Esprit – udeľovanie cien za jazz s koncertom, hlavnú cenu získal…

V utorok 30. apríla 2019 o 19:45 sa v Divadle Aréna konal 7. ročník ankety Esprit – sviatok slovenského jazzu. Okrem odovzdávania cien zažili diváci v divadle aj koncerty troch z nominovaných formácií.

Slávnostný večer s vyhlásením výsledkov a odovzdaním ocenení ankety Esprit sa uskutočnil za bohatej účasti fanúšikov jazzu a vystúpili na ňom aj Peter Korman Quintet, Ľudové Mladistvá a Bratislava Hot Serenaders. Priamy prenos zo slávnostného večera bol odvysielaný aj v rádiu Devín.


V publiku bolo množstvo muzikantov a nechýbali tam ani Janka Dekánková s Matúšom Uhliarikom, ktorých formácia Fats Jazz Band mala nominované až dva albumy!

Portál Jazz.sk pripravil už 7.ročník ankety Esprit za najlepší slovenský jazzový album vydaný v roku 2018.
Od 1. apríla 2019 bolo na stránkach jazz.sk spustené hlasovanie pre priaznivcov jazzu, ktorí podľa hudobných ukážok nominovaných nahrávok vybrali album ocenený Cenou verejnosti Esprit.
Hlavné ocenenie, Cenu poroty Esprit za najlepší jazzový album roka, vybrala medzinárodná odborná porota zložená z hudobných žurnalistov, kritikov a promotérov v oblasti jazzu.
Záštitu nad siedmym ročníkom ankety Esprit a čestné členstvo v medzinárodnej odbornej porote prevzal americký klavirista a skladateľ Kevin Hays. Päťdesiat-ročný rodák z New Yorku je medzinárodne uznávaný ako jeden z najvýznamnejších jazzových klaviristov svojej generácie. Doposiaľ nahral tento jazzový klavirista vyše 20 albumov, či už ako líder bandu alebo ako spoluhráč – a mnohé z nich vyšli pod renomovanou hlavičkou vydavateľstva Blue Note Records. Tento interpret má naozaj široký záber. Okrem toho, že je aj aktívnym jazzovým klaviristom, ktorý pôsobil celých 15 rokov v triu s Dougom Weissom (basa) a Billom Stewartom (bicie nástroje), zaujímavosťou je, že vydal aj sólový klavírny album s nahrávkami Roberta Schumanna.

Fakt, že Slovensko jazzom žije, podporuje aj počet vydaných nahrávok. Rok 2018 priniesol osemnásť albumov, z ktorých boli nominované nasledovné:
CD Andreas Varady – The Quest
CD Bratislava Hot Serenaders – I Like That
CD David Kollar & Arve Henriksen – Illusion of a separate world
CD Elia Kači – Charmaine
CD Erbetes Quartet Iveta Lišková – Motýlie krídla
CD Fats Jazz Band – Večer pri Dunaji
CD Fats Jazz Band – Swingin’ Organ
CD Jana Gaváčová – Biele noci
CD Ľudové Mladistvá – Viete Ako
CD Marek Szarvaš Projekt – The Rest of the World
CD Maringotka – Poza bučky
CD Paper Moon Trio – Teba vrúcne milujem
CD Peter Korman – Root System
CD Peter Lipa – Slovenské evergreeny
CD Sisa Michalidesová – Colours of Solitude
CD Štefan Bugala – Sagacita
CD Talent Transport – Napospas
CD Tibor Feledi Kairos Quintet – Common Playgrounds

OCENENIA 7. ročníka ankety Esprit:
Cenu za najlepší jazzový album vydaný v roku 2018 získal Andreas Varady  za album The Quest. Gitarista Andreas Varady sa preslávil už v detskom veku, jeho talent bol skrátka neprehliadnuteľný. Všimol si ho dokonca aj legendárny trubkár a producent Quincy Jones. Je to už druhý album mladého, 21-ročného muzikanta pochádzajúceho z Rimavskej Soboty, ktorý má za sebou spoluprácu s takými jazzovými esami ako ako napríklad George Benson, Lee Ritenour, Roy Hargrove, Dirty Loops, Dave Weckl, Gregory Porter a mnohí ďalší.

Varady na albume Quest predstavuje výlučne svoje autorské kompozície. Zostavu spoluhráčov tvoria: Andreasov mladší brat Adrian (bicie nástroje), jeho otec Ondrej Bandi (basgitara), klavirista z Brooklynu Benito Gonzalez a náš úspešný saxofonista Radovan Tariška.

Cenu verejnosti Esprit získala nahrávka I Like That od zoskupenia Bratislava Hot Serenaders.

Slávnostná ceremónia je registrovanou udalosťou participujúcou na celosvetových oslavách International Jazz Day pod záštitou UNESCO. Sošky ocenení pre Esprit v tvare kontrabasu vytvoril významný slovenský akademický sochár Juraj Čutek, ktorý na margo svojho umeleckého diela povedal: „Ľudský rozmer džezu, jeho farebnosť a improvizácia sú pre mňa najinšpiratívnejšie. Mám pocit, že tak ako vzniká džezová skladba, vzniká aj moje výtvarné dielo. Jeho zrodu vždy predchádza nápad, koncept, projekt, ale až konfrontácia s materiálom, mojim vnútrom a energiou kozmu vytvorí konečný produkt.

A ešte ďalší príjemný bonus pre obecenstvo: Vo foyer Arény bola počas večera odovzdávaní cien Esprit sprístupnená pre návštevníkov aj originálna výstava jazzovej koncertnej fotografie od známeho fotografa Rudolfa Baranoviča.

Myšlienkou udelenia ocenenia z nášho pohľadu nie je hodnotenie, kategorizovanie, alebo vyvolávanie súťaživosti. Cieľom je podpora jazzového diania a motivácia k ďalšej produkcii hodnotných albumov, ktoré obsahujú neviditeľný jazzový Esprit,“ hovorí hudobník a realizátor ocenenia Esprit, Boris Čellár.

Do súťaže boli zaradené albumy slovenských hudobníkov, ktoré spadajú do kategórie jazzu a boli vydané v roku 2018.

Zdroj: redakcia mojakultura.sk

Foto a video: youtube, Wittek Illik, archív Jana Dekánková, jazz.sk


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno