Pred 13 rokmi predstavil držiteľ Oscara James Cameron svet, ktorý sa nepodobal žiadnemu inému. Snímka Avatar sa zaradila veľmi rýchlo medzi najúspešnejšie filmy svetovej kinematografie a mnohí na ošiaľ, ktorý film spôsobil, spomínajú dodnes. Očakávané pokračovanie sa do kín dostane v decembri, ale už 22. 9. si diváci môžu pripomenúť vynovenú jednotku na veľkom plátne.

Avatar, ktorého James Cameron predstavil svetu v roku 2009, sa stal absolútnym hitom. Filmom, ktorý chceli vidieť všetci, spôsobil ošiaľ, ľudia sa do kín hrnuli a dodnes naň spomínajú.


Remastrovaný Avatar

Už 22. septembra sa Avatar vracia do kín. Vo svojej vynovenej podobe, remastrovaný, v rozlíšení 4K, pri vyššej snímkovej frekvencii a s vysokým dynamickým rozsahom. Diváci si ho počas obmedzených pár dní budú môcť pozrieť ako v 2D, tak v 3D verzii.


Je to skvelá správa nielen pre tých, ktorí si pred pár rokmi Avatara zamilovali, ale aj pre tých, ktorí si ho vtedy nestihli pozrieť a dnes sa im už 13 rokov starý film zdal byť vizuálne málo atraktívny. Remastrovaná verzia taká totiž nebude, vizuálne bude zaujímavá práve pre dnešného diváka. A krásne pripomenie dej, na ktorý bude nadväzovať pokračovanie, ktoré príde do kín v decembri.


Svet, v ktorom by sme chceli žiť

Príbeh sa odohráva v roku 2154, tri desaťročia po založení baníckej kolónie na Pandore. Zasahovanie do územia domorodých Na’vi ľudskými aktivitami vytvorilo medzi týmito dvoma druhmi rastúce napätie a postavilo ich na cestu k vojne. Zvratom osudu – smrťou svojho brata – dvojčaťa – je Jake Sully vtiahnutý do stredu napätej situácie. Je na Pandore ako najnovší „vodič“ programu Avatar, pokusu ľudských vedcov vytvoriť „most dôvery“ s Na’vi pomocou geneticky upravených tiel avatarov na prechádzanie medzi týmito mimozemskými obrami v známej podobe.


Jakea však povolá plukovník Miles Quaritch, šéf bezpečnosti pre ľudskú kolóniu, aby sa infiltroval do miestneho klanu a naučil sa, ako ich ovládnuť alebo poraziť. Quaritch je veliteľom Secops, súkromnej bezpečnostnej služby, ktorá bráni ľudskú základňu Hell’s Gate proti divokým predátorom Pandory a rovnako divokým Na’vi. Je to špinavá, ale dobre vybavená armáda žoldnierov, doplnená ťažko vyzbrojenými lietadlami so sklápacím rotorom a „AMP oblekmi“ – obrovskými bojovými exoskeletonovými oblekmi. Jake sa stáva „nesprávnym chlapom“, ktorý sa dostal do nestabilnej pozície. Keď sa ocitne rozpoltený medzi silami Na’vi a RDA, ktoré sú odhodlané zničiť domov ich predkov po 10 000 rokov, podnikne kroky. A celé peklo sa rozpúta.

Absolútne jedinečný

Nebolo náhodou, že Avatar si získal záujem tak obrovského množstva divákov. Bol dielom, ktoré režisér tvoril od roku 1994 bez vízie získania finančných prostriedkov. A keď s ním konečne 18. decembra 2009 prišiel do kín, stal sa trhákom v 3 452 kinách Severnej Ameriky a 17 222 kinách  zvyšku sveta. Najúspešnejší film všetkých čias a zarobil takmer 3 miliardy dolárov. Získal 9 nominácií na Oscara, z ktorých 3 premenil na víťazstvo. Najdôležitejšie ale je, že Avatar nastavil nový štandard pre filmový zážitok – spojil divadlo, presvedčivé postavy a technické čarodejníctvo s pohlcujúcim a emotívnym príbehom. Cameron navyše veľmi odborne využil vylepšenú 3D technológiu, ktorou vniesol divákov do príbehu, vďaka čomu mohli bohato zažiť detailné prostredie Pandory, prechádzať sa jej magickým terénom.

„Chcel som vytvoriť známy typ dobrodružstva v neznámom prostredí,“ vysvetľuje scenárista a režisér James Cameron, „zasadením klasického príbehu o nováčikovi v cudzej krajine a kultúre na cudzej planéte. Sníval som o vytvorení filmu, ako je tento, odohrávajúci sa v inom svete veľkého nebezpečenstva a krásy. Už od detstva som čítal pulp sci-fi a komiksy pri nákladnom aute, sedel som na hodine matematiky a kreslil som si rôzne stvorenia a mimozemšťanov za podopretou učebnicou. S Avatarom som konečne dostal svoju šancu.“ Fanúšikovia sa navyše môžu tešiť na pokračovanie príbehu, ktoré príde do kín už v decembri tohto roka.

Remastrovanú verziu veľkofilmu Avatar prináša do kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už tento štvrtok, 22. 9.

Zdroj: TS Cinemart SK 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno