Paolo Genovese prináša svoj nový film plný magického realizmu a etických otázok. V snímke Prvý deň môjho života môžeme vidieť herecké hviezdy Talianska.

Uznávaný taliansky režisér a najmä originálny scenárista a spisovateľ Paolo Genovese spôsobil v roku 2016 vo filmovom svete veľké povznesenie konverzačnou snímkou Úplní cudzinci – film o skupine priateľov, ktorí si počas večere vyložia svoje mobily na stôl, aby si zahrali nebezpečnú hru na pravdu. Titul sa rýchlo stal medzinárodným hitom a dosiahol nový svetový rekord v počte remakov. Celosvetovo bolo nakrútených vyše 20 verzií filmu v rôznych jazykoch vrátane toho slovenského (Známi neznámi 2021). 


Paolo Genovese svoj tvorivý talent a zmysel pre kladenie morálnych otázok potvrdil aj o rok neskôr filmom Miesto splnených túžob a do filmu vniesol prvky magického realizmu. Jeho najnovší filmový titul Prvý deň môjho života rovnako rozvíja roviny etiky a zmyslu života v nemenej originálnom námete. 


Synopsa distribučnej spoločnosti Film Europe: Štyria ľudia z rôznych spoločenských vrstiev majú jedno spoločné – stratili nádej, že ešte niekedy budú šťastní. Vo chvíli, keď sa ocitnú na úplnom dne, stretnú tajomného muža, ktorý im ponúkne dohodu: jeden týždeň na to, aby zistili, aký by bol svet bez nich, a dostali tak druhú šancu. Každý z nich sa vydáva na svoju vlastnú intímnu cestu nočným Rímom. Nájdu silu začať odznova napriek tomu, že sa všetko okolo nich rúca? Nájdu nový zmysel života a dokážu si ho opäť zamilovať?


Režisér tento príbeh najskôr vydal ako román a nemal v úmysle spracovať ho filmovo. Dôvodom bola naliehavosť, ktorú pri námete cítil a nemohol si dovoliť čakať na schválenie rozpočtu k filmu. Neskôr padlo rozhodnutie nakrútiť film v New Yorku s americkými hercami. Pre pandemické obmedzenia sa však tvorcovia rozhodli dej filmu zasadiť do nočného Ríma. Snímka Prvý deň môjho života prinúti svojich divákov uvažovať nad vážnymi témami a predstaviť si samých seba na mieste hlavných postáv. Podobné funkcie majú nakoniec viaceré Genoveseove filmy. 


Bezmenného hrdinu, ktorý sa pokúsi štvoricu zúfalých postáv presvedčiť o hodnote ich života, si zahral Toni Servillo, jeden z najznámejších talianskych hercov súčasnosti, ktorý sa preslávil aj vďaka spolupráci na filmoch výnimočného režiséra Paola Sorrentina (Veľká nádhera, È stata la mano di Dio). Herecké obsadenie dopĺňajú Margherita Buy, Valerio Mastandrea, Sara Serraiocco či Vittoria Puccini.

 

Film môžete vidieť v slovenských kinách od 4. januára.Matúš Trišč

Zdroj foto: Film Europe

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno