Vzácnych hostí včera privítali v Štátnom divadle Košice. Úspešná česká režisérka dokumentárnych filmov Olga Sommerová prišla spolu so známym hudobníkom a niekdajším politikom Michaelom Kocábom natočiť ďalšie zábery do pripravovaného celovečerného dokumentu o tejto významnej osobnosti.


„Je to pre mňa veľmi významná udalosť. Necítim to subjektívne za seba, ale za celé naše divadlo aj mesto Košice. Je to veľmi pekné, lebo Košice a Praha boli vždy v priateľských vzťahoch, ešte za čias Československa. Je to pre nás česť, že práve Michael Kocáb spolupracoval v Košiciach na troch baletných predstaveniach. A keďže sa o ňom pripravuje celovečerný dokumentárny film, tak v ňom patrí miesto aj Košiciam a nášmu divadlu,“ vyjadril sa generálny riaditeľ Ondrej Šoth.
 
 
S Michaelom Kocábom sú priateľmi veľmi dlho, ešte za čias socializmu pripravovali v Prahe spolu baletné predstavenie Odysseus. To spoločne preniesli aj do Košíc a Bratislavy. Neskôr práve v košickom divadle vznikli s hudbou Michaela Kocába aj ďalšie úspešné autorské projekty Ondreja Šotha, Sándor Márai a Milada Horáková. „Jedným slovom fantastická. Pre mňa je Michael Kocáb dieťaťom s diamantom vo svojom vnútri. Veľmi hravý, profesionálny a zažil som s ním nádherné obdobia,“ charakterizuje Ondrej Šoth svoju spoluprácu s legendárnym českým hudobníkom.
 
 
Práve predstavenie o obeti komunistických monsterprocesov Milade Horákovej naposledy tvorivo spojilo Michaela Kocába a Ondreja Šotha.
 
 
Samotný Kocáb má podľa vlastných slov Slovensko odjakživa veľmi rád. Ako hovorí, ešte viac ho začal mať rád po nežnej revolúcii, ktorá ho zviditeľnila ako jedného z tribúnov a človeka, ktorý sa najvýraznejšou mierou zasadil o odchod okupačných sovietskych vojsk z územia Československa. „K Slovensku ma viaže aj z minulosti veľa osobných priateľstiev. Jedným z takých priateľov je aj Ondrej Šoth, s ktorým sme začínali pri Odysseovi v Prahe a odvtedy sme nepretržite priateľmi. A dá sa povedať, že z tých slovenských priateľov, je jedným z mojich najbližších. Vaše divadlo dobre poznám, chodievam tu často a mám ho rád,“ vyznal sa Michael Kocáb.
 
 

Česká režisérka, dokumentaristka, pedagogička a spisovateľka Olga Sommerová vyštudovala dokumentárnu tvorbu na FAMU. Koncom 70-tych rokov pôsobila ako redaktorka v Československej televízii, no venovala sa tomu len rok, neskôr pracovala v Krátkom filme Praha. V roku 1991 začala pôsobiť ako pedagogička na FAMU, stala sa predsedkyňou Akademického senátu. O tri roky neskôr sa už stala vedúcou katedry dokumentárnej tvorby a osem rokov ju viedla. Dvanásť rokov nakrúcala dokumentárne filmy a jej snímky sú charakteristické najmä voľbou tém: zaoberajú sa sociálnymi témami a medziľudskými vzťahmi.


Režírovala, okrem iného, úspešný film O čem sní ženy a vydala tri knihy, ktoré sa stali bestsellermi. Je členkou v porotách – nielen doma, ale aj v zahraničí na medzinárodných filmových festivaloch.


Celkovo nakrútila 97 dokumentárnych filmov a dosiahla nimi obrovský úspech, získala za ne množstvo ocenení – doposiaľ tridsať cien doma i za hranicami.


Film s pracovným názvom Michael Kocáb – Rocker versus politik by mal mať premiéru v kinách na budúci rok.

 

Zdroj: ŠDKE
Zdroj foto: Joseph Marčinský

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno