Nosnou témou 26. ročníka festivalu študentských filmov Áčko budú “Identity Audiovízie.” Cieľom je počas festivalu odprezentovať nie len filmy začínajúcich tvorcov, ale aj všetky odvetvia audiovízie, v ktorých sa študenti po ukončení pôsobenia na FTF VŠMU môžu uplatniť, predstaviť ich odlišnosti a zaujímavosti.

Festival Áčko, ktorý sa ako jediný festival tohto zamerania na Slovensku snaží upriamiť pozornosť na študentskú tvorbu, patrí už k stáliciam na Slovenskom festivalom trhu. Dôkazom je aj jeho už vyše 20-ročná existencia. Svojim programom sa primárne zameriava na prezentáciu aktuálnej kinematografickej tvorby študentov nielen FTF VŠMU, ale aj iných vzdelávacích inštitúcii zameraných na filmové umenie a multimédiá. Zároveň otvára diskusiu medzi študentmi – začínajúcimi tvorcami a odborníkmi o aktuálnom stave a smerovaní filmovej tvorby.


„K včerajšiemu deadlinu prihlasovania filmov evidujeme 56 diel. Filmy bude teraz posudzovať malá porota, ktorá rozhodne o výbere filmov do súťažnej sekcie. O definitívnych výhercoch bude rozhodovať odborná porota. Prihlásili sa filmy z hranej, dokumentárnej ale aj animovanej tvorby,“ reagovala pre náš portál Simona Michalíková (Marketing a PR Festivalu Áčko).


Program ponúkne súťažné a nesúťažné pásma študentských filmov, ale aj vernisáže, masterclassy, či diskusie s tvorcami rozmanitej audiovizuálnej kultúry a iné sprievodné akcie, ktoré zabezpečia aby počas 4 dní panovala na pôde školy príjemná, uvoľnená a tvorivá atmosféra.

„Veríme, že tento rok bude návštevnosť festivalu o niečo vyššia, nakoľko aktuálna pandemická situácia nepreukazuje, že by mohlo dôjsť k nejakým rapídnym obmedzeniam čo sa týka verejných podujatí. Predpokladáme návštevnosť približne 1200 ľudí. Je pravda, že hlavnými divákmi festivalu sú študenti našej alebo iných vysokých škôl v Bratislave. Avšak, posledné roky sa snažíme otvárať aj verejnosti. Darí sa nám to hlavne skrz sprievodný program, tento rok sme preto obohatili o zaujímavé diskusie a masterclassy. Asi najviac pútavý bude masterclass Pavla Barabáša k jeho tvorbe, diskusia s Rasťom Šestákom a Nuňezom o TV tvorbe, či masterclass s úspešnou režisérkou animovaných filmov Joannou Kozuch,“ uviedla Michalíková.


Festival Áčko sa uskutoční v dňoch 19. – 22. októbra v budove Filmovej a televíznej fakulty VŠMU.

 

Spracoval: Matúš Trišč

Zdroj foto: ilustračné foto z minulých ročníkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno