Európsky Festival humoru a satiry Kremnické gagy je originálne medzinárodné kultúrne podujatie s dlhoročnou tradíciou. Od 23. augusta a počas celého víkendu až do 25. augusta vás čakajú originálne podujatia.


Festival vznikol a realizuje sa od roku 1981 v krásnom historickom meste Kremnica, v geografickom strede Európy. Počas posledného augustového víkendu vyhľadáva a následne uvádza inšpiratívne diela či výkony umelcov z celého sveta. Cieľom festivalu je monitorovanie domácej a zahraničnej tvorby, výsledkom ktorej je multižánrová prehliadka umeleckého programu s dôrazom na humor, satiru a kultivovanú zábavu.


Gagy oceňujú prostredníctvom Akadémie humoru najlepšie umenie daného festivalového ročníka prestížnou cenou Zlatý gunár. Rovnako poukazuje aj na aktuálne dianie v spoločnosti a udeľuje anticenu Trafená hus za niečo, nad čím aj humoristom rozum zastane. Súčasťou festivalu je tiež populárna expozícia Múzea gýča, ale aj unikátna Ulička slávnych nosov, v ktorej sú umiestnené reliéfy osobností so zmyslom pre humor, ktorí už nie sú medzi nami.


Šapitó Cabaret je už pripravený…

Prezidentkou Akadémiu humoru bude tento rok pani Eva Holubová – skvelá česká herečka. Mnohí sú už zvedaví, kto pribudne do Uličky slávnych nosov. Organizátori zverejnili, že to bude reliéf Magdy Pavelekovej.


Aj tohto roku vás čaká pestrý program: rôzne koncerty, divadelné predstavenia, tanečné umenie, workshopy…

Určite si nenechajte ujsť predstavenie Ľupčianskeho netradičného divadla. Lunetrdlo pôsobí na ochotníckej scéne už vyše 20 rokov. Inscenuje výlučne vlastné texty, prevažne humorného charakteru. Predstavenie O ženách a mužoch pozostáva z deviatich poviedok o vzťahu dvoch pohlaví, ktoré majú medzi sebou tak veľa sporov len preto, lebo nemôžu žiť jeden bez druhého. Inscenácia skvelého amatérskeho súboru o ideálnom mužovi a ideálnej žene. O opúšťaní a schádzaní. O pravej láske. O zatváraní kufra, varení držkovej polievky a volebnom práve. O zbieraní známok, varení fašírky z hada, a o radostnej starobe…

Prestavenie Triko Cirkus Theatar z Chorvátska s humorom poukazuje na narastajúci problém nekontrolovaného používania elektronických zariadení, internetu či virtuálnej reality. Priateľstvo dvoch dievčat je v ohrození. Nájdu ešte cestu späť k skutočnému a najmä osobnému priateľstvu? Príďte to spolu s nimi zistiť.

Na Kremnických gagoch vystúpi aj divadlo z Chorvátska.

Nudíte sa? Máme liek! Pozývame vás na návštevu do parádnej izby Osamalej princeznej. Žije v nej bohaté dievčatko, ktoré má všetko, okrem kamarátov. A tak chorie na samotu a nudu. Jedného dňa sa v jej izbe objaví svetoznámy Osmijanko. A vo svojich vreckách skrýva tú najlepšiu medicínu: rozprávky. Nie však hocijaké, ale o princeznách. Neobyčajných princeznách, aké svet nevidel! Okrem rozprávok vám Bratislavské bábkové divadlo prinesie piesne, ľahké ako vánok a veselé ako popoludnie v parku.

Amanitas sú divoké, krehké, smutné, veselé, vypočítavé, naivné, submisívne, jemné, dominantné, mierumilovné, láskavé, bojovné, zlé, dobré … jednoducho ženy! Predstavenie pohybového divadla s prvkami nového cirkusu, fireshow a pantomímy. Pútavé ohnivé a výtvarné efekty v príbehu o ženskej energii.

Tragikomédia Friedricha Dürrenmatta o moci peňazí a ľudskej morálke je zrkadlom súčasnej spoločnosti. Hra Návšteva starej dámy je vlastne komédiou s prvkami drámy a tragickým koncom. Čo všetko je človek schopný urobiť za peniaze. Kde je hranica humánnosti a dôstojnosti? Divadelný súbor Hugo s inscenáciou Návšteva starej dámy získal v roku 2018 v regionálnej ako aj celoslovenskej prehliadke neprofesionálnych divadiel množstvo ocenení a špeciálnych cien.

Valeria Guglietti je držiteľkou viacerých svetových ocenení. Táto talentovaná katalánska umelkyňa prináša na gagy predstavenie Don´t touch my hands. Nonverbálne tieňové divadlo rúk vhodné pre deti aj dospelých. Je kombináciou tieňohry, bábkového divadla, komiksu a hudby. Výsledkom sú krátke zábavné a kreatívne príbehy s prekvapivým koncom.

Celý program nájdete TU.

Zdroj textu: gagy.eu – upravený redakciou mojakultura.sk
Zdroj foto: gagy.eu, Kremnické gagy

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno