Vedeli ste, že dnes je Svetový deň divadla pre deti a mládež? Oslovili sme tvorcov z Divadla FÍ, ktorých nezastavila ani pandémia a s veľkou chuťou pripravujú nové projekty pre deti všetkých vekových kategórií.


Pod záštitou Medzinárodnej asociácie divadiel pre deti a mládež (ASSITEJ) sa oslavuje od roku 2001 Svetový deň divadla pre deti a mládež. Je určený na podporu práv detí a mládeže na umelecké a kultúrneho obohacovanie sa. V detskom divadle sa stáva mladé publikum svedkom nielen známych životných skúseností, ale aj doposiaľ neznámych, ktoré mu rozširujú obzory. Hoci pandémia skomplikovala život každému z nás, aj umelcom, mnohí si poradili v online priestore. Chcú totiž aj naďalej tvoriť a sprostredkovať svoje diela detskému divákovi – zvlášť v tejto dobe je umenie pre detskú dušu dôležité, pretože deti ostali bez kontaktu s rovesníkmi, školy sú dlhodobo zatvorené a chýba im sociálny kontakt.


Divadlo FÍ zastrešuje mladých profesionálov a profesionálky, ktorí sa vo svojej tvorbe venujú rôznym umeleckým formám umenia – divadelnému, vizuálnemu a digitálnemu. Práve vďaka tomu vzniká priestor pre intermediálny dialóg. Rôznorodosť považujú členovia tohto divadla za veľmi dôležitú, či už v umeleckej praxi alebo v každodennom živote: „Veríme, že vďaka nej vznikajú cenné stretnutia, ktoré dokážu človeka nesmierne obohatiť,“ hovoria nadšenci z Divadla FÍ.


Hlavnou dramaturgickou líniou Divadla FÍ je tvorba pre detské publikum. Pristupujú k detskému divákovi ako k rovnocennému partnerovi. Veľký dôraz kladú na výtvarnú stránku inscenácií. Citlivou vizualitou všetkých aktivít chcú rozvíjať fantáziu a vizuálne vnímanie detí. A tým do budúcna podporiť ich estetické vnímanie sveta naokolo, vďaka čomu prispievajú k rozvoju generácie, ktorá bude vizuálne citlivejšia.


Napriek tomu, že pandémia nepríjemne zaskočila aj ich, na optimizme a kreativite nič nestratili, naopak: „Tešíme sa zo Svetového dňa divadla pre deti a mládež a buďte si istí, že neleňošíme, ale pilne pracujeme!“ začína rozprávanie Lucia Janovová, vyštudovaná bábkoherečka, ktorá stojí pri divadle od jeho začiatkov. Môžete ju poznať aj z nášho Týždenníka Moja Kultúra ako moderátorku, ktorého výrobu, žiaľ, nateraz prerušila pandémia. Veríme však, že situácia sa čoskoro zlepší a s Luciou sa opäť stretnete prostredníctvom tejto relácie o aktuálnom dianí v kultúre na Slovensku už čoskoro.

„Počas pandémie nás oslovili napríklad Klub Lúč v Trenčíne alebo aj Cultus v Ružinove, kde sme mali možnosť odohrať predstavenia online. Predstavili sa Žofka a žofka a Viktor s Hankou z predstavenia Recept na leva. V Divadle Fí nemáme žiaden oddych. Pripravujeme ďalšie tri projekty. Bude nové batolárium – špeciálne predstavenie pre batoľatá,“ predstavuje aktivity divadla Lucia Janovová a dodáva: „Hneď ako to bude možné odpremiérujeme aj projekt Domy-stromy, ktorý je pre všetky deti. Tešia sa na vás súrodenci Peťo a Peťa. A aby ste si mohli odohrať predstavenia aj u vás doma so svojimi bábkami, pripravujeme Online platformu. Tá vám ukáže celú prípravu bábkového predstavenia.“

Domy-stromy by radi odpremiérovali až naživo, predsa len, niektoré projekty si vyžadujú interaktivitu diváka. A o čom bude novinka Divadla FÍ? „Je o súrodencoch, ktorých potrebuje Pani Les. Aby boli užitoční, musia splynúť s prostredím lesa. Premenia sa na jazveca a veveričku a tak odhalia problémy v lese, ktoré prežívajú ostatné zvieratká. Spolunažívanie prináša rôzne smiešne a komplikované situácie. Ako to všetko dopadne sa dozviete v predstavení Domy-stromy,“ prezrádza budúcim malým divákom a diváčkam Lucia Janovová.

V štádiu príprav je aj ďalší projekt, ktoré má pre detského diváka edukatívny rozmer: „Online platforma s názvom Za oponou sú krátke videá o príprave vlastného bábkového divadla a celej inscenácie. Sú to vtipne spracované technické prípravy a aj návod, ako napísať text k inscenáciám. Kto je to dramaturg a prečo je dôležitý uvádzač? Aj to sa dozviete v Online platforme Za oponou.“

Okrem Lucie sa v divadle na tvorbe a realizovaní predstavení podieľajú jej kolegovia: Juraj Bako (režisér), Júlia Jurinová (scénografka) a Róbert Máťuš (bábkoherec). K rozvoju otvorenej, vnímavej a tolerantnej spoločnosti sa snažia prispievať svojimi predstaveniami už od útleho veku. Divadlo FÍ je aktívne aj v nadväzovaní medzinárodných umeleckých spoluprác. V roku 2017 spolupracovalo s dánskym kolektívom Teater Praxis a v roku 2019 sa aktívne zúčastnilo medzinárodnej konferencie Crossing Borders na tému rozvoja publika v Slovinskom národnom divadle v Maribore.

Vo svojom repertoári má projekty pre detské publikum v najrôznejšom veku a aktívne pôsobí na scéne od 2015. Zaujímavosťou je, že myslia na detského diváka v každom veku, dokonca aj na batoľatá. Okrem spomínaných dvoch noviniek aktuálne pripravujú aj batolárium (pre deti od od 0 do 3 rokov) a spomínané predstavenie Domy-stromy, ku ktorému budú aj workshopy.

Mladým divadelníkom z Divadla FÍ želáme za redakciu veľa elánu, naďalej mnoho tvorivých síl a toľko skvelých nápadov, ak nie viac, ako doposiaľ.

 

Spracovala redakcia mojakultura.sk

Zdroj foto: Archív Divadla Fí

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno