Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre finišuje s prípravou novej inscenácie Nevesta alebo Zdá sa mi, že hrmí. Divákom ponúkne príbeh mladej sebavedomej židovskej dievčiny Lízele, ktorý je, aj napriek neustálej hrozbe perzekúcií zo strany Slovenského štátu, plný ľudskosti a zaujímavej poetiky.

Hra vznikla na motívy poviedky Nevesta od Ladislava Grosmana, ktorý je tiež autorom literárnej predlohy oscarového filmu Obchod na korze. Inscenáciu pripravujú mladí tvorcovia v rámci spolupráce Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre s Vysokou školou múzických umení. Premiéra inscenácie je naplánovaná na 20. januára 2023 v Štúdiu DAB.


Inscenácia odhalí život, tradície a vzťahy vnútri židovskej komunity, ale aj postoje majoritnej spoločnosti k židovskej menšine v období Slovenského štátu. Aj napriek tomu, že hovorí o spoločnosti, ktorá dopustila poníženie človeka, nechýba v nej ani humor. „Chceme sa zamerať viac na príbehy ľudí, ako na veľké dejinné udalosti. Takže inscenácia rozpráva o vzťahoch v komunite, medzi rodičmi a deťmi a o ich drobných príbehoch, ktoré sú často aktuálne aj dnes. Všetko je to samozrejme poznačené veľkým historickým pozadím a hoci je téma ťažká, chceme do nej dostať to ľudské i komiku, s ktorou Ladislav Grosman vo svojej literárnej predlohe pracuje,“ povedala autorka a režisérka inscenácie Martina Havierová.


Pripravovaná hra je odsúdením rôznych podôb a dôsledkov antisemitizmu, no prináša aj silnú ženskú tému. Rozpráva o osudoch židovských dievčat tesne pred ich transportmi. Ukazuje príbehy ľudí v malom meste, ktorých život je poznačený prichádzajúcou hrozbou. Tej sa snaží uniknúť aj hlavná hrdinka a ďalšie dievčatá. „V inscenácii nedominuje ťažoba. Napriek všetkému zlému čo sa udeje, je tu podstatná láska a snaha nadviazať s ľuďmi nejaký vzťah a pomáhať si navzájom. Práve v súčasnej dobe, keď je veľmi jednoduché zaujať cynickú perspektívu, je to pohľad, ktorý znázorňuje aj to dobré, čoho sú ľudia schopní,“ uviedol dramaturg inscenácie Andrej Purkart.


            Okrem pútavého spracovanie literárnej predlohy sa diváci môžu tešiť aj na nevšednú scénu, pri ktorej tvorcovia plne využili technické možnosti Štúdia DAB a jeho posuvných hydraulických stolov. Tie medzi divákmi, ktorí budú sedieť v polkruhu okolo scény, vytvoria ilúziu malého mestečka a jeho zákutí. „Vytvoríme na javisku členité prostredie, rôzne chodníčky, cestičky a priestory, ktoré evokujú mesto. Ide nám o to, aby bol na javisko pohľad z hora, pretože sa na ňom neraz odohráva viacero akcií naraz. Takže hocikde človek v hľadisku bude sedieť, takmer vždy bude mať vo svojej blízkosti nejaký dej,“ prezradili tvorcovia.


 

Viac o inscenácii: https://www.dab.sk/inscenace/256-nevesta-alebo-zda-sa-ze-hrmi

DAB pripravuje k inscenácii aj výstavu Židovská Nitra.

 

Zdroj: TS Pavol Ivan, DAB Nitra

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno