Množstvo rôznorodých filmov na tému ČÍSLA prinesie vo svojom programe 21. Letný filmový festival 4 živly. Chýbať medzi nimi nebude trojica snímok, ktoré slovenskí diváci a diváčky uvidia celkom prvýkrát – v distribučnej predpremiére. Podujatie sa uskutoční v Banskej Štiavnici v dňoch 7. – 11. augusta 2019.


Dokumentárna snímka Forman vs. Forman (2019) je najnovším dielom známej českej filmárky Heleny Třeštíkovej. Spolu s kolegom Jakubom Hejnom nakrútila pútavý portrét, ktorý predstavuje legendárneho filmového režiséra Miloša Formana ako charizmatického človeka a tvorcu večne pochybujúceho a hľadajúceho slobodu nielen vo filmoch, ale aj vo vlastnom živote. Snímka je kolážou súkromných aj oficiálnych archívov a autobiografických spomienok, ktoré nahovoril režisérov syn Petr.


Za anglickým názvom The Sound Is Innocent (v preklade – Zvuk je nevinný, 2019) sa skrýva hudobný dokument nahliadajúci do snového sveta elektronickej hudby. Režisérka a známa alternatívna hudobníčka Johana Ožvold (predtým Švarcová) prevedie publikum tajuplným bludiskom nahrávacích štúdií, v ktorom stretne významných tvorcov a odhalí kľúčové momenty vývoja elektronického zvuku. Film je unikátnou generačnou výpoveďou o pluralite elektronickej hudby, premeny jej funkcií a vnímania. Johana Ožvold snímku v Banskej Štiavnici osobne uvedie a ako DJ Johana Oz dokonca aj zahrá na jednej z festivalových párty.


Snímka The Sound Is Innocent ponúka nahliadnutie do sveta elektronickej hudby.

Súčasťou programu Letného filmového festivalu 4 živly sú každoročne aj tzv. Detské 4 živly, ktoré ponúkajú filmový i sprievodný program pre deti a ich rodičov. Nielen im však bude určená predpremiéra koprodukčnej česko-slovenskej rozprávky Hodinárov učeň (2019) režisérky Jitky Rudolfovej, ktorú uvedie delegácia tvorcov. Snímka rozpráva príbeh šikovného hodinárskeho učňa Urbana, ktorý na ceste za zázračnými hodinkami varujúcimi pred Smrťou prekoná mnohé nástrahy a zachráni tak svoju milovanú Lauru. Vo filmovej novinke sa objaví početné zastúpenie známych českých hercov a herečiek, medzi ktorými nechýba Miroslav Krobot, Jaroslav Plesl, Václav Neužil ml., Viktor Preiss či Jana Plodková, ale ani slovenská herečka Éva Bandor.


Na festivale diváci uvidia aj predpremiéru koprodukčnej česko-slovenskej rozprávky Hodinárov učeň.

Okrem spomínaných noviniek premietnu 4 živly s témou ČÍSLA viac ako 40 ďalších snímok – celovečerných i krátkometrážnych, z rôznych krajín pôvodu i rokov vzniku.
4 živly, ktoré majú za sebou minulosť filmového seminára a zostávajú verné vzdelávaciemu rozmeru, pripravili v spolupráci so svojimi partnermi niekoľko podnetných diskusií. V kultúrnom priestore Eleuzína budú o súčasnosti a potenciálnej budúcnosti žurnalistiky diskutovať odborníci zo slovenskej i českej mediálnej sféry – Martin M. Šimečka, Filip Zajíček, Kirill Ščeblykin a Josef Šlerka. Rozprávať budú o tom, ako sa menia nároky čitateľov, o poslaní médií ako opozície či o ich kontrolnej funkcii, ale aj o kapacite vplyvu na verejnú mienku, fenoméne „fake news“ či novinárskej etike.

Ilustračné foto: diskusia na festivale

V spolupráci s časopisom Kapitál pripravili 4 živly diskusiu venovanú číslam v nezávislej kultúre. Aké je prežívanie menších umeleckých festivalov? Aké financovanie majú a s akými ťažkosťami sa pri organizácii stretávajú? Ako udalosti alternatívnej kultúry udržujú či zvyšujú svoju návštevnosť? Na tieto a ďalšie otázky budú hľadať odpovede zástupcovia a zástupkyne filmového festivalu 4 živly, putovnej platformy Kinobus – Nielen filmový festival, žilinského Festivalu nezávislého divadla a tanca Kiosk a olomouckého podujatia PAF – Přehlídka filmové animace a současného umění.

Verejná prednáška o terénnom nahrávaní zvuku a jeho využití v súčasnej hudbe, ale aj o tom, čo je to akustická ekológia, bude súčasťou workshopu UŠAMI. Český hudobný kritik, esejista, scenárista a lektor Pavel Klusák porozpráva o princípoch tzv. „field recordingu“ ako súčasti zvukového dizajnu a predstaví niekoľko akustických i video ukážok. Workshop UŠAMI bude prebiehať počas troch festivalových dní a jeho účastníci a účastníčky budú môcť za asistencie odborných lektorov spoznať základy terénneho nahrávania či postprodukcie svojich záznamov.

„Súbor rôznorodých cvikov pre dva projektory na diapozitívy, dve uzávierky, dvoch performerov, jeden hlas a jedno publikum“ – tak by sa dala číslami opísať audiovizuálna performancia There Must Be Some Way Out of Here zoskupenia Labodoble. V banskoštiavnickom kine Akademik sa vďaka ich unikátnemu vystúpeniu stanú diváci a diváčky svedkami „hľadania cesty z temných lesov do presvetleného osvieteného bytia.“

V Ukradenej galerii bude počas festivalu vystavené dielo Matúša Lányiho.

Priestor na festivale dostane aj výtvarné umenie. Ukradená galerie je projekt najmenšej slovenskej galérie, zasadenej navyše priamo do verejného priestoru. Počas 4 živlov bude vystavovať dielo Matúša Lányiho, ktorý vo svojej tvorbe venuje pozornosť exaktnému virtuálnemu prostrediu a našej viere v jeho liečivý potenciál. Projekt Potulná galéria navštevuje námestia, školy a festivaly, aby hravou formou a prostredníctvom diel výrazných slovenských výtvarníkov či výtvarníčok bojoval proti extrémizmu. V priebehu dvoch festivalových dní bude nomádska galéria otvorená na banskoštiavnickom Námestí svätej Trojice.
V neposlednom rade ponúknu 4 živly prezentáciu výsledkov platformy De/posium. Tá je zameraná na výmenu poznatkov o súčasnom stave dizajnu a výskumných projektov so zameraním na materiál, procesy, udržateľnosť, sociálne kontexty a nové ekonomické modely. Jej aktuálny ročník hostil 20 dizajnérskych, umeleckých i vedeckých talentov z celého sveta, výsledky ich práce budú prezentované v priestoroch kultúrneho centra Banská St a nica Contemporary.

 

Zdroj: OZ štyri živly
Foto:Negativ Film Production, PubRes, Cinémotif Film ilustračné foto: OZ štyri živly

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno