Štyria svetoví autori dominujúci koncertným sálam vo svete sa konečne predstavia aj slovenskému publiku! Nenechajte si ujsť jedinečný hudobný zážitok, ktorý sa uskutoční v utorok, 11.6.2019 v Koncertnej sále Klarisky v Bratislave o 19:00.

Slovenský komorný súbor EnsembleSpectrum sa špecializuje na uvádzanie svetovej a slovenskej hudby po roku 1945. Teleso pravidelne vystupuje na vrcholných slovenských festivaloch venujúcich sa súčasnej hudbe – Melos – Étos, Epoché – Nová slovenská hudba, Orfeus, Bachtribute – Festival Bachovej hudby. Počas svojej existencie uviedlo vo svetovej a slovenskej premiére vyše päťdesiat komorných diel. Cieľom tohto komorného súboru je prinášať slovenskému publiku diela mladých začínajúcich skladateľov i skladateľov starších generácií. Medzi pamätné vystúpenia nepochybne patrí premiéra skladby od Arva Pärta – Fratres, ktoré uviedli vo verzii pre gitaru, bicie nástroje a sláčikový orchester. EnsembleSpectrum každoročne organizuje vlastné projekty, ako napríklad, Rezonancie farieb, Ruský večer, Grade Concerto a ďalšie, ktorými zároveň podporujú vznik nových diel slovenských i zahraničných hudobných skladateľov.


V roku 2018 realizoval súbor EnsembleSpectrum svoju debutovú nahrávku s názvom New Dawn, ktorá spája hudobné poetiky mladých skladateliek a skladateľov z Ukrajiny, Kazachstanu, Poľska a Slovenska. Samotní hudobníci sa o svojom debute vyjadrili, že ide o akýsi ich míľnik v ich existencii. Nahrávka vyšla vo vydavateľstve Real Music House. Umeleckým vedúcim a dirigentom je skladateľ Matej Sloboda, absolvent VŠMU v Bratislave, ktorý svoje hudobné a skladateľské skúsenosti zbieral aj na Kunstuniversität v Grazi a na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni.

Pre koncert v Klariskách si vybrali naozaj výnimočný program pochádzajúci priamo od otcov – zakladateľov spektrálnej hudby.

Otcovia – zakladatelia spektrálnej hudby, kombinujúcej racionálnu premyslenosť darmstadskej školy, technologickým pokrokom v akustike 70. rokov s aspektom vnímania poslucháča v reálnom čase, predstavia svoje etalónové skladby pre päť hráčov charakterizujúce základnú podstatu zvukového sveta francúzskych spektralistov (T. Murail – Treize couleurs du soleil couchant, G. Grisey – Talea).
Lo spazzio inverso na druhú stranu predstavuje stoickú miniatúru majstra ticha, Salvatore Sciarrina, ktorého estetiku mihotajúcich sa zvukov vynárajúcich sa akoby z ničoho, buď milujete alebo nenávidíte.
Fausto Romitelli syntetizuje vyššie pomenované prvky spektralizmu, tichej hudby s hudbou psychedelického rocku a popu. Jeho hudba predstavuje ďalší krok k hybridizácii artificiálnej hudby a zábavnej hudby, ktorého výsledkom je šialená púť do nespútaného zvukového sveta.

***PROGRAM***

G. Grisey – Talea (ou la machine et les herbes folles)
F. Romitelli – Nell’alto dei giorni immobili*
S. Sciarrino – Lo spazzio inverso
F. Romitelli – La sabbia del tempo*
T. Murail – Treize couleurs du soleil couchant

*slovenská premiéra

****VSTUPNÉ VOĽNÉ****

Tlačová správa – doplnená a upravená redakciou mojakultura.sk


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno