Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre v piatok 28. októbra uviedlo premiéru inscenácie Rozsobáše. Ide o adaptácia piatich dosiaľ nezdivadelnených poviedok Boženy Slančíkovej-Timravy. Tá na pôdoryse vzťahov a konfliktov prameniacich z majetkových sporov a dobových konvencií s osobitým humorom vykresľuje podstatu slovenskej nátury.

Zdramatizované poviedky otvárajú tému rozpadu medziľudských rodinných vzťahov, ale aj susedské sváry či vzťahy v spoločenstve. „Je to vynikajúci materiál na divadelnú adaptáciu. Cez témy a situácie, ktoré poviedky prinášajú je zapísaný akýsi náš slovenský kód. Obávam sa, že ani po tých 120 rokoch sme sa ho nezbavili. To je to, čo je na Timravinom diele stále súčasné, niekedy humorné, inokedy mrazivé, ale stále platné,“ povedal režisér inscenácie Matúš Bachynec.


Hra je zložená z piatich zdramatizovaných poviedok. Ponúkne samostatné príbehy, ktoré sa však neodohrávajú izolovane. „Ich postavy sa navzájom poznajú a žijú vedľa seba. V konečnom dôsledku ich mikropríbehy tvoria makropríbeh jednej dediny, akých bolo a sú na Slovensku stovky, kde každý pozná každého, sporia sa medzi sebou, zamilúvajú, berú i rozchádzajú. Snažili sme sa zachovať Timravin humor. Miestami je sarkastický a cynický, no dôležitý preto, aby sme osudy postáv nevnímali ako tragické, ale skôr ako tragikomické,“ uviedla dramaturgička Martina Mašlárová.


V inscenácii uvidia diváci takmer celý umelecký súbor DAB. V postave Anči Jachtačky sa predstaví herečka Eva Pavlíková. „Ja som už Timravu robila niekoľkokrát vo filme aj na javisku a považujem ju za naozaj svetovú spisovateľku. Som rada, že si režisér Matúš Bachynec vybral jej poviedky. Práca ma veľmi bavila a tešila aj keď nebola jednoduchá, pretože ani vzťahy v tejto hre nie sú jednoduché. Timrava je mimoriadna autorka,“ skonštatovala Eva Pavlíková.


Dramatizácia Timraviných poviedok, ktoré dosiaľ neboli inscenované, otvára na pozadí individuálnych osudov okrem iného veľmi aktuálnu tému rozpadu medziľudských vzťahov. Ide o vzťahy rodinné  a poviedky nám trefne odhaľujú, že model takzvanej tradičnej rodiny mal trhliny dávno predtým, než sa o tom začalo hovoriť. „Timrava však stvárňuje aj susedské sváry či vzťahy v spoločenstve. Presná Timravina charakterokresba postáv vytvára pôsobivý základ pre rozkrývanie podstaty slovenskej nátury. Obrazom, ktoré sú nám až nepríjemne povedomé, však nechýba ani briskný sarkastický humor, ktorý je vynikajúcim korením Timraviných príbehov,“ doplnili tvorcovia inscenácie.


Zdroj: TS DAB

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno