„Predstavenie by som rád venoval všetkým, ktorí dnes nádej a radosť od Charlieho Chaplina potrebujú, pretože dnes žijeme v dobe, kedy je objatie dôležitejšie ako čokoľvek iné,“ hovorí režisér a choreograf Ondrej Šoth. Tanečné divadlo o legende čiernobieleho plátna, ktorým chcel tvorca vyjadriť humánne posolstvo, si môžete pozrieť dnes o 20:00 v rámci projektu Cinema Theatre.
Legenda čiernobieleho plátna Charles Spencer Chaplin, bol považovaný za jedného z najuznávanejších a najvšestrannejších filmárov – geniálny komik a herec, ale tiež scenárista, hudobný skladateľ a režisér. Charlie Chaplin ožil v réžii a choreografii Ondreja Šotha nielen ako večný tulák s fúzami, v klobúku, v obnosených šatách a padajúcich nohaviciach, s paličkou a smiešnou chôdzou plnej krásy, ale ožil aj ako syn, manžel, priateľ, otec – človek, ktorý vďaka húževnatej pracovitosti i talentu génia zažil nesmierny úspech a slávu, ale tiež osočovanie, krivdu či prenasledovanie, ktorého sa nezbavil do konca svojho života.
Chaplin dodnes patrí k najuznávanejším filmárom v histórii – bol aj scenárista, talentovaný hudobný skladateľ (napriek tomu, že nemal hudobné vzdelanie) a režisér. V tanečnom divadle Ondreja Šotha je stvárnený aj jeho príbeh ťažkého detstva, chudoby, ktorou si prešiel, no zároveň aj talent a húževnatosť, vďaka ktorej dosiahol úspech. Šoth chcel vyjadriť humánne posolstvo, aby každý človek začal uvažovať o chudobe, zároveň predstavením podnietiť ľudí, aby mali vlastný názor na život a na vzájomnú ľudskú pomoc.
Silná myšlienková línia predstavenia je aj vyhraniť sa proti fašizmu, politickej manipulácie a rasizmu, čo režisér a choreograf Ondrej Šoth už ukázal v nejednom svojom diele. Považuje to aj v súčasnosti za naliehavý a pálčivý problém, na ktorý je nutné poukazovať aj prostredníctvom umenia.
„Motiváciou bol aj jeho boj proti silnejúcemu fašizmu. Chcel som, aby si ľudia uvedomili, že história sa opakuje. A že tu bola osobnosť, ktorá mala komplikovaný život a ktorú politicky dehonestovali tajné služby a médiá. Obvinili ho, že bol komunista a vyhnali ho zo Spojených štátov. Aj na preberanie Oscara za celoživotné dielo dostal len krátkodobé vízum, len aby dostal ocenenie a okamžite sa musel vrátiť naspäť. Tajným službám a niektorým politikom nevyhovoval, tak sa snažili niektoré média zmanipulovať, že bol žid alebo komunista, čo sa však nikdy nezakladalo na pravde. Tým aj vyvolali nenávisť zo strany verejnosti voči nemu. Chaplin vždy hájil čestnosť, poukazoval na korupciu a malomeštiactvo a to mnohým nevyhovovalo, pretože mal milióny obdivovateľov, takže sa ho mnohí sa ho báli,“ hovorí pre náš portál režisér. Chaplina nepriblížil publiku len ako geniálneho herca a filmového tvorcu, ale aj ako syna, manžela, otca. Ako človeka, ktorý aj napriek obrovskej sláve i bohatstvu, stále s pokorou spomínal na dobu, keď ako dieťa hladoval.
Režisér pri tvorbe diela vychádzal predovšetkým z jeho kníh aj dokumentárnych filmov, ktoré napozeral veľké množstvo. Hľadal v nich podstatu života Charlieho Chaplina a našiel veľa vecí, o ktorých sa ani nevedelo. Ako napríklad jeho chudoba, pobyty v sirotinci aj na psychiatrii, ktoré prežil ako dieťa. Práve tieto aspekty života sa snažil v predstavení rozvinúť.
Šoth si prizval k spolupráci na tomto projekte scenáristku a dramaturgičku Zuzanu Mistríkovú, s ktorou vytvorili úspešný umelecký a tvorivý tandem v mnohých inscenáciách nielen košického baletu. Obaja sa na inscenácii podieľali aj scenáristicky. Choreograficky nechal choreograf a režisér priestor aj členovi baletu Marekovi Šarišskému, ktorý mal na starosti choreografie detských častí predstavenia.
Groteskné sekvencie predstavenia vytvoril mím, herec a pedagóg Juraj Benčík, ktorý sa stal počas svojej kariéry blízkym spolupracovníkom Milana Sládka a ako prvý a doteraz jediný slovenský herec získal kontrakt na pozícii clown v najväčšom a najúspešnejšom svetovom divadelnom cirkuse Cirque du Soleil.
Dôležitou súčasťou predstavenia sú kostýmy a scénografia. Kostýmová výtvarníčka Ľudmila Várossová vytvorila pre balet Charlie Chaplin kostýmy, ktoré sú prierezom viacerých štýlov a umeleckých období. Zaujímavé scénografické riešenie predstavil Juraj Fábry. Jeho scéne dominuje deväť stolov, ktoré sú symbolom domova. Ten Chaplin hľadal celý život. Ale v stoloch, s ktorými tanečníci pracujú, je zároveň množstvo ďalších symbolov. „Sú symbolmi úkrytu, bezpečia a zmenou Chaplinovej životnej cesty a hľadania. Prostredníctvom stola sa vyjadruje aj vzťah k nemu ako k osobe,“ vysvetľuje Šoth a pokračuje: „Pre mňa bol Chaplin mág, ktorý vyšiel z totálnej chudoby a dosiahol neskutočnú, krásnu cestu, ktorá bola veľmi ťažká. Ale ovplyvnil množstvo ľudí a dal ľuďom radosť a nádej žiť. Predstavenie by som rád venoval všetkým, ktorí dnes nádej a radosť od Charlieho Chaplina potrebujú, pretože dnes žijeme v dobe, kedy je objatie dôležitejšie ako čokoľvek iné…“.
Dnes, 21. mája o 20:00 si môžete tanečné divadlo Charlie Chaplin pozrieť na TOMTO linku
REALIZAČNÝ TÍM
Réžia: Ondrej Šoth
Choreografia: Ondrej Šoth, Marek Šarišský
Pantomimická spolupráca: Juraj Benčík
Scenár: Zuzana Mistríková, Ondrej Šoth
Dramaturgia: Zuzana Mistríková
Scéna: Juraj Fábry
Kostýmy: Ľudmila Várossová
Hudobná dramaturgia: Ondrej Šoth
Film: Vasyl Sevastyanov
Asistent réžie: Jozef Marčinský
Asistent choreografie: Vasyl Sevastyanov
OSOBY A OBSADENIE
Charlie Chaplin: Sergii Iegorov, Maksym Sklyar
Charlie Chaplin, dieťa: Šimon Topolčáni a.h., Tomáš Kopal a.h.
Sydney Chaplin: Vasyl Sevastyanov, Kostiantyn Brandler
Edgar Hoover: Igor Pashko, Marek Šarišský
Matka: Elena Chetvernya, Liudmyla Kolimečkov Vasylyeva
Otec: Jozef Marčinský, Šimon Stariňák
Edna Pourviance: Anastasia Kravtcova
Mildred Harris: Eva Sklyarova, Nina Ravasová
Lita Gray: Eva Sklyarova, Františka Vargová, Shoko Yamada, Ami Fujikawa
Paulette Goddard: Eva Sklyarova, Elena Chetvernya, Lilla Babos
Joan Barry: Lyudmila Kolimečkov Vasylyeva, Silvia Borsetti, Gréta Nagyová
Oona O´Neil: Eva Sklyarova, Shoko Yamada, Ami Fujikawa
Louisa: Jana Kolesová Hriadeľová a.h.
Deti Lity Grey: Matej Kristan a.h., Jozef Gbúrik a.h.
V ďalších postavách: baletný súbor ŠD Košice
Zdroj: ŠDKE – text redakčne spracovala Zuzana Vachová
Zdroj video: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: ŠDKE – Joseph Marčinský