Na košickom Art Filme sme mali možnosť vidieť nový poľsko-česko-slovenský rozprávkový film Čarodejník Kajtek vo festivalovej predpremiére. Na snímku venovanú deťom aj rodičom v Kine Veristas čakalo množstvo divákov a diváčok vrátane nás. Prinášame vám recenziu filmu, ktorý poľskí producenti označili za stredoeurópskeho Harryho Pottera.

Synopsa filmu Čarodejník Kajtek: Dvanásťročný chlapec Kajtek žije so svojim otcom a starou mamou v skromnej domácnosti. Kajtek musí okrem neprítomnosti mamy súperiť aj s rovesníkmi, s ktorými sa často dostáva do konfliktu. Chlapcovým predkom však bolo kedysi dávno predpovedané, že sa raz v rodine objaví dieťa, ktoré bude ovládať magickú moc. Možno je to práve Kajtek. Dokáže chlapec využiť čary na konanie dobra a odolať pokušeniam zla? 


 

Snímka vychádza z literárnej predlohy poľského filozofa, spisovateľa a pedagóga Janusza Korczaka, ktorý svoje celoživotné dielo venoval deťom. Výchovný charakter jeho knihy nepochybne preniká aj na filmové plátno, no prekvapivo neoslovuje len tých najmenších. Výsadou Čarodejníka Kajteka je jeho príbeh, ktorý sa láme na šošovke kamery a refraktuje posolstvo na rôznych úrovniach zrozumiteľnosti priamo divákom všetkých vekových kategórií, podľa ich schopností priradzovať významy videnému obsahu. Nechcem tým povedať len to, že si film užijú deti aj ich rodičia, ale že snímka adresuje rôzny obsah predškolákom, prvostupniarom aj tínedžerom a, samozrejme, dospelým. Nevzniká pri tom nesúrodá zmes motívov, pretože dômyselné dramaturgické rozhodnutia vedú divákovu pozornosť po jeho vlastnej vyznačenej trase. Pri troške snahy budete vo filme vidieť viacero dobre premyslených rovín a žasnúť, na čo všetko tvorcovia starostlivo dohliadli. 


Rovnako má Čarodejník Kajtek hodnotu pre rojkov ako aj pre realistov. Technické možnosti dovoľujú aj filmu zo strednej Európy vyzerať svetovo, no podstata kúzelného sveta okolo Kajteka nespočíva vo využívaní špeciálnych efektov pri každej príležitosti. Tvorcovia prišli na to, že film nemusí byť plný nepoznaných kúziel, ak chce pôsobiť magicky, stačí že odhalí a ocení kúzla nášho skutočného sveta. Najmä detského diváka tak vedie k skromnejším očakávaniam s veľkou pravdepodobnosťou naplnenia. Čím rozumnejšie sú naše požiadavky, tým je väčšia šanca, že nám ich niekto splní. Také posolstvo si aj dospelý z kiná vďačne odnesie. 


Film tak možno chápať ako obraz detského sveta, kde sa pred očami malých dobrodruhov môže stať takmer všetko a vždy to bude mať príchuť nadprirodzena, hoci dospelí so svojimi poznatkami už kúzlo bežných vecí vidieť nemusia. No ak sa vám takéto ponímanie nepozdáva, pokojne môžete film brať ako spomínaného Harryho Pottera. Snímka to dovoľuje. 


Janusz Korczak, spisovateľ židovského pôvodu, napísal tento príbeh v 30. rokoch minulého storočia, kedy už vytušil blížiace sa nacistické nebezpečenstvo. Počas druhej svetovej vojny viedol detský domov, kde bolo umiestnených 200 židovských detí. Nepodarilo sa mu ich všetky zachrániť a hoci mal viacero príležitostí na útek, nechal sa spolu so “svojimi” deťmi deportovať do tábora a sprevádzal ich až do plynovej komory, kde zahynuli. 

Jeho príbeh je už na iný film. Faktom zostáva, že akokoľvek sa tvorcovia filmu Čarodejník Kajtek usilovali spoločenským kontextom nezaťažovať detského diváka, predsa len sa im do výsledného diela dostali motívy nezmyselnej nenávisti voči človeku s istým pôvodom. Bolo by zaujímavé sledovať, v akom veku si deti túto líniu vo filme budú všímať. 

Film sa remeselným spracovaním približuje zámorským produkciám a hoci je medzi nimi ešte veľa vody na preplávanie, zaslúži si tím okolo režisérky Magdaleny Łazarkiewicz uznanie za pútavé a oku lahodiace zábery s hrejivým svietením, ostrým obrazom a dynamickými jazdami. Réžia početnej skupiny detských protagonistov musela byť v takých chvíľach skutočne náročná, no na výsledku to nebadať.

Tematické preplnenie filmu súčasne spôsobilo, že klasický súboj dobra a zla má vo filme pomerne netradičnú štruktúru a nevyvíja sa tak, ako by sme od filmu s rozprávkovými motívmi potrebovali. Nečakajte žiadnu hrdinskú výpravu do dračej jaskyne. Kajtek je postavou s jednou výraznou neresťou, ktorej sa veľmi dlho nevie zbaviť. Je totiž mimoriadne nepoučiteľný a svoje chyby opakuje tak veľa krát, až by to nejedného diváka mohlo začať frustrovať. Nepoučiteľnosť samozrejme patrí k psychologicky prepracovaným postavám, pri ktorých sa tešíme aj z malých víťazstiev nad jej nedostatkami. Pri rodinnom filme však na čosi také nie sme pripravení. Hlavný hrdina preto vo mne chvíľami vzbudzoval nepokoj, ktorý by rýchlo zahnal výraznejšou proaktivitiou a väčšou snahou napraviť, čo sa v priebehu deja pokazilo. Napokon sa to aj podarí. 

Čarodejník Kajtek je skutočne čarovný film. Môže si ho vychutnať široká škála divákov a ak radi hľadáte kúzla v každodennosti a máte radi dobrodružstvo, tento poľský čarodejník vám dobre poslúži. V neposlednom rade má každého čo naučiť.

 

Matúš Trišč

Zdroj foto: ASFK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno