Ako by vyzerala rozprávka, ktorú majú vymyslieť deti? Stereotypné predstavy o princeznách a drakoch v mysliach najmenších búra dokumentárny film LIYANA režisérskej dvojice Aaron a Amanda Kopp. V slovenských kinách ho bude sprevádzať aj krátky predfilm DIVOKÉ BYTOSTI.


Dokumentárny film s animovanými sekvenciami. Taký je najnovší titul, ktorý do slovenských kín prináša Asociácia slovenských filmových klubov. LIYANA je príbeh, ktorý sa zrodil cez predstavu 5 osirotených detí zo Svazijska. Pod vedením uznávanej juhoafrickej rozprávačky spolupracujú pri vytváraní príbehu vymyslenej postavy – Liyany. Nie je to však príbeh o láske, princovi či zlej kráľovnej. Svet, ktorý deti tvoria, reflektuje ich skutočný život. „V rámci predpríprav som veľa čítal o kreatívnych terapiách umením a aj o tradičných svazijských príbehoch. Veľmi skoro mi bolo jasné, že fiktívna postava, ktorú vytvoria deti sami, by mohla slúžiť ako jedinečné okno do ich spomienok a emócií, pričom by si ale stále chránili svoje súkromie,“ dodáva režisér Aaron Kopp.

Po idylickom detstve sa Liyanin svet otriasa v základoch, keď je jej otec nakazený HIV a obaja rodičia zomierajú. Deti – rozprávači, inšpirovaní udalosťami z vlastného života, sa rozhodnú do príbehu zaradiť aj násilný prepad v Liyaninom dome. Následkom tejto hroznej noci sa Liyana a jej „parťák“ – rodinný býk, vydávajú na nebezpečnú, krásnu a miestami aj vtipnú cestu do divočiny. Hlad, divoké zvieratá a zradný terén stoja medzi Liyanou a jej nejasným osudom. Kde sa skutočný a vymyslený svet prepája, deti sa musia rozhodnúť, ako bude príbeh pokračovať – nielen ten Liyanin, ale aj ich vlastný. „Dúfame, že pri Liyane bude publikum tak unesené detskou predstavivosťou ako my. Proces nakrúcania bol vzrušujúci, pretože každý deň prišli deti so zvláštnymi a nádhernými nápadmi, ktoré posúvali príbeh dopredu,“ dopĺňa Kopp.


Na plátna slovenských kín sa Liyana dostane spolu s krátkym predfilmom Divoké bytosti. Utuží vzťah otca so synom spoločný výlet do prírody? Sú deti naozaj kruté alebo len hrajú nevinné hry? Čo urobí učiteľka, keď už je všetko zosynchronizované? Tri príbehy odohrávajúce sa na tajuplnom ostrove. Animovaný film autorov Marty Prokopovej a Michala Blaška zahaľuje spomienky na detstvo a dospievanie do omamných obrazov a sugestívnych zvukov. „Deti sú autentické, úprimné, plné ideálov. Často som premýšľala nad tým, ako a prečo sa v dospelosti vytrácajú práve autenticita a idealizmus.“ tvrdí režisérka a animátorka Marta Prokopová. „Zraniteľnosť detí nám umožnila situovať ich do hraničných situácií a tým predstaviť komplikovanejšie vzťahy medzi postavami.“ nadväzuje spoluautor a režisér Michal Blaško.


Obe snímky prichádzajú do slovenských kín od 24. októbra.

TS: ASFK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno