Päť lavičiek. Päť rôznych príbehov. Päť dvojíc. Každý rieši to isté – lásku a vzťahy. Päť poviedok odohrávajúcich sa na lavičke. Keď si myslíte, že nemôže byť horšie, tak môže. Presvedčia vás o tom dvaja mladí tínedžeri Alica a Kevin, bezdomovci Jano a Zoli, partneri Miška a Karol, dvaja kamoši metalisti Ceco a Kilo a bývalí manželia Kamila a Miro. Aj lavičky majú svoje príbehy, o ktorých by nám vedeli rozprávať.

Do kín sa 25. mája 2023 chystá nový slovenský film s názvom TAK ZLE, AKO SA LEN DÁ. Najnovší autorský počin režiséra, scenáristu a producenta Viktora Csudaia (Vojtech, Veľký rešpekt) úsmevne rozpráva o tom, aké zásadné veci musí uniesť taká banálna lavička v parku. Akoby značky od holubov nestačili.


Aj lavičky majú svoje príbehy, ľudia sa na nich stretávajú, spoznávajú a rozchádzajú. Lásky, vzťahy, rozchody – to všetko a trochu viac sa deje na týchto magických miestach. O tom všetkom však lavičky taktne mlčia.


“S každou ulicou, sochou, fontánou či lavičkou v meste sa viaže nejaká historka, niekto tam niečo zažil. Zábavné, smutné, družné, osamelé, všedné banálnosti, ale aj zásadné životné zvraty,” hovorí Viktor Csudai. “Tie miesta sú tichými svedkami všeličoho. Predstavte si, že by vedeli hovoriť.”

Námet vznikol tak trochu aj vďaka nostalgii. “Ako puberťáci, v tom čase ešte bez mobilov  a sociálnych sietí, sme boli stále vonku a stále sme niečo riešili. Pravdaže sme mali hlboko do vrecka a tak najlepšie miesto na pokec boli lavičky vonku,” dodáva Viktor Csudai.


Od námetu ku komorne ladenému scenáru viedla priama cesta.  “Vlastne nie, jednu časť som musel neskôr prepísať, aby lepšie sedela na postavu Zuzky Porubjakovej, ktorá bola naozaj tehotná a tŕpol som, či to s ňou stihneme natočiť,” usmieva sa Viktor Csudai. S každou hereckou dvojicou vopred naskúšali ich časť príbehu a samotné natáčanie sa tak vďaka zohratému tímu podarilo zvládnuť v krátkom čase. Celý film sa podarilo zrealizovať za 18 mesiacov od nápadu po uvedenie v kinách.

Panoptikum viac či menej zhovorčivých dvojíc stvárnili začínajúce i skúsené herecké talenty Agáta Pírová, Max Bolf, Matej Landl, Marián Miezga, Zuzana Porubjaková, Richard Autner, Jakub Ružička, Kamil Mikulčík, Marta Sládečková a Peter Šimun.

Tínedžeri Alica a Kevin (Agáta Pírová, Max Bolf) trénujú balenie. Ako len ustáť odpoveď na vlastnú odvahu?

Bezdomovci Jano a Zoli (Matej Landl, Marián Miezga) prídu na to, že jedna a tá istá osoba je jedným z dôvodov, prečo skončili na ulici. Treba pri úprimnom priznaní vždy vravieť pravdu?

Partneri Miška a Karol (Zuzana Porubjaková, Richard Autner) zisťujú, že spoločné šťastie a nalinajkovaná dokonalosť veľmi nejdú dokopy.

Kamoši Ceco a Kilo (Jakub Ružička, Kamil Mikulčík) sú sklamaní z odloženého metalového koncertu, no vďaka tomu náhodou prídu na skutočnosť, ktorá môže zásadne zmeniť ich kamarátstvo. 

Bývalí manželia Kamila a Miro (Marta Sládečková, Peter Šimun) si po tridsiatich rokoch od rozvodu uvedomia, že si – div sa svete – majú čo povedať.

“Každú z týchto postáv môžete stretnúť niekde v parku, stačí sa pozornejšie zadívať. Môžete mať podobnú skúsenosť vy alebo niekto z vášho okolia. Môžete nad nimi neveriacky krútiť hlavou, môžete im fandiť alebo sa im možno radšej oblúkom vyhnete. Život je skrátka pestrý, tak ako vzťahy,” hovorí koproducent Maroš Šlapeta.

Viktor Csudai dodáva: “Keď sa najbližšie vyberiete na rutinný presun mestom, skúste si spomenúť, čo všetko a s kým ste tam zažili. A aké vzťahy ste pri tom riešili. Okamžite budete vo svojom vlastnom skladačkovom filme.”

Film TAK ZLE, AKO SA LEN DÁ uvedie do kín spoločnosť Itafilm 25. mája 2023.

 

Zdroj: Zuzana Vašková | PR Manažérka spoločnosti ITAFILM
Zdroj foto: ITAFILM

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno