Dežo Hoffmann bol dvorným fotografom Beatles, spolupracoval s Rolling Stones a s mnohými rockovými hviezdami druhej polovice 20. storočia. Jeho fotografická tvorba bola originálna, metóda prevratná a život inšpiratívny. Teraz sa záujemcovia môžu s jeho osobnosťou v plnej šírke zoznámiť vďaka dokumentárnemu filmu Patrika Lančariča Dežo Hoffmann – fotograf Beatles (2022). V týchto dňoch vychádza na blu-ray nosiči.

Celovečerný dokument približuje život a tvorbu slovenského fotografa Deža Hoffmanna, ešte nedávno takmer zabudnutého tvorcu, ktorý sa preslávil za hranicami našej krajiny. Stal sa prvým fotografom anglickej rockovej kapely Beatles ešte skôr, ako sa stala slávnou. S jej členmi intenzívne spolupracoval v 60. rokoch minulého storočia a jeho fotografie vyskakujúcich hudobníkov sa stali ikonické. „Každý chcel mať také fotky, ako mali Beatles,“ hovorí vo filme Eric Burdon, spevák skupiny Animals. Podľa producenta filmu Patrika Pašša „Hoffmann priniesol do fotografickej estetiky pop-music nóvum. Nespútanosť, slobodu, pohyb, dynamiku, autenticitu. Z dnešného pohľadu ide o veci také bežné, že sa považujú za absolútnu samozrejmosť. Ale na konci 50. a začiatku 60. rokov išlo naozaj o prevratný spôsob zachytenia umelcov na fotkách. Aj to je jeden z dôvodov, prečo jeho fotografie dodnes nezostarli.“


Hoffmann začal fotografovať Beatles na začiatku ich hudobnej kariéry. Postupne sa stal jedným z najzásadnejších fotografov éry sixties, pred jeho objektívom neskôr stáli aj ďalšie hudobné kapely ako napríklad Kinks, Hollies, Yardbirds, Pink Floyd, The Who, Jimi Hendrix Experience, Frank Sinatra, Elton John, ale aj hviezdy džezu Acker Bilk, Count Basie, Duke Ellington, Oscar Peterson, Louis Armstrong, Kenny Ball či osobnosti filmu Charlie Chaplin, Marilyn Monroe, Marlon Brando, Marlene Dietrich, Sophia Loren, Laurence Olivier a ďalší. Za tri desaťročia vytvoril viac ako milión záberov.


Film na príbehu osudového stretnutia Deža Hoffmanna so skupinou Beatles dokumentuje dôležitosť jeho vplyvu vo vývoji fotografie vo svete pop-music. Jeho novátorstvo dnes nie je celkom docenené, hoci jeho fotografie sa stali nezmazateľnou súčasťou histórie svetovej pop-music a patria do jej zlatého fondu. Značnú časť filmu tvoria archívne materiály z celého sveta, po ktorých tvorcovia intenzívne pátrali. „Neopísateľnú radosť som mal, keď sa mi aj s trochou šťastia podarilo nájsť v mori archívnych materiálov z druhej svetovej vojny záber z návštevy Winstona Churchilla medzi vojakmi československej jednotky a v ňom aj Deža, ktorý celú udalosť fotografuje,“ spomínal na nakrúcanie filmu režisér Patrik Lančarič v mesačníku o filmovom dianí na Slovensku Film.sk pri príležitosti premiéry filmu v júni minulého roka. Podľa neho najťažšie bolo nájsť Hoffmannove fotografie a jeho prácu z obdobia španielskej občianskej vojny, ku ktorému sa okrajovo film tiež vracia. Tu sa Hoffmann stretol s americkým spisovateľom Ernestom Hemingwayom a fotografom Robertom Capom a intenzívne spolupracovali na reportážach, podávajúcich svedectvo o vojne a utrpení španielskeho ľudu.


Film okrem archívnych materiálov obsahuje množstvo aktuálnych rozhovorov s Hoffmannovými spolupracovníkmi, kolegami, odborníkmi, spevákmi, ktorých fotografoval, ale aj s jeho priateľmi a rodinou – synom Davidom Hoffmannom a dcérou Lady Dolores Prevost. Blu-ray nosič s filmom sa k záujemcom dostáva krátko po uvedení filmu v slovenských kinách a televízii. Titulky má slovenské, anglické a slovenské pre nepočujúcich, obsahuje aj audiokomentár pre nevidiacich a zakúpiť si ho je možné za 10,90 eur vo vybraných kníhkupectvách a za 9,90 eur v predajni SFÚ Klapka.sk.


 

Zdroj: TS Simona Nôtová, SFÚ

Zdroj titulnej foto: Trigon Production

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno