Vo veku 79 rokov opustil svet legendárny jazzový klavírny virtuóz a skladateľ Chick Corea. Príčinou jeho náhleho odchodu bola zriedkavá forma rakoviny, ktorú mu objavili len nedávno.


Chcem sa poďakovať všetkým na mojej ceste, ktorí pomohli udržiavať hudobný oheň stále žiarivý. Dúfam, že tí, ktorí inklinujú k hraniu, písaniu, vystupovaniu či k inému, tak urobia. Ak nie pre seba, tak pre nás ostatných. Nie je to len o tom, že svet potrebuje viac umelcov, je to tiež veľká zábava,“ znie Coreov posledný odkaz, ktorý zverejnila prostredníctvom sociálnej siete jeho rodina.


Dvadsaťtri-násobný držiteľ ceny Grammy sa narodil 12. júna 1941 v americkom Chelsea. K hudbe mal blízko už od útleho detstva, jeho otec bol totižto skvelý jazzový trumpetista. Aj vďaka nemu sa Coreova kariéra začala, keď mal 4 roky. Vyrastal na klavírnych jazzových legendách ako Horace Silver a Bud Powell, čo sa neskôr odrazilo aj na jeho budúcej kariére. V ôsmich rokoch začal študovať v New Yorku na Juilliard School klasickú hudbu, avšak jeho srdce stále viac lákala voľnosť jazzu. V 60. rokoch ako 25-ročný vydáva svoj prvý album, vďaka ktorému sa dostal do hľadáčika Milesa Davisa. Vtedy jeho sláva začala rásť raketovým tempom a v jazzových kruhoch sa začína objavovať spoločne s menami ako Stan Getz, Dizzy Gillespie, Sarah Vaughan a Herbie Mann. Coreov klavír znie aj na viacerých legendárnych albumoch Davisa, medzi ktorými nechýbajú ani jazzové klasiky In a Silent Way, Bitches Brew, „Big Fun“ či „Water Babies“.


Po odchode od Davisa zakladá s basgitaristom Stanley Clarkom vlastnú skupinu Return to Forever, ktorá na jazzovú scénu prichádza s novým žánrom – jazz fusion. Ide o spojenie rocku, funku, bluesu a iných hudobných žánrov do úplne nového zvuku. Spoločne s Herbie Hancockom, Billom Evansom a Keithom Jarrettom patrí Corea k top jazzovým klaviristom tohto obdobia.


Za svoju viac ako 50-ročnú kariéru nahral celkovo takmer 70 albumov, k čomu pridal nespočetné množstvo spoluprác. Koncertoval po celom svete a samozrejme nevynechal ani Slovensko. V bratislavskom PKO sa domácemu publiku predstavil 23. októbra 2007 a v roku 2011 svoju klavírnu genialitu zopakoval s Garym Burtonom na pódiu v Inchebe.

Na záver poslal Corea odkaz z hudobného neba aj svojim priateľom: „A mojim úžasným priateľom hudobníkom, ktorí mi boli ako rodina, odkedy vás poznám: Bolo mi požehnaním a cťou učiť sa od vás a hrať spoločne s vami. Mojím poslaním bolo vždy prinášať radosť z tvorenia všade, kde som mohol, spoločne s umelcami, ktorých tak veľmi obdivujem – to bolo bohatstvo môjho života.“

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: social media Chick Coera 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno