Barbakan, ktorý má už od 90. rokov pevné miesto na festivalovej mape Slovenska, odštartoval svoj ďalší ročník. V utorok 8. júna ho v banskobystrickej Záhrade – Centre nezávislej kultúry (CNK) otvorila výstava Slasť. Rovnako ako v minulých rokoch ju mali pod palcom študenti z Ateliéru STARTUP Katedry maľby FVU AU pod kurátorským dohľadom Jána Triašku. Tentoraz sa zamerali na motív figúry v maľbe, pričom riešili aj tému sexuality a úvahy o vlastnej identite. Medzi vystavujúcich patrili mená ako Barbara Durajová, Dajana Hrossová, Kristína Vacek, Adrián Mayer a Michael Luzsicza.

Ďalšie podujatia sú na programe v júli. Na Barbakane má svoje zastúpenie aj filmový program a ten bude opäť reprezentovať Peter Konečný s filmovým kvízom. Naplánovaný je na 8. júla v Záhrade, ktorá bude pre tento rok epicentrom festivalu.


Divadelný program bude zase tento rok zastúpený predstavením Nulanus od Projektu Batyskaf, a to 9. augusta. Ide o experimentálnu operu koncipovanú pre menej obvyklé exteriérové priestory, ktorá rozvíja variácie na aktuálne témy, ako sú zmysluplnosť umelej inteligencie, praktické otázky ku klonovaniu ľudí či neschopnosť určiť ďalekú budúcnosť našej civilizácie. Atmosféru dotvára aj špecifická hudba slovenského experimentálneho umelca Mira Tótha, v performatívnom obsadení Nely H. Kornetovej, Emese Kovács, Jána Hromeka a pod réžiou fínskeho režiséra Pasiho Mäkeläa. Účasť tohto projektu je výsledkom spolupráce Projektu Batyskaf, Záhrady a OZ Vresk Factory.  


Smäd po koncertoch, ktoré mali nútenú prestávku na viac ako polroka, sa pokúsi uhasiť 23. júla v Záhrade nitrianska indie-popová kapela Luvver a hudobný producent, multiinštrumentalista a spevák Pišta Královič alias FVLCRVM. Luvver prídu do Bystrice predstaviť dlho očakávaný debutový album, ktorý stále nevyšiel, FVLCRVM zase svoje posledné kúsky, rozhodne aj chytľavý singel Come Get Some.


Hudobnou bodkou za banskobystrickou časťou festivalu bude koncert speváčky a skladateľsky Katarzie na sklonku prázdnin – 27. augusta, opäť v Záhrade. Tá bude mať aj zaujímavého predskokana – ruského muzikanta Alexa Kelmana.  


Aj keď je domovom Barbakanu Banská Bystrica, festival sa i tento rok dvakrát „pozrie“ aj do Bratislavy. O jeden z jeho vrcholov sa postará poľská hudobníčka a predstaviteľka súčasnej klasickej hudby Hania Rani, ktorá vystúpi 29. júla pod holým nebom v Park de Palma Novej Cvernovky. Varšavská pianistka a skladateľka pôsobiaca v Berlíne tam predstaví čerstvú štúdiovku Home. 

„Okrem Hanie Rani pripravujeme v Bratislave aj koncert rakúskej hudobníčky, ktorá si hovorí Oska. Ide o mladú talentovanú speváčku so zamatovým hlasom, ktorá študovala na konzervatóriu, no zároveň hrávala v uliciach Viedne, čo jej podľa vlastných slov dalo ešte viac ako odborné vzdelanie,“ priblížil hlavný organizátor Barbakanu Miro Lánik.

Debutovala len nedávno EP nahrávkou Honeymoon Phase (2021), tá obsahuje aj singel Love You‘ve Lost. Dejiskom vystúpenia muzikantky, ktorá si už stihla zahrať aj so Stu Larsen, bude 5. augusta Sundeck na Dunaji. O support sa postará lokálny producent Bobsan.

Vstupenky na jednotlivé podujatia sa už predávajú na Tootoot.fm. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

KOMPLETNÝ PROGRAM FESTIVALU BARBAKAN 2021:
8. júla: Filmový kvíz Petra Konečného – Záhrada CNK, Banská Bystrica
23. júla: koncerty FVLCRVM + Luvver – Záhrada CNK, Banská Bystrica
29. júla: koncert Hania Rani (PL) – Park de Palma, Nová Cvernovka, Bratislava
5. august: koncert Oska (AT) + Bobsan – Sundeck, Bratislava
9. august: Projekt Batyskaf:divadelné predstavenie Nulanus – Záhrada CNK, Banská Bystrica
27. august: koncerty Katarzia + Alex Kelman (RU) – Záhrada CNK, Banská Bystrica

Zdroj: TS festival Barbakan, Jan Pápač
Zdroj foto: archív Petra Konečného, Barbakan, Tim Cavadini

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno