Klavírny recitál našej interpretačnej špičky – klavírneho virtuóza Ladislava Fančoviča, prinesie 22. apríla o 18:00 v online priestore výnimočný repertoár. V premiére zaznie cyklus skladieb švajčiarskeho autora Mathiasa Rüegga – Solitude Diaries /Denník samoty.

V období prvého tvrdého lockdownu vo Viedni – od 19. marca do 11. mája 2020 – vždy od štvrtku do pondelka od šiestej do desiatej hodiny večer skomponoval švajčiarsky skladateľ žijúci vo Viedni Mathias Rüegg jednu krátku skladbu. Okrem iného tým chcel zistiť, do akej miery (ešte) funguje jeho tvorivé hľadanie a či dokáže odolávať tlaku, ktorý by z toho v tak vypätej psychickej situácii mohol vyplynúť. A tiež chcel zistiť, ako budú na kreativitu vplývať vonkajšie udalosti, napr. lockdown či postupná zmena v spoločnosti od hystérie a paniky až po rezignáciu.


40 skladieb tvorí akési conclusio Rüeggovej kompozičnej tvorby na priesečníku medzi klasikou a džezom. Sú rozmanité náladami aj technickou náročnosťou. Okrem komponovania napísal každý deň aj jeden text o situácii v lockdowne, o tom, ako sa v tej deň cítil. V booklete CD, ktoré vyšlo koncom minulého roka tak skladateľ komplexne zdokumentoval svoju metódu práce. Na nahrávaní albumu Solitude Diaries sa okrem Rüegga podieľalo dovedna desať klaviristov z Rakúska, Švajčiarska, Francúzska a dvaja aj zo Slovenska – Ladislav Fančovič a František Jánoška.

„Tieto miniatúry sa úžasne počúvajú. Sú rozmanité, inteligentné, plné energie. Romantické, dramatické, minimalistické, džezové, niekedy nasiaknuté bluesom. Skladby sa pri počúvaní rozvíjajú z nežných púčikov do prekrásnej umeleckej kytice a stávajú sa zvodne návykové.“ Lotus Notes.

Kompletný cyklus skladieb predvedie v slovenskej premiére Ladislav Fančovič.


Koncert usporiadalo Rakúske kultúrne fórum a bude v premiére uvedený na Youtubovom kanáli fóra: https://www.youtube.com/channel/UCh7ArHwQbYkFf3KlhRJL9Kg

Koncert z verejných zdrojov podporil Fondu na podporu umenia.

FaceBook event: https://www.facebook.com/events/2863428747308156

Zdroj: TS – Jana Dekánková – PR manažérka


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno