Výber toho najlepšieho z albumu venovanému 10. výročiu orchestra Fats Jazz Band Vás čaká na novej, čisto analógovo nahrávanej aj lisovanej LP platni.

Dorazila iba pred pár dňami a ešte z nej cítiť vôňu tlačiarne. Platne, ktoré Fats Jazz Band nahráva a vydáva, nie sú hocijaké. Nová platňa The World Is Waiting For The Sunrise síce má rovnaký názov ako minuloročné CD a je na nej výber tých najlepších nahrávok z tohto albumu, no medzi CD a LP je jeden zásadný rozdiel:


 

Na CD orchester používa digitálny záznam, pri ktorom už roky spolupracuje s Rostislavom Pavlíkom z Pavlík Records. Na platne však lisuje čisto ANALÓGOVÝ záznam, ktorý zabezpečila spoločnosť SEPEA Audio špecializujúca sa analógové záznamy. Do Kultúrneho domu v Modre preto priviezli magnetofón Studer A80 a z analógových mikrofónov Sonodore RCM 402, Neumann U87 a KM184 išiel záznam cez analógovú mixovaciu konzolu Sonosax SX-T priamo na 1/2 palcové magnetofónové pásy rýchlosti 30 ips. Následné strihanie bolo robené ručne a master na magnetofónovom páse šiel do lisovne do Nemecka.


Preto je táto platňa pre orchester veľmi výnimočná. Je za ňou množstvo ľudského úsilia a práce. Orchester nahrával spolu so spevákmi na jednu stopu, preto nahrávky nie je možné (a ani chcené) dodatočne nijako upravovať a to, čo budete počuť z nahrávok Fats Jazz Bandu je presne to, čo môžete počuť na každom z ich koncertov. „Na našom výročnom albume sme chceli ukázať aj našu zbierku nástrojov, ktorú sme za 10 rokov vytvorili, takže okrem dychových, strunových a bicích nástrojov z 30. rokov minulého storočia a kontrabasu z konca 19. storočia, sme do kultúrneho domu v Modre dotiahli aj čembalo a dokonca Hammond organ z roku 1946 vrátane originálneho elektrónkového reproduktora, ktorých zvuk sme potom zachytili na magnetofónové pásy. Veľká vďaka pri výrobe analógového záznamu a mastru patrí pánovi Krajčovičovi, ktorý mixoval záznam priamo počas nahrávania a taktiež Fondu na podporu umenia, ktorý výrobu tejto raritnej analógovej platne podporil,“ upresnil bandleader Fats Jazz Bandu, klavirista a saxofonista Ladislav Fančovič.


LP platňa bude uvedená do života na koncerte NA VLNÁCH SWINGU v záhrade Domu Albrechtovcov 7.7.2022 v Bratislave. Predaj vstupeniek v sieti Ticketportal.


 

Zdroj: TS Jana Dekánková, PR manažérka orchestra FATS JAZZ BAND

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno