PROCES je medzinárodný divadelný projekt podľa románu Franza Kafku, v réžii Petra Serge Butka, pôvodom Prievidžana, absolventa divadelnej fakulty JAMU v Brne, ktorého kariéra začala v 90. rokoch v Prievidzi.


Neskôr pôsobil v Prahe kde na svojich umeleckých projektoch spolupracoval s mnohými hviezdami (I. Bittová, V. Dyk, T. Vilhelmová, A. Geislerová, a mnohí ďalší). Butko mimo iné svoje umelecké aktivity spolupracuje aj s Českou televíziou, často pôsobí na Balkáne a v súčasnosti predovšetkým v krajinách Latinskej Ameriky. Venuje sa nielen réžii, ale i produkcii.
Predstavenie PROCES, s ktorým Butko prichádza do Prievidze, ponúka obraz nadčasovej spoločnosti, ktorá má v sebe tak, ako každá spoločnosť, zakódovaný systém. Ten sa nedá obísť, dá sa v ňom len plynúť a odovzdať mu dušu. Ale je to naozaj tak? Nie je iná cesta?


Jeden z aforizmov Franza Kafku hovorí: „Diabol neexistuje. Sú len milióny ľudských bytostí, ktoré mu oddane slúžia!“. A čo vy? Slúžite mu tiež? Tieto a podobné otázky si budú môcť klásť diváci po zhliadnutí predstavenia PROCES, ktoré bude v Prievidzi uvedené v nedeľu 17.11.2019.
Peter Serge Butko k tomu dodáva: „Pred 30. rokmi, keď padol komunistický režim, som bol na vojne a Kafka bol môj prvý (z komunistami zakázaných autorov), ktorého som vtedy, potajomky po nociach a v službách so zatajeným dychom prečítal celého. Keď som na začiatku 90. rokov založil v Prievidzi Divadlo Shanti, tak Kafkove poviedky boli inšpiráciou pre naše prvé predstavenie. Proces je starý 100 rokov a je neuveriteľné, že bol aktuálny v každom režime, je aktuálny aj dnes a bude aktuálny i v budúcnosti. Je nadčasový, pretože hovorí o postavení človeka v akomkoľvek systéme. Bol by som preto rád, keby sa na predstavenie prišlo pozrieť práve mladé publikum, pretože na mladých ľudí som často myslel pri príprave tohto projektu. Teší ma, že predstavenie v Prievidzi uvedieme v deň 30. výročia konca komunizmu, ktorí mladí ľudia už nezažili. Vyrastal som v ňom v Prievidzi, dobre si ho pamätám a som vďačný, že skončil. Nová doba mi umožnila vzdelávať sa, cestovať, učiť sa jazyky a pracovať podľa vlastného rozhodnutia a nie podľa rozhodnutia spoločnosti.“
Predstavenie PROCES je komický horor – prináša bizarné i humorné situácie. Je to komika, ktorá desí. Predstavenie výrazne pracuje s hudobno-výtvarnou zložkou, využíva 3D projekcie, expresívne kostýmy a pôsobivú hudbu balansujúcu na hranici techna, funku a jazzu.


PROCES vznikol v koprodukcii prievidzského Divadla „A“ a Divadla Shanti, Divadla VHV Petrovec zo Srbska s podporou pražskej produkčnej spoločnosti Next Picture. Po niekoľkých uvedeniach v Srbsku, má prievidzské publikum možnosť zhliadnuť predstavenie Proces v slovenskej premiére.
Predstavenie sa uskutoční symbolicky 17. novembra v Dome kultúry v Prievidzi so začiatkom o 18:00 hod.


Zdroj: TS: P. Gordíková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno