Ceny českej filmovej kritiky vyhral film Krajina ve stínu

Združenie českých filmových kritikov 6. februára 2021 odovzdalo výročné ceny. Najlepším filmom sa stala novinka režiséra Bohdana Slámu KRAJINA VE STÍNU, kritici v nej ocenili aj najlepší ženský herecký výkon v podaní Magdalény Borovej. Slovenskí diváci uvidia dlho očakávaný film v premiére po tom, čo sa po pandémii otvoria kiná. Filmy distribučnej spoločnosti Filmtopia obsadili aj ďalšie dôležité kategórie – najlepším dokumentom sa stal film Barbory Chalupovej a Víta Klusáka V SÍTI, NOVÁ ŠICHTA Jindřicha Andrša sa stala objavom roka.


Slávnostný večer Cien českej filmovej kritiky sa uskutočnil včera večer, bez publika v Divadle Archa v Prahe, v priamom prenose ho vysielala ČT art. O mesiac – 6. marca 2021 – sa budú odovzdávať České levy. Favorizovaná Krajina ve stínu má najvyšší počet nominácií, až pätnásť. Úspešný česko – slovenský film mal už dva termíny slovenskej premiéry, ako potvrdili slovenskí koproducenti zo spoločnosti Filmpark production Peter Neveďal a Silvia Učňová Kapustová, ten tretí, snáď posledný, príde s „dobou otvorených kín“.  Slámova novinka mala slovenskú predpremiéru na Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik 2020.


                Krajina ve stínu je prvý historický film Bohdana Slámu. Čierno-biela snímka, nakrútená na klasický pás, zaznamenáva skutočný príbeh; je kronikou toho, ako sa pokojné medziľudské vzťahy v malej obci v pohraničí premenia, keď okolo prejde veľká história. Ide o dôležitú kapitolu zo spoločných československých dejín z obdobia 30. až 50. rokov minulého storočia. Režisér a scenárista Ivan Arsenjev zobrazili tému filmu veľmi originálne, pričom sa opierali o doposiaľ nezaznamenané historické udalosti. Výpravná dráma poukazuje na to, čo dokáže páchať človek na človeku, čo je aktuálne aj v súčasnosti. Vo filme účinkujú: Magdaléna Borová, Csongor Kassai, Stanislav Majer, Zuzana Kronerová, Agi Gubíková, Petra Špalková a ďalší. Poďakovanie patrí Audiovizuálnemu fondu, ktorý podporil realizáciu aj distribúciu tohto dôležitého filmu.

Novinkou pre slovenské kiná bude aj debutová snímka režiséra Jindřicha Andrša o baníkovi, ktorý po zavretí bane hľadá nové životné uplatnenie, Nová šichta. V novembri 2020 získal film na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Ji.hlava cenu za Najlepší českým dokumentárny film a tiež Cenu divákov.  


Všetky spomínané filmy prinesie do slovenských kín distribučná spoločnosť Filmtopia.

Zdroj: TS Zuzana Golianová – PR manažérka distribučnej spoločnosti FILMTOPIA

Zdroj foto:  FILMTOPIA                                                                                                     

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno