Možno práve známym príbehom Leonarda DiCapria alias Franka Abagnaleho zo Spielbergového filmu Chyť ma, ak to dokážeš, sa inšpiroval dánsky umelec Jens Haaning, ktorý si od Múzea moderného umenia Kunsten požičal takmer 72.000€. Nešlo by o nič neobvyklé, nakoľko peniaze mali slúžiť na tvorbu umeleckého diela, avšak výsledkom napokon boli len 2 sklenené rámy s veľavravným odkazom “Take the money and run”, v preklad vezmi peniaze a uteč.

Ide o jedno z najkreatívnejších umeleckých diel posledného obdobia alebo o obyčajný prvoplánový podvod? Rovnaká otázka pravdepodobne nenapadla len nás, avšak ak sa pozrieme bližšie na prípad, ktorý spustil veľké diskusie, a to nielen v umeleckom svete, prídeme na to, že práve druhá možnosť je tá, ktorá má k pravde najbližšie. Pôvodným zámerom dánskeho výtvarníka Jensa Haaninga boli reprodukcie starších diel. Hanning mal na základe písomnej dohody s múzeom vystaviť svoje zrekonštruované diela z roku 2007 a 2010, ktoré mali slúžiť ako inštalácia zobrazujúca rozdiel medzi priemerný príjmom Rakúšanov a Dánov. Umelec si však výstavu vysvetlil svojským spôsobom. Do múzea totižto namiesto sľúbených diel odoslal len dva prázdne sklenené rámy s textom Take the Money and Run. Podľa tvrdení samotného tvorcu, však v žiadnom prípade nejde o krádež, ale len o porušenie zmluvy a aj samotné porušenie je súčasťou diela.


Hanning obhajuje svoj čin ako akúsi reakciu na mizernú odmenu, ktorú mu múzeum ponúklo za zverejnenie svojich diel. Na to, aby realizoval výstavu v pôvodnom zámere by vraj sám musel zaplatiť v prepočte približne 3.300€. Samotný umelec vyzýva aj ostatných na obdobné konanie. „Povzbudzujem iných ľudí, ktorí majú rovnako mizerné pracovné podmienky ako ja, aby urobili to isté. Pokiaľ sedia v nejakom po*ratom jobe a nedostávajú zaň peniaze, ale v skutočnosti sa od nich požaduje, aby dali do tej práce peniaze, potom vezmite krabicu a utečte,“  tvrdí umelec.


Kunsten sa zatiaľ k celej veci postavil čelom a v kaskadérskom kúsku pokračuje podľa nót vynaliezavého umelca. Prázdne rámy boli umiestnené ako súčasť aktuálne prebiehajúcej výstavy, avšak predstavitelia múzea sa vyjadrili, že po jej skončení budú chcieť zapožičanú pôžičku naspäť. Do rozuzlenia tohto na prvý pohľad pomerne bizarného prípadu si budeme musieť počkať až do januára 2022, kedy výstava končí. Vedenie však už teraz deklaruje, že ak nebude čiastka vrátená, podnikne všetky právne kroky smerujúce k naplneniu pôvodnej zmluvy.


Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: Kunsten Museum of Modern Art, social media Jens Haaning


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno