Fabrice Ainaut: majster geometrickej abstrakcie a dušou vidiečan

Viktoria’s Gallery je galéria súčasného a moderného umenia, umiestnená v centre Bratislavy na Hurbanovom námestí 1, ktorú otvorili začiatkom tohto roka. Prvá súkromná vernisáž francúzskeho umelca Fabrice Ainauta potrvá do 30. apríla 2019.

Výstavná plocha tejto galérie je ohromných 400 m² a je rozložená do viacerých miestností, obsahujúca široký záber umenia od medzinárodných umelcov.
Zakladatelia galérie Emilien Grivel, francúzsky obchodník s umením a jeho manželka Viktoria Skityba, ruská maliarka, sa rozhodli spojiť ich vášeň pre umenie a ukázať verejnosti aktuálnych umelcov a tiež veľkých majstrov ako Pabla Picassa, Andy Warhola, Roy Lichtensteina a mnoho ďalších.
Hlavná sála prezentuje predovšetkým súčasných umelcov, malá sála vychádzajúca z hlavnej sály zobrazuje diela veľkých majstrov a vzadu vo verande, môžete obdivovať novú výstavu každé 2 mesiace.


Súkromná vernisáž francúzskeho umelca Fabrice Ainauta potrvá do 30. apríla 2019

Ešte vždy si tam môžete vychutnať výstavu francúzskeho umelca, Fabrice Ainauta, ktorý je v súčasnosti najvýznamnejším reprezentantom moderného prúdu umenia – geometrickej abstrakcie.

Fabrice Ainaut je majstrom geometrickej abstrakcie

Fabrice Ainaut sa narodil sa v roku 1982 v Tarbes a v súčasnosti žije a pracuje v Savigny sur Orge vo Francúzsku. V rokoch 1994-95 absolvoval École supérieure d’art de Tarbes, následne sa presťahoval do Afriky. Keď mal mladý umelec 16 rokov, odsťahoval sa na tento horúci kontinent, kde žil päť rokov na Pobreží Slonoviny a Burkina Faso. Po návrate sa usadil v blízkosti Paríža a vytrvalo pracoval v ateliéri významného umelca Carmelo Arden Quina. Do roku 2010 uskutočnil paralelne mnoho kolektívnych výstav, ale jeho diela boli súčasťou aj mnohých významných medzinárodných veľtrhov, napríklad Art Basel vo Švajčiarsku alebo Art Paris vo Francúzsku. Fabrice Ainaut je členom výboru ACI (Art Constructed International) a Salon des Réalités Nouvelles.

Fabrice Aainanut, v ktorej rád vyžíval kontrast bielej a černej farby

„Dušou vidiečan“, tak o sebe Ainaut sám hovorí, používa jazyk čiernobielej abstrakcie, ktorý je obohatený o prvky svetla a kinetiky. Keď v minulosti navštívil Bratislavu, o umeleckých dielach rozprával prostým jazykom. Čo sa týka umenia, je samoukom, pretože v škole dlho nevydržal, práve roky strávené v Afrike ho formovali po umeleckej stránke. Najprv sa opieral o prejavy domorodej kultúry, ale po návrate do Paríža sa vybral cestou geometrickej abstrakcie. V nej sa stal skutočným majstrom.

Pracuje aj s osvietením a jeho diela sú interaktívne s divákmi

Jeho diela sú postavené na kontraste farieb, ale hlavne dbá na interakciu s divákom. Hrá sa so svetlom, tieňom, LED osvetlením, fotografiami a modernými technológiami. Najzaujímavejšie na jeho tvorbe sú rozmanité perspektívy – Ainaut totiž pracuje aj s rôznymi uhlami pohľadov, podsvieteniami a novými perspektívami, v ktorých sa môžu ukázať. Divákom jeho výstavy teda poskytuje slobodu v tom, ako jeho diela vníma.

 Fabrice Ainaut
1994-95, École supérieure d’art de Tarbes
1996-2006, Toutenkalbas
2005-2010, Ateliér Carmelo Arden Quin
Od 2011 doteraz, Ateliér Julio Le Parc
Člen skupiny Art Construit International ( A.C.I )
Reprezentovaný galériou La Ligne v Zürich


Individuálne výstavy:
-2018, Galerie La Ligne, Zürich
-2016, Galerie 55Bellechasse, Paríž
-2010, Galerie Akié Arichi, Paríž

Veľtrhy a a salóny umenia:
-Art Basel Art Fair, Atelier-Editions Fanal, Bazilej, Švajčiarsko, od r. 2017
-Art Paris Art fair, Galerie La Ligne, Grand Palais, Paríž, od r. 2017
-Salon des Réalités Nouvelles, Paríž, od r. 2011
-ST’ART, Štrasburg, od 2014 do 2015
-ART’UP, Lille, 2015
-Salon Comparaisons, Grand Palais, Paríž, od 2011 do 2017

Verejné zbierky:
– The Dentsu Aegis Network Collection Toronto
– Musée international mobile MADI fondation, Budapešť

Zdroj foto: www.viktoriasgallery.com, Emilien Grivel


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno