Jedinečný baletný koncert už v utorok 20. decembra v Historickej budove ŠDKE. Tri samostatné choreografické kompozície Maksyma Sklyara, Jiřího Bubeníčka a Ondreja Šotha – VIERA, NÁDEJ a LÁSKA, ktoré nesú spoločný dramaturgicko-režijný zámer a tvoria jediný významový celok.

V samom závere kalendárneho roka prinesie Balet Štátneho divadla Košice ďalší výnimočný baletný koncert DANCE FOR THREE, pozostávajúci z troch samostatných častí – choreografických kompozícií, ktoré nesú spoločný dramaturgicko-režijný zámer a tvoria jediný významový celok.


Prvá časť je tematicky viazaná na motív „Viery“ a vzniká v spolupráci s choreografom Maksymom Sklyarom a interpretom Serhiiom Harkavym.


Druhá časť „Nádej“ je choreografickou kompozíciou Jiřího Bubeníčka v spolupráci s interpretom Dmytrom Chebotarom.

Tretia časť „Láska“ je choreografickou kompozíciou choreografa Ondreja Šotha, ktorá vzniká v spolupráci s interpretom Oleksiom Potiomkinym.


Choreografiu tvorili umelci už od septembra, paralelne pracovali na repertoári, ktorý bol uvádzaný v divadle (Jiří Bubeníček na diele Proces, ktorý mal v ŠDKE premiéru). V troch choreografiách je využitá rôzna hudba – Rachmaninov, Mahler…Divadelníci chceli niečo konkrétne spraviť pre Ukrajinu a zároveň dať príležitosť umelcom.

Jeden z účinkujúcich, Oleksii Potiomkin dokonca prišiel priamo z vojny, bojoval v Buči.

„Ide o slovensko-ukrajinskú produkciu, nie je to však jediný koncertný večer, ale naším zámerom je, aby sme ho dostali na repertoár a mohli ho uvádzať v reprízach aj na budúci rok,“ povedal pre náš portál jeden z choreografov Ondrej Šoth. Podľa jeho slov, choreografie vznikli aj pre ukrajinských, aj pre slovenských tanečníkov.

Hneď v úvode predstavenia diváci podľa slov Šotha uvidia sugestívny, pamätný prejav Charlieho Chaplina, ktorý sa týka vojny. Jeho správa pre celé ľudstvo dodnes inšpiruje mnohých – nielen umelcov, ale i pre nás všetkých, sú v nej skryté čoraz aktuálnejšie myšlienky. Dielo sa končí hudbou Sergeja Rachmaninova, ktorý musel emigrovať z Ruska – je to vyjadrenie solidarity a úcty k umelcom, ktorí nemohli tvoriť slobodne. „Musíme pamätať na to, že aj takí tu boli,“ povedal Šoth.

Koncert môžete vidieť v utorok 20. decembra o 19:00 v Historickej budove ŠDKE.

Stačí, ak si zakúpite svoju vstupenku v dennej pokladni alebo online na: https://www.navstevnik.sk/vyber-vstupeniek?eventId=1036551.

 

Zdroj: ŠDKE, doplnila redakcia mojakultura.sk

 

Zdroj foto zo skúšky: Joseph Marčinský

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno