Prvým filmom cyklu Music & Film v Kine Lumière v roku 2020 bude 14. januára dokument PJ Harvey: A Dog Called Money, ktorý mal svetovú premiéru na Berlinale 2019.


Anglická hudobníčka, speváčka a skladateľka PJ Harvey sprevádzala v rokoch 2011 – 2014 filmára a oceňovaného fotografa Seamusa Murphyho na jeho reportážnych cestách do Kosova, Afganistanu a Washingtonu. On nakrúcal a fotografoval, ona zaznamenávala slová. Po návrate domov sa tieto slová menili na básne, piesne až napokon vznikol jej album The Hope Six Demolition Project.


Nahrával sa v špeciálne upravenom priestore, okolo ktorého bolo sklo priehľadné len smerom dnu. Hudobníci tak mali pokoj na prácu a diváci získali neopakovateľný zážitok zo sledovania vzniku albumu. „Keď si deviatu štúdiovú platňu PJ Harvey The Hope Six Demolition Project pustíte doma po projekcii filmu PJ Harvey: A Dog Called Money, budete ju už vnímať inak ako predtým. Film nie je dokumentom o PJ Harvey, ale skôr filmová esej o kreatívnom procese. Intímna cesta do najkreatívnejších okamihov tejto ikonickej umelkyne,“ hovorí Miro Ulman dramaturg cyklu Music & Film v Kine Lumière.


O Anglickej speváčke je známe, že od detstva žila vo svojom vlastnom, uzavretom svete. Už v jedenástich rokoch vďaka svojim rodičom, ktorí sa starali o jej hudobné vzdelanie, hrala na gitaru, bicie, husle, violončelo či saxofón. Talentovaná multiinštrumentalistka a speváčka patrí medzi najvýraznejšie osobnosti britského alternatívneho rocku. Jej prejav je osobitý – často mení hudobné štýly a prispôsobuje nim aj svoju vizáž.
Filmár a fotograf Seasmus Murphy s PJ Harvey spolupracuje už celé roky. Speváčka na svojom aktuálnom albume vo svojich piesňach začala reflektovať stav spoločnosti a prestala v nich riešiť osobné témy. Aj o tom je dokument: cestovaním po krajinách, v ktorých spoznáva na vlastnej koži miesta poznačené sociálnou krízou. Speváčka pretvára svoje zážitky do piesní na nový album a Murphy tento proces zachytáva na svoj film PJ Harvey: A Dog Called Money. Slovenskí diváci si ho budú môcť pozrieť v kine Lumière na jedinej projekcii na Slovensku.


PJ Harvey: A Dog Called Money
Írsko/Spojené kráľovstvo, 2019 • 90 min. • MP 12
Réžia: Seamus Murphy
v pôvodnom znení (anglicky) s českými titulkami

Zdroj: Miro Ulman – dramaturg cyklu Music & Film v Kine Lumière, doplnený redakciou mojakultura.sk

Foto: AUTLOOK Filmsales

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno