Bytová kultúra spojená s minulým režimom, každodennosť normalizácie, medzigeneračný dialóg – v týchto témach sa bude niesť 7. ročník bratislavského multižánrového festivalu Cez Prah, ktorý sa tento rok bude konať 15. až 17. novembra v Bratislave. Diskusie, čítania, koncerty či divadelné predstavenie sa budú, tak ako názov napovedá, odohrávať za prahmi bytov či inštitúcii v centre Bratislavy.

Festival s príznačným názvom Cez Prah nadväzuje na bytovú kultúru 70. – 80. rokov minulého storočia, kultúru disentu a undergroundu v období normalizácie a v podobnom duchu prináša tematické diskusie, prednášky, čítania, koncerty, výstavy a divadelné predstavenie priamo do bytov. Náhodný nie je ani termín konania festivalu – spája totiž Deň väznených a prenasledovaných spisovateľov a Deň boja za slobodu a demokraciu. Práve v týchto témach sa budú niesť jednotlivé časti programu, tento rok aj s leitmotívom Medzigeneračný dialóg.


Na Deň väznených a prenasledovaných spisovateľov festival predstaví zahraničného rezidenta


Súčasťou a pomyselným otvorením festivalu bude privítanie prvého rezidenta slovenskej ICORN rezidencie, symbolicky 15. novembra na Deň väznených a prenasledovaných spisovateľov. Iránsky spisovateľ, ktorý je vo svojej vlasti stíhaný kvôli svojej práci, predstaví svoje dielo a svoju cestu až na Slovensko vo Flatgallery o 18:00. Organizácia ICORN (International Cities of Refuge Network) je nezávislá organizácia miest a regiónov, ktorá ponúka útočisko spisovateľom, novinárom a umelcom, ktorým hrozí prenasledovanie, s cieľom presadzovať slobodu prejavu a podporovať demokratické hodnoty.


Blue Grandma, Dunkelterapie aj bytové divadlo


Tri dni festivalu ponúknu návštevníkom naozaj pestrý program. Chýbať nebudú diskusie a autorské čítania, zamerané na témy ako ruský imperializmus, deväťdesiate roky či hrdinovia kapitalistickej práce, herec Robo Roth zas bude čítať z diel Petra Krištúfka. V rámci autorských čítaní sa predstavia aj autori a autorky zo súťaží Poviedka a Medziriadky.

Okrem literárneho programu sa môžu návštevníci tešiť na výstavu fotografií Mareka Pupáka a jeho starej mamy, známej ako Blue Grandma, ktorí v spoločnej diskusii otvoria tému medzigeneračný dialóg. Návštevníci si môžu vyskúšať aj Dunkeltherapie: „terapiu“ tmou a experimentálnym zvukom, ktoré návštevníkom umožnia vnímať vnemy, ktoré pri zažnutom svetle unikajú. O bytové divadlo sa zas postará František Balog s monodrámou Róm z perinky alebo Enter the majority.

Chýbať nebude ani hudobná časť, v rámci ktorej si môžu návštevníci festivalu vo štvrtok vypočuť koncert Garage v klube Pod lampou, v piatok celý festival svojou hudbou zakončia Irena a Vojtěch Havlovci.

Predstavenia sa budú konať vo Flatgallery, v Rómerovom dome a vo Foajé, ale aj na byte na 29. augusta. Vstupné je dobrovoľné, s výnimkou bytového divadla Róm z perinky, kde odporúčame zakúpiť si lístky v predpredaji na tejto adrese.

Informácie o presnom programe a konkrétnych miestach, kde sa bude festival odohrávať, sledujte na Facebooku.

 

Zdroj: TS Monika Želasková
Zdroj foto: Cez Prah

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno