Štýlový swingový orchester FATS JAZZ BAND štartuje svoje tohtoročné turné po Slovensku.

V priebehu roka odohrá vyše 20 koncertov v rámci projektu „Nebojte sa jazzu“, ktorý z realizuje občianske združenie Swingmánia s podporou Fondu na podporu umenia.
Prvé tri koncerty odohrá tento štýlový orchester v apríli v Leviciach, Vrútkach a Novákoch.
Všade, kam Fats Jazz Band zavíta, rozdáva pozitivizmus zakódovaný v jazzovej hudbe 20-tych až 40-tych rokov minulého storočia. V štýlových oblekoch, s brilantínou vo vlasoch a originálnymi starými hudobnými nástrojmi prinášajú neopakovateľný zvuk zlatej éry Ameriky ale i nostalgiu zo slovenskej proveniencie.


Viac nám o turné povedal kapelník, klavirista, saxofonista a aranžér, Ladislav Fančovič:Veľmi sa tešíme, že sme aj tento rok dostali podporu z Fondu na podporu umenia, pretože týmto projektom robíme osvetu po celom Slovensku v zmysle hesla: nie je jazz ako jazz. To, že jazz zo začiatku 20-ho storočia môže byť aj veľmi príjemná, nádherná, melodická a dokonca tanečná hudba, sa môžu návštevníci našich koncertov presvedčiť na vlastnej koži. Mnohí ľudia si skôr vedia predstaviť, čo sa pod týmto obdobím skrýva, keď sa povie SWING, ale to je iba jeden z mnohých jazzových žánrov, ktoré sa vtedy hrávali. Ďalšie sú napríklad ragtime, blues, hot jazz, boogie-woogie a tak ďalej.

Koncertné turné Fats Jazz Bandu je rozložené do celého roka a už teraz môžeme prezradiť, že sa na koncerty môžu tešiť obyvatelia Bratislavy, Malaciek, Hlohovca, Trnavy, Trenčína, Trenčianskych Teplíc, Dubnice nad Váhom, Martina, Čadce, Lučenca, Turčianskych Teplíc, Bojníc, Levíc, Vrútok, Novák či Veľkého Krtíša. V niektorých mestách orchester odohrá klasické koncerty, ale v niektorých mestách ich organizátori poňali ako dobové tančiarne, čo je veľmi pozitívne vnímané publikom, pretože táto hudba bola pôvodné písaná a hraná práve pre tancovanie.

Tento rok je pre nás veľmi výnimočný, pretože si pripomíname 100. výročie vzniku prvej Československej republiky a tá je dodnes synonymom pre morálku, hodnoty, eleganciu a slušnosť. Preto tento rok odohráme veľa koncertov, ktoré budú mať podtitul Hudba prvej republiky, kedy sa aj v Československu jazzu darilo a bolo tu množstvo orchestrov a spevákov, ktorí vlastne stvorili českú a slovenskú populárnu hudbu. Určite netreba zvlášť predstavovať Františka Krištofa Veselého, Arnošta Kavku, Vieru Rackovú, Inku Zemánkovú, Jiřinu Salačovú, orchester R. A. Dvorského, Karla Vlacha či Karla Kraugardtnera. A presne túto hudbu sme oživili a prinesieme ju do celého Slovenska spolu s tými naj „hot“ skladbami z Ameriky.“ dodal Ladislav Fančovič.

Okrem koncertného turné po Slovensku odohral Fats Jazz Band tento rok koncerty v Paríži či Budapešti a v júni budú reprezentovať Slovensko na jednom z najväčších jazzových festivalov Európy, Roverboat Jazz Festival v meste Silkeborg v Dánsku.

FATS JAZZ BAND je prvotriedny deväťčlenný swingový orchester, ktorý oživuje tradíciu jazzu a swingu 20-tych až  40-tych rokov minulého storočia. Založil ho Ladislav Fančovič, jeden z najuznávanejších súčasných slovenských klaviristov. Orchester hrá pôvodnú hot jazzovú a swingovú hudbu, ktorá Vás prenesie do iného sveta, rozprúdi vo Vás krv a vráti Vás do doby noblesy, elegantných rób a horúcich večierkov.

Detaily jednotlivých koncertov:

08.04.2018 HUDBA PRVEJ REPUBLIKY
Miesto: Synagóga, Levice
Začiatok: 18:00 hod.

Koncert sa uskutoční pri príležitosti 100-výročia vzniku prvej Československej republiky v roku 1918, preto budú na koncerte znieť najznámejšie slovenské a české piesne, či nesmrteľné tangá medzivojnového obdobia, ktoré preslávili F. K. Veselý, Dr. Pavol Blaho, Viera Racková, R. A. Dvorský či Inka Zemánková.

Program koncertu bude doplnený najlepšími americkými hot jazzovými a swingovými šlágrami obdobia rokov 1920 – 1947 interpretov ako Fats Waller, Tommy Dorsey, Bix Beiderbecke, Billie Holiday, Ella Fitzgerald či Teddy Wilson. Táto hudba je energická, plnokrvná a náladu prudko povznášajúca.

18.04.2018 HUDBA PRVEJ REPUBLIKY
Miesto: Kultúrny dom Kriváň, Vrútky
Začiatok: 18:00 hod.

Atmosféru noblesnej doby 20-tych až 40-tych rokov minulého storočia, epochu elegantných gentlemanov a pôvabných dám v róbach vytvorí počas večera 9-členný swingový orchester Fats Jazz Band. Sedem skvelých hudobníkov a dvaja očarujúci speváci rozprúdia divákom krv v žilách a prenesú ich do swingovej éry 20. storočia.

Koncert sa uskutoční pri príležitosti 100-výročia vzniku prvej Československej republiky v roku 1918, preto budú na koncerte znieť najznámejšie slovenské a české piesne, či nesmrteľné tangá medzivojnového obdobia, ktoré preslávili F. K. Veselý, Dr. Pavol Blaho, Viera Racková, R. A. Dvorský či Inka Zemánková.

Program koncertu bude doplnený najlepšími americkými hot jazzovými a swingovými šlágrami obdobia rokov 1920 – 1947 interpretov

19.04.2018 HUDBA PRVEJ REPUBLIKY
Miesto: Kultúrny dom, Nováky
Začiatok: 19:00 hod.

Diváci v Novákoch sa môžu tešiť na energický, plnokrvný a náladu prudko povznášajúci koncert, ktorý je oslavou 100. výročia založenia prvej Československej republiky. Okrem najlepších amerických hot jazzových a swingových šlágrov zo rokov 1920 – 1947, zaznejú najznámejšie slovenské a české piesne medzivojnového obdobia.

Atmosféru noblesnej doby 20-tych až 40-tych rokov minulého storočia vytvorí počas večera
9-členný swingový orchester Fats Jazz Band. Sedem skvelých hudobníkov a dvaja očarujúci speváci rozprúdia divákom krv v žilách a prenesú ich do swingovej éry 20. storočia.


 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno