Divadelníci bez publika: čakáme, kým posledný divák nezhasne

Divadelný Svet, nezávislé združenie umelcov, vyprodukovalo na konci roka 2021 hudobný videoklip Svet divadelný. V mrazivom tichu, keď na Slovensku kultúry pomaly zomiera, sa rozhodli upozorniť na neúnosnú situáciu na Slovensku a protestovať bez agresie – umeleckou tvorbou. Pesnička, v ktorej sa spieva text Tak hraj to predstavenie úžasné, až kým posledný divák svetlo nezhasne” má nevídaný úspech.

Aj keď pesničky tvoria už od svojho založenia, väčšinou bola tvorba zameraná pre deti vo forme piesní, ktoré boli súčasťou detských predstavení, či EKO projektu Edo Drewo.


Pieseň Svet divadelný, ktorú pripravili nezávislí divadelníci fungujúci pod hlavičkou Divadelného Sveta, je úplne iná. V decembri, kedy uzrela svetlo sveta, šlo o premiéru hudobnej produkcie a je zameraná skôr na dospelého diváka. Nevznikla len tak: „Samozrejme, múza kopne umelca, vždy pod vplyvom nejakej emócie či inšpirácie, ktorá vyplýva aj z aktuálnych spoločenských situácií či bežného života,“ hovorí Peter Olejár, producent projektu a zakladateľ združenia.


V novembri 2021, už tretí krát skupina nezávislých divadelníkov začala prežívať tú istú situáciu: zastavenie akýchkoľvek kultúrnych podujatí, nemohli teda hrať pred živým publikom, čo je pre malé, nezávislé divadlá istá smrť. Nemôžu si totiž dovoliť fungovať v online priestore – s finančne náročnou produkciou a hlavne, žijú z divákov, nie z pravidelných príjmov štátneho rozpočtu. „Nastalo ticho, opäť sme začali počítať dni do zlepšenia situácie, a aby sa nám lepšie čakalo spolu s našim hudobným principálom Jurajom Viktorínim, ktorý pre nás tvorí hudbu, sme napísali text. Text by mal v akejsi umeleckej metafore reflektovať naše pocity. Paralelne k textu vznikala hudba, ktorú by som nazval až mystickou, dokázala v nás presne odraziť naše emócie, ktoré pre umelcov ponúka táto zvláštna doba,“ objasňuje Peter Olejár a pokračuje: „Už je to naozaj obohraná pesnička pre všetkých, ktorú sa nám ani nechce dookola omieľať, v okolitých krajinách sú kultúrne inštitúcie otvorené, niektoré bez obmedzení niektoré v prísnejších režimoch, ale fungujú. U nás sa opäť raz bez vízie či plánov, všetko zavrelo a pre nás po čase nastalo až akési mrazivé ticho, kedy nikto nič neavizuje, umelecký hlas stíchol. Tak sme si povedali, že náš hlas bude počuť, nie nenávisť, nie hádky, agresívny protest, ale tým, čo nám nebolo zatiaľ zakázané, a to tvorbou.“


Po vzniku inšpiratívneho umeleckého textu a hudby dostali v spolupráci s Kultúrou v Levoči k dispozícii aj priestory Mestského divadla v Levoči a za jeden deň sa nakrútili materiál na videoklip: „Na divadelnom pódiu sme sa vyhrali do sýta, aj keď bez divákov, hoci nie až tak celkom, pretože divákov sme si miestami robili my sami. Divadelné kostýmy či postavy sme použili z našich divadelných produkcií, aj keď do klipu sa samozrejme ani všetko nezmestilo, keďže za 12 hodín práce na pódiu bez prestávky sme natočili vyše 5 hodín video- materiálu. Kamery a strihu sa zhostil Pavol Varga a umelecký súbor tvorila naša kostra umelcov, s ktorými spolupracujeme intenzívnejšie a z dlhodobého hľadiska,“ menuje Peter Olejár.


Postavy speváka sa zhostil autor hudby a spoluautor textu Juraj Viktorini, postavu míma, ktorý emócie popisuje zobral na seba producent pesničky, manažér a zakladateľ Peter Olejár. Postavu kráľa stvárnil divadelný bard Albín Medúz, vlajkovú loď Divadelného Sveta, “živý strom” Edo Drewo tradične Erik Pankuch, ktorý si zahral aj postavu klauna.

Ondrej Jakubčák, ktorý spolupracuje s Divadelným Svetom od samého začiatku, stvárnil dvojpostavu stredovekého šaša a Čerta Eliáša, ďalej účinkovali ako upír Oliver Urda, Ako Anjel Gabriel a dáma v róbe Anna Kovaľová, Lesná Víla a Smrť – Petra Dzuriková a David Szoke ako folklorista. Poslední dvaja menovaní – Petra Dzuriková a David Szoke sú aj hercami kamenného Spišského divadla. Netreba zabudnúť ani na študenta herectva na Akadémií umení v Banskej Bystrici Benjamína Ogurčáka.

„Pesničku sme uverejnili skromne a v tichosti na Youtube v podvečer sviatku Lucie. Za necelé 3 týždne sa tešíme viac ako 7- tisíc vzhliadnutiam, čo je na naše pomery neyoutuberov pekné číslo. Dostali sme samé pozitívne ohlasy, čo nás motivuje vydržať a ostať činnými v umeleckom svete, ťažko skúšanom na Slovensku,“ uzatvára Peter Olejár.

Za redakciu dodávame, že si nie sme istí, či táto pieseň bude stačiť ako upozornenie kompetentných na to, aby sa konečne zobudili, no rozhodne ju považujeme po každej stránke za vydarené a výpovedné umelecké dielo!

 

Spracovala: Zuzana Vachová

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno