Všetky nižšie spomenuté filmy majú v slovenských kinách oficiálnu premiéru 1. decembra 2022.

Plastic Symphony


Významný slovensky režisér dokumentárnych a hraných filmov Juraj Lehotský uvedie 1. decembra v kinách svoj tretí hraný celovečerný film s názvom Plastic Symphony. Príbeh dvoch bratov, ktorí si životné šťastie hľadajú po svojom obklopuje filmárska zručnosť a pôvodná hudba skladateľa Aleša Březinu. Premyslená scénografia, citlivé snímanie kamery a najmä tajomný Bartosz Bielenia (Corpus Christi) v hlavnej úlohe prinesú silný kinematografický zážitok na úrovni vysokého európskeho filmárskeho umenia. Vo filme účinkuje aj obľúbená slovenská herečka Judit Bárdos.


(V sieti kín Cinemax)


Superžena


Poviedkový film Superžena vznikol z iniciatívy režiséra a scenáristu Karola Vosátka, ktorý zadal viacerým scenáristom úlohu napísať krátku filmovú poviedku o tom, ako si predstavujú superženu. Navzdory očakávaniu však nepôjde o priame ódy plné obdivu. Práve naopak, čakať môžeme kuriózne zápletky plné humoru a zvratov zachádzajúcich až do absurdných sfér. Už samotná upútavka k filmu vzbudzuje očakávanie netradičného a silne štylizovaného zážitku.

(V sieti kín Cinemax)

±90

Dokumentárna snímka o súčasnej generácií významných režisérok a režisérov, ktorí v 90. rokoch študovali, tvorili a formovali najmä slovenský dokumentárny film a činia tak dodnes. Je to pripomenutie si tvorby etablovaných autoriek a autorov v politickom a kultúrnom kontexte. Na jednom mieste uvidíme a začujeme výpovede tých, ktorí dnes stoja za váženými a oceňovanými snímkami. Medzi nimi sú napríklad Zuzana Piussi, Peter Kerekes, Juraj lehotský a ďalší. Film má mimochodom rovných 90 minút.

(1.decembra – Košice, Kino Úsmev, o 17:00)

(8.decembra – Bratislava, Kino Nostalgia, o 18:00)

Zabudnutá zem

Islandská surová príroda je pre film posledné roky veľmi atraktívna. V novej historickej psychologickej snímke, ktorá zožala úspech na festivaloch po celom svete uzrieme krajinu, dnes vo veľkom navštevovanú pre svoju jedinečnosť. V minulosti však toto miesto, kde do seba narážali vypäté sily všetkých prírodných živlov – od oceánu, silného vetra a nikdy nemiznúcej vlhkosti, až po rozzúrenú sopku a zemetrasenia – prinútilo svojich obyvateľov siahnuť si na pokraj síl. Mladý misionár, ktorý sa v 19. storočí rozhodol na Islande dokončiť stavbu kostola musí najprv zdolať náročnú skúšku prírody.

(V sieti kín Cinemax)

Keď prehovorila (She Said)

Hollywood sa odhodlal k veľkej sebareflexii, keď vo filme nemeckej režisérky Marie Schrader odhalil temnú stránku filmového priemyslu, ktorá by mohla niesť nadpis Harvey Weinstein. To, o čom sa mnohé ženy v Hollywoode báli hovoriť, pred pár rokmi prepuklo do celosvetovej kampane MeToo. Ak sa vám celé dianie okolo káuz sexuálneho zneužívania úspešným filmovým producentom zdalo príliš neprehľadné a komplikované, investigatívna dráma She said do prípadu určite vnesie viac svetla.

(V sieti kín Cinemax)

Výber ďalších kino premiér na aktuálny týždeň vám prinesieme každý pondelok.

 

Spracoval: Matúš Trišč

Zdroj foto: Continental film

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno