Festival Nová dráma/New drama každý rok privíta významnú svetovú osobnosť (v minulom roku napríklad laureáta Novelovej ceny Wole Soyinku z Nigérie). V programe nadchádzajúceho ročníka sa ocitnú predstavenia, ktoré sme mohli vidieť na javisku od 1. februára 2024 do 31. januára 2025. Predstavitelia novej dramaturgickej rady festivalu sľubujú čerstvý vietor.
Festival Nová dráma/New drama pripravuje prehliadku tých najlepších predstavení, ktoré sa na slovenskej divadelnej scéne urodili za uplynulý rok. Zakaždým sa teda môžeme tešiť na pestrý program plný workshopov s divadelnými historikmi, režisérmi, dramatikmi. V tomto roku (2024) sme si mohli vypočuť prednášku nigerského autora Wole Soyinku, ktorý sa stal patrónom daného ročníka, a súčasne aj jeho slávnostné otvorenie festivalu. To podporilo predstavenie Lukáša Brutovského, Hekuba v hereckom obsadení s Marekom Geišbergom a Luciou Jaškovou.
Budúci rok festival Nová dráma/New drama 2025 sa začína 12. mája a končí 17.5. 2025. V novej dramaturgickej rade festivalu zasadajú predovšetkým absolventi Vysokej školy múzických umení, divadelné kritičky či kritici a teatrológovia: Karol Mišovic, Ivana Topitkalová a Alexandra Rychtarčíková. O novinkách a programe budeme priebežne informovať.
Karol Mišovic
Absolvent Katedry divadelných štúdií na DF VŠMU v Bratislave, ktorý súčasne pôsobí ako pedagóg VŠMU – jeho prednášky sa zameriavajú na dejiny slovenského a českého divadla. Karol Mišovic pracuje ako vedecký pracovník v Ústave divadelnej a filmovej vedy Centra vied o umení SAV. Vo výskumoch ho zaujímajú divadelná história a réžia, herectvo 20. storočia. Ako koordinátor, editor alebo autor štúdií sa podieľal na vzniku mnohých vedeckých projektov a zborníkov aj o súčasnom slovenskom divadle.
Ivana Topitkalová
Ivana Topitkalová je absolventkou Katedry divadelných štúdií na DF VŠMU v Bratislave. V periodiku Divadelného ústavu kød – konkrétne ø divadle pôsobí ako redaktorka. Najčastejšie publikuje reflexie súčasného divadla a tanca. Jej texty vychádzajú aj v periodikách ako Kapitál, Sme Národné, MLOKi, Dotyky a ďalšie. V uplynulom roku pracovala aj ako redaktorka festivalového denníka Nová dráma/New drama. Rovnako sa stala súčasťou projektu Dotyky a spojenia.
Alexandra Rychtarčíková
Venuje sa antickému divadlu a dráme, činohernej a tanečnej dramaturgii. Alexandra Rychtarčíková publikuje v periodiku kød – konkrétne o divadle, ale aj MLOKi. V minulosti sa už prezentovala ako členka odborných porôt na festivaloch amatérskeho divadla. Bola aj redaktorkou festivalového žurnálu Dotyky a spojenia. A. Rychtarčíková absolvovala magisterské štúdium na Katedre réžie a dramaturgie Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave, na Katedre klasickej a semitskej filológie Filozofickej Fakulty UK a doktorandského štúdia na Katedre divadelných štúdiu DF VŠMU.
Na festivale Nová dráma vyhrali diela odhaľujúce ľudskú dušu
Spracovala redakcia Moja Kultúra.sk
Titulná foto: Inscenácia Šeptuchy. Robert Tappert