David Lynch, americký režisér a jeden z najuznávanejších súčasných filmárov vôbec, si vďaka svojmu jedinečnému umeleckému prístupu k filmu a filmovému rozprávaniu získal množstvo priaznivcov po celom svete, a hoci už takmer dve dekády sme v kinách nevideli ani jeden plnohodnotný celovečerný titul, fanúšikovia nezabúdajú a stále dúfajú, že Lynchov návrat do kín raz nastane.

V priebehu rokov vzniklo niekoľko zavádzajúcich dohadov o Lynchových pripravovaných projektoch. Hovorilo sa o tom, že režisér spojil sily s Netflixom a spolu chystajú projekt s názvom Wisteria. Následne internetové blogy obletela informácia, že autor uvedie svoju tajomnú snímku na festivale v Cannes, no ani to sa doteraz nestalo skutočnosťou. Režisér mnohé informácie sám poprel, prípadne uviedol na pravú mieru svoje dávnejšie vyjadrenia, ktoré si fanúšikovia mohli v minulosti vysvetliť ako prísľuby, že čosi nové vzniká. Fámy o Lynchových tajných projektoch tak neustále ožívajú a znova upadajú do zabudnutia. To sa však netýka nových informácií. Tie totiž pochádzajú priamo od režiséra. 


Lynch v najnovšom rozhovore pre Deadline potvrdil, že chystá animovaný film s názvom Snootworld, na ktorom spolupracuje s Caroline Thompson, scenáristkou filmov Nožnicovoruký Edward, Rodina Addamsovcov či Predvianočná nočná mora


Dvojica odprezentovala svoj projekt o miniatúrnych bytostiach zvaných Snoots Netflixu, avšak streamovacia spoločnosť sa rozhodla autorov nepodporiť. Podľa Lynchových slov producentom pripadal námet ako príliš zastaralý. 


V dlhometrážnej filmografii Davida Lyncha by sme čisto animovaný film hľadali márne. Experimentálna povaha jeho umenia a široký záber jeho umeleckého pôsobenia však napovedajú, že animovaný film je niečo, v čom by David Lynch mohol excelovať.


Autor sa totiž posledné desaťročia venuje nakrúcaniu krátkometrážnych experimentálnych filmov, ale aj ďalším druhom umenia ako je maliarstvo či sochárstvo. Počas koronakrízy dokonca vytvoril vlastnú sériu videoblogov, v ktorých denne predpovedal počasie a s divákmi krátko zdieľal svoje myšlienky, zároveň sa ich snažil povzbudiť pozitívnymi správami a poukázať na dôležitosť vybudovania si prospešného životného stereotypu.

Režisér teda s umeleckou činnosťou neprestal, mení sa iba jej podoba. V minulosti tiež prehlásil, že už nemá záujem nakrúcať filmy pre veľké plátna, keďže podľa jeho názoru v kinách majú čoraz väčší úspech menej ambiciózne filmy a tie umelecké si naopak všíma stále menej a menej divákov. Takýto výrok však nevylučuje spoluprácu so streamovacími spoločnosťami, o ktorú sa Lynch v súčasnosti stále usiluje.Spracoval Matúš Trišč

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno