V pondelok 24.júna sa začal devätnásty ročník divadelného festivalu Dotyky a spojenia v Martine. Slávnostné otvorenie zastrešili patróni Jozef Ciller, scénograf, kostýmový výtvarník a pedagóg, a Marija Havran, scénická výtvarníčka. Nechýbalo ani otváracie predstavenie v réžii Mariany Luteránovej.

Festival prináša tie najlepšie predstavenia z uplynulého roka. Devätnásty ročník sa nesie v znamení šikovne vyskladaného programu, ktorý nezabúda ani na komentované výstavy či workshopy. Svoje miesto našli aj študenti umeleckých škôl. Z Divadla Lab, VŠMU v Bratislave, sa predstavili hneď v prvý deň festivalu predstavením Čajka režiséra Romana Poláka.


Počas druhého festivalového dňa  sa diváci potešili inscenácii Divadla Petra Mankoveckého, Amatéri. Amatéri sa odohrávajú v roku 2164 a polemizujú nad tým, čo je vlastne plnohodnotný život a čo k nemu v budúcnosti chýba.


Ešte pred tým, ako 25. júna oficiálne zaznelo dvojhlasné „Otvárame festival teraz!“, slovo dostali tohtoroční patróni. „Dotyky a spojenia majú trojdimenzionálnu polohu. Dotyky a spojenia sú vlastne to, čo tvoríme. Celý ten kolektív, ktorý pripravuje nejakú inscenáciu, nejaký projekt, je množstvom dotykov a spojení; od režisérov, dramaturgov, hercov, kostymérov, scény, výroby, osvetľovačov… To je obrovská zvláštna intelektuálna fabrika, ale ten zmysel to dostáva až vtedy, keď to, čo urobíme, preberie publikum,“ zasnil sa pedagóg Jozef Ciller pred otváracím predstavením.


Patróni festivalu – scénickí a kostýmoví výtvarníci Marija Havran a Jozef Ciller.

Spišské divadlo uviedlo inscenáciu Šeptuchy. Adaptácia románu spisovateľky Aleny Sabuchovej sa pohráva so spomienkami kamarátok, Doroty a Aliny. Vo vypätej situácii sa Alina rozpamätáva na detstvo v dedine Pánu Bohu za chrbtom (pri východných poľských hraniciach). Epizódy spomienok rozohrajú príbeh plný prostorekých stareniek, mágie a krutej reality. Večer ukončilo verejné tanečné vystúpenie na motívy knižnej predlohy Georgea Orwela, 1984, ktoré pripravila Štátna opera v Banskej Bystrici.   


Tretí festivalový deň prináša hru Emily z Divadla NUDE. Príbeh je inšpirovaný životom sufražetky Emily Davison; okolnosti jej smrti dodnes nie sú vyjasnené. Diváci môžu neskôr navštíviť komentovanú prehliadku výstavy Majstrovské lekcie, ktorá je venovaná režisérovi Ľubomírovi Vajdičkovi. Svojou tvorbou sa zapísal do Zlatej kolekcie slovenského divadla a na základe spomienok jeho študentov, dnes už úspešných dramatikov či režisérov, sa dozvedáme prečo.

Emily, divadlo NUDE

Smutné neostáva ani detské publikum – pre malých divákov festival prichystal samostatný program. Vystúpenia pre deti sa uskutočňujú v ranných hodinách a vo vekových kategóriách nájdete už aj predstavenia od troch rokov.

Festival Dotyky a spojenia trvá do nedele 29. júna a predstavenia prebiehajú na rôznych miestach v meste Martin.

Patrónka festivalu Marija Havran doplnila večer príjemnými želaniami: „Festivalu by som priala hladký priebeh, divadelným tvorcom zhmotnenie všetkých predstáv, divákom jemnocit, bystrý postreh a zmysel pre vnímanie detailov, pretože krása je skrytá v maličkostiach a detailoch.“

Celý program na stránke: https://www.dotykyaspojenia.sk/

 

Karin Kissová

Zdroj foto: Dotyky a spojenia, titulná foto: Šeptuchy. Foto: Robert Tappert

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno