Operný svet smúti. 15. februára 2021 zomrel svetoznámy tenor pôvodom z Arménska, ktorý ako sólista pôsobil v Opere SND aj v Štátnej opere: Na Gurgena spomíname ako na nesmierne priateľského a vľúdneho človeka a profesionála, ktorý nám bude navždy chýbať,“ píšu so zármutkom kolegovia v Banskej Bystrici.


Na skvelého speváka a výnimočného človeka si spomínajú aj na bratislavskom Konzervatóriu, kde Ovsepian pôsobil ako pedagóg: V pondelok 15.2.2021 nás navždy opustil náš dlhoročný kolega a pedagóg školy prof. Gurgen Ovsepian. Milý pán profesor, ĎAKUJEME!“


Narodil sa 1. marca 1955, takže už o pár dní by oslávil 66. narodeniny. Správa o jeho úmrtí zasiahla bolestivo jeho okolie, profesionálov – spevákov, s ktorými stál na pódiu a stvárnil množstvo postáv v desiatkach predstavení. V jeho repertoári sa skveli tie najťažšie postavy dramatického tenora v operách Carmen, Otello, Trubadúr, Aida, Don Carlos, Komedianti a mnohé ďalšie. Náročnú postavu Otella naštudoval ako 38-ročný (v tom istom veku ho začal spievať aj Domingo) a premiéra v SND sa konala v roku 1993, vystúpil s ňou vyše stokrát po celej Európe. Práve táto postava bola skúškou jeho osobnostnej vyspelosti a po pôsobení v Štátnej opere sa od roku 1994, kde pôsobil dve sezóny a ako sólista tam odspieval až päť premiér, angažuje v SND.


Jeho náhly odchod do hudobného neba sa dotýka všetkých v jeho okolí, aj množstva jeho priateľov. Bol totiž známy svojou srdečnosťou, priateľskou a otvorenou povahou. Hoci počas svojej kariéry hosťoval vo svetoznámych operných domoch, La Scala či Veľkom divadle a mal vždy dvere otvorené na zahraničných pódiách, rozhodol sa ostať na Slovensku. Vždy hovorieval, že máme krajinu bohatú na hlasy a s obrovskou láskou odovzdával svoje skúsenosti mladým ľuďom.


So svetoznámym tenorom, výnimočným človekom, sa lúči aj naša operná diva Jolana Fogašová: „Drahý Gurgen, bolo mi veľkou cťou. Bol si skvelý kolega, umelec, tvoja srdečnosť a ľudskosť tu bude veľmi chýbať. Nech Ti večné svetlo svieti.“

 

Zdroj: redakcia mojakultura.sk

Zdroj foto: Katarína Marenčinová – SND, jolanafogasova.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno