Prehliadka súčasných severských filmov je tohto roku naozaj výnimočná. Ponúka filmy so súčasnými témami, dokumenty, nemé filmy, komédie – pestrý žánrový mix. 24. januára o 18:00 vás v Činohre SND čakajú dve snímky rozoberajúce tému žien, no každá z iného pohľadu: žena ako silná líderka národov v historickej dráme Margrete – Kráľovná severu a právo ženy mať či nemať dieťa vo filme Ninjababy.

Slávnostné otvorenie 8. ročníka prehliadky súčasných severských filmov SCANDI sa bude konať v sále činohry SND. Tá sa na jeden deň stane najväčšou kinosálou na Slovensku so špičkovým zvukom a pohodlným sedením.


Od 18:00 je naplánované otvorenie a následne premietanie 120-minútovej snímky Margrete – Kráľovná severu s fenomenálnou Trine Dyrholm, ktorá sa objaví v úlohe kráľovnej Dánska, Švédska a Nórska v 14. storočí. Ide o úchvatnú nevyriešenú záhadu severských dejín o jednej z najmocnejších žien v európskych dejinách.  Režisérka Charlotte Sieling má za sebou dlhú kariéru ako režisérka TV sérií, akými sú The Killing, Most a americký seriál Homeland (V mene vlasti).


Anotácia filmu:


Píše sa rok 1402. Margrete sa podarilo to, čo žiadnemu mužovi pred ňou. Spojila Dánsko, Nórsko a Švédsko do mierovo orientovanej únie, ktorej sama vládne prostredníctvom svojho mladého adoptívneho syna Erika. Únia je však obkľúčená nepriateľmi, a tak Margrete plánuje manželstvo medzi Erikom a anglickou princeznou. Spojenectvo s Anglickom by únii zaručilo status vznikajúcej európskej veľmoci, ale hroziace sprisahanie môže zničiť Margrete a všetko, čomu verila. 


Organizátori aj tentoraz, rovnako ako na uplynulom ročníku Be2Can, zvolili na otvárací večer, dve snímky: druhou bude nórska dramédia Ninjababy. Rozpráva príbeh mladej Rakel, ktorá má ešte veľa iných plánov, než sa stať matkou. Radšej by žúrovala, pila a hulila, ako presedela celé hodiny na záchode. Ale nemôže to ignorovať. Je to ňou alebo dieťaťom? Film humorne a trpko otvára tému nechceného rodičovstva v generácií mileniálov. Snímku nakrútila Yngvild Sve Flikke podľa predlohy slávneho komisku pre dospelých.

Anotácia filmu:

Keď Rakel (23) dosť neskoro, v šiestom mesiaci, zistí, že je tehotná po nie až takej romantickej jednorazovke, jej svet sa mení. Jej priateľ, ktorý nie je otcom, je v pohode s tým, že Rakel čaká dieťa. Ale tá vôbec nie je pripravená stať sa matkou. Keďže potrat už nie je možný, jedinou možnosťou je adopcia. A práve vtedy sa objaví Ninjababy, animovaná postavička, ktorá robí Rakel z každodenného života peklo. Vyštverá sa z jej poznámkového bloku a skočí jej do čajovej šálky, odkiaľ jej stále pripomína, aká je otrasná.

 

Viac informácií o festivale a program nájdete na webovej stránke prehliadky SCANDI. Festival sa začína 24. januára a potrvá do 30.1.2022.

 

Zdroj: Film Europe SK, spracovala redakcia mojakultura.sk

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno