Pozrite sa do zákulisia príprav novej činohernej premiéry BESY. Herci si na kostýmovej skúške obliekli kostýmy, v ktorých ich uvidíte v septembrovej premiére divadelnej adaptácie románu Fjodora M. Dostojevského, velikána svetovej literatúry.

Besy (v slovenčine pod názvom Diablom posadnutí) sú antinihilistickým románom, sociálnou a politickou satirou, psychologickou drámou a alegóriou vykresľujúcou katastrofálne dôsledky politického a morálneho nihilizmu.


Štátne divadlo Košice v súčasnosti pripravuje uvedenie premiéry činohernej inscenácie na septembrový termín (Historická budova ŠDKE, 24.9.2021) a v divadle si už herci vyskúšali kostýmy, ktoré navrhol Andrej Sukhanov.


Divadelná adaptácia slávneho románu Fjodora Michajloviča Dostojevského, jedného z najväčších spisovateľov všetkých čias, vzniká pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia. Skúškové obdobie sa skončí ešte v tejto sezóne, premiéra je naplánovaná hneď po divadelných prázdninách.


Román Besy (v slovenčine známy pod názvom Diablom posadnutí) je tretím zo štyroch veľkých románov, ktoré Dostojevskij napísal po svojom návrate zo sibírskeho vyhnanstva. Vyšiel na pokračovanie v rokoch 1871 až 1872. Je sociálnou a politickou satirou, psychologickou drámou a alegóriou vykresľujúcou katastrofálne dôsledky politického a morálneho nihilizmu, ktorý popiera akékoľvek normy, princípy, spoločenské aj morálne zákony. Dostojevskij dej svojho románu zasadil do fiktívneho ruského mesta, ktoré po tom, ako sa stane ohniskom pokusu o revolúciu, upadá do chaosu.


Adaptáciu diela do javiskovej podoby pripravil riaditeľ Činohry ŠDKE Anton Korenči, ktorý je aj režisérom inscenácie. Tvorivý tím dopĺňajú dramaturg Peter Himič, scénografka Lucia Šedivá, kostýmový výtvarník Andrej Sukhanov, autor hudby Vladislav Šarišský, o pohybovú stránku inscenácie sa postaral Andrej Petrovič, riaditeľ Baletu ŠDKE. Inscenátori si spolu s hercami, podobne ako Dostojevskij, v novej inscenácii kladú viaceré otázky: Kto je tá divná zmes postáv provinčného mestečka? Stádo svíň rútiace sa do jazera? Sme to naozaj my? Sme len ozvenou jeden druhého? Sme kópiou kópie v nekonečnom slede napodobňovania? A kto je potom originál? Ku komu vzhliadame? V čom a v kom sa ukrýva Diabol? A čo všetko sme schopní urobiť, aby sme boli ako on? Ako hovorí jedna z postáv: „Požiar je v hlavách, a nie na strechách domov.“

Dostojevskij sa do košického divadla vracia po viac ako deviatich rokoch. Rovnako ako v úspešnej inscenácii Zločin a trest, aj v Besoch stvárni titulnú postavu Stavrogina hosťujúci Marek Geišberg. Jeho oponenta a románového vzbúrenca  Petra Verchovenského hrá Michal Soltész, jeho otca Stepana rovnako hosťujúci Vasiľ Rusiňák. V postave Stavroginovej matky uvidia diváci Beátu Drotárovú. Okrem nich sa v ďalších postavách predstaví takmer celý činoherný súbor.

„Tam sa na vrchu pásla veľká črieda svíň. Prosili ho teda, aby im dovolil vojsť do nich. On im to dovolil. Vtedy démoni vyšli z človeka a vošli do svíň. Nato sa črieda vyrútila dolu úbočím do jazera a utopila sa. Keď pastieri videli, čo sa stalo, utiekli a priniesli o tom správu do mesta a osád. Ľudia sa teda vyšli pozrieť, čo sa stalo, a prišli k Ježišovi. Človeka, z ktorého vyšli démoni, našli pri Ježišových nohách oblečeného a pri zdravom rozume. Prenikla ich hrôza.“ (Luk. 8, 32-35)

 

Zdroj: ŠDKE

Foto: Joseph Marčinský

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno