Barbora Forkovičová, Martina Mašlárová, Milo Juráni a dramaturgovia martinského divadla: Monika Michnová, Róbert Mankovecký. Program pre mladé publiku zostavila divadelná kritička Lenka Dzadíková. Dramaturgická rada vybrala inscenácie, ktoré považuje za najviac inšpiratívne.

SKD Martin ako hlavný organizátor prestížneho divadelného festivalu na Slovensku má za sebou úspešných 15 ročníkov. Ide o najväčšiu prehliadku inscenácií uplynulej divadelnej sezóny. V roku 2019 ju navštívilo 13 482 divákov.

 

Zdroj: TS – Zuzana Golianová – Mediálna podpora festivalu Dotyky a spojenia   
Foto: Titulná: Choroba mladosti – LAB, VŠMU, Kvinteto, Akadémia umení v Banskej Bystrici, Kosmopol – Dáša Šimeková, Geišbergovci a Balkansambel, Čierna voda – ŠDKE                                                                                                      

 

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno